Top 9: Co kupić na Krecie? Co przywieźć? Pamiątki z Krety - BelSole

Top 9: Co kupić na Krecie? Co przywieźć? Pamiątki z Krety

Wakacje na Krecie i zastanawiacie się co zakupić na tej pięknej wyspie? Co przywieźć z Krety i jakie zakupy zrobić na miejscu? Pamiątki z Krety to nie tylko jedzenie i napoje, to także ciekawe suweniry – oto nasz przewodnik zakupowy po zakupach na Krecie. Zapraszamy!

 

Pamiątki z Krety, jak się przygotować?

 

Po pierwsze pamiętajcie o limitach mililitrów w bagażu podręcznym. Maksymalna ilość płynów w jednej buteleczce to 100 ml! Jeśli chcecie przewieźć na przykład litr oliwy lub wino z Krety, musicie zapakować go do bagażu nadawanego! Weźcie ze sobą też folię bąbelkową lub trochę gazet i siatek plastikowych. Każdą butelkę warto spakować w siatkę w razie jeśli się rozbije w trakcie transportu. Co się nam niestety raz zdarzyło. Na Krecie też warto kupować lokalnie od rolników na ich wystawkach lub pytając lokalsów gdzie znajdzie się fajną Raki/Tsikoudia, miód czy oliwę. Pamiętajcie, że w lecie na Krecie jest bardzo gorąco, uważajcie na sery i inne produkty, które wymagają lodówki.

 

Miód tymiankowy

 

miód tymiankowy z Krety

Produkcja miodu na Krecie sięga tysięcy lat wstecz, aż do cywilizacji minojskiej. Miód to jeden z lokalnych specjałów, które możecie kupić na Krecie. Miód zawdzięcza swoją nazwę kwiatom, które konsumują pszczoły. Najlepszy jest tymiankowy, który także jest specjalnością na Krecie – produkuje się go głównie w Górach Białych. Miód tymiankowy z Krety to jeden z najbardziej cenionych miodów z tego kraju. Słoiczek kosztuje około 5-6 EUR. 

 

Oliwa z oliwek z Krety

 

oliwa z Krety

Oczywiście jak Grecja to także oliwa z oliwek, ta z Krety jest wyjątkowa. Dzięki doskonałemu klimatowi, pogodzie, temperaturze i czystości powietrza ma podobno lepsze walory smakowe. Na Krecie rośnie ponad 30 milionów drzew oliwnych, a Kreteńczycy z wielką chęcią zajadają się oliwkami i sami je hodują. Butelka oliwy z oliwek z Krety kosztuje około 5 EUR na lokalnym markecie.

 

Ceramika

 

Ceramika z Krety

Kreta ma długą historię w produkcji ceramiki od czasów minojskich. Oczywiście dzisiejsza ceramika nie ma wiele wspólnego z tą dawną, ale sporo z niej czerpie. Głównie w wzornictwie i surowym zdobieniu. Oczywiście ciężko przewieźć przez granicę olbrzymi dzban z Krety, dlatego warto zakupić na przykład butelkę na oliwę czy wino. Weźcie ze sobą dużo folii bąbelkowej lub poproście sprzedawcę o dobre zapakowanie.

 

Wino z Krety

 

wino z Krety

Jakie wino kupić na Krecie? Z pewnością lokalne! Na wyspie jest ponad 80 producentów wina, najwięcej najlepszych jest w okolicach Heraklionu. Minojczycy, produkowali wino z winorośli vitis vinifera już 4000 lat temu. Najpopularniejsze wina na Krecie to Vidiano (białe wino), Thrapsathiri, czerwone wino Liatiko. Miejsca które mają bogatą historię winiarstwa oraz warto odwiedzić to winnice w Dafnes, Archanes i Pezie. Ile kosztuje wino na Krecie? Za całkiem niezłe wino możecie już dać 10-15 EUR, te trochę lepsze to około 24 EUR. Oczywiście są też wina domowe w śmiesznych cenach 4-5 EUR za karafkę w lokalnej tawernie, a są równie dobre.

 

Malotíra, zioło z Krety

 

herbata ziołowa z Krety

To, że Kreta znana jest z ziół już pisaliśmy przy okazji miodu. Wyjątkowo znane jest tutaj zioło nazywające się Malotíra, gojnik, gatunek endemiczny występujący tylko w tym regionie. W starożytności nazywano ją siderítis, robi się z niej tak zwaną górską herbatę, która służyła i służy na przeziębienia, środek moczopędny oraz na dolegliwości żołądkowe. Malotirę sprzedaje się suszoną w torebkach do zaparzania górskiej herbaty. Opakowanie kosztuje 2 – 3 EUR.

 

Raki, Tsikoudia

 

Raki Kreta

Raki to słynny mocny alkohol pędzony na Krecie. Można kupić jego oficjalną wersję w sklepach lub być poczęstowanym przez lokalsów ich domową wersją. Raki/tsikoudia to destylat z wytłoczyn winogron mający niebagatelną moc od 40 do 65 % alkoholu. Nie mylcie jej z tsipouro, czyli z kontynentalną wersją Raki. Tsikoudia jest produkowana przez dwa, trzy tygodnie pod koniec października i na początku listopada.

Za darmo dostaniecie ją jako digestivo w tawernach w kieliszku, możecie też kupić butelkę od rolników na Krecie – co polecamy! Pamiętajcie by podawać zmrożoną Raki.

 

Ser Graviera

 

Graviera Kreta

Ser jest bardzo popularnym produktem w Grecji i je go się tutaj najwięcej na świecie. Graviera to drugi po fecie najpopularniejszy ser w tym kraju. Ma charakterystyczny słodki posmak z nutami karmelu – dojrzewa minimum pięć miesięcy, a robi się go z owczego mleka. Produkuje się go także na innych greckich wyspach Agrafon i Naxou, jednak co ciekawe różnią się one smakiem. Jest sprzedawany w kółkach lub klinach, znajdziecie go w wielu sklepach na wyspie. Jest to bardzo popularny grecki ser, jest także więc dostępny online w sklepach i czasem w stacjonarnych nawet w Polsce. Pamiętajcie by na miejscu go schować do lodówki i nie trzymać na gorącu, możecie zapytać właściciela apartamentu, w którym macie nocleg czy ma lodówkę.

 

Syrop karobowy, melasa

 

Karob Kreta

Uprawa Karobu w tych rejonach ma długą tradycję i sięga tysięcy lat w wstecz. Kreta to bardzo dobre miejsce do hodowania drzew chleba świętojańskiego – gleby są one od grzybów oraz szkodników mogących niszczyć drzewa. We wrześniu następują zbiory tych podobnych do fasolek strąków z nasionami. Produkuje się z niego mąkę, czekolady, słodycze i syropy. Jest to także bardzo zdrowa roślina, zawiera witaminy A, B, B2, B3 i D. Jest bogata w żelazo, wapń, fosfor, potas, magnez. Syrop Karobowy kosztuje około 4,50 EUR w sklepach na Krecie.

 

Komboloi

 

komboloi

Jest to sznur koralików podobny do róźańca, jednak pełniący zupełnie inną funkcję. Popularny jest głównie w Grecji wśród mężczyzn, którzy 'bawią’ się nim rękoma oraz przekładają koraliki na tym kawałku sznurka. Czemu tak robią? Bo… mogą. Prawdopodobnie tradycja Komboloid wzięła się z okupacji tureckiej i doktryny religijnej, iż prawdziwy mężczyzna nigdy nie może się nudzić i nie powinien siedzieć bezczynnie. 

Jest to forma raczej mało przydatnej ale ciekawej pamiątki z Krety. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz