Cypr czy Sycylia? Która wyspa lepsza na wakacje? - BelSole

Cypr czy Sycylia? Która wyspa lepsza na wakacje?

Wybór odpowiedniej wyspy na Morzu Śródziemnym na wakacje, nie jest łatwy. Dlatego postanowiliśmy Wam pomóc w wyborze dla kogo, która wyspa będzie lepsza. Czy wybrać Cypr czy Sycylię, jeśli wolicie plażować, imprezować, zwiedzać czy podziwiać piękne widoki. Która z wysp jest lepsza i ciekawsza? Oto nasz subiektywny poradnik!

 

Jaka wyspa na wakacje?

Sycylia czy lepiej Cypr
Saliny w Trapani na Sycylii

Porównajmy obie wyspy – Cypr ma ponad 9251 km² oraz 1 221 549 ludności, Sycylia natomiast 25 710 km² oraz ponad 5 000 000 obywateli. Stolicą Cypru jest Nikozja, a Sycylii Palermo. Gdzie leży Cypr? Na mapie znajdziecie go daleko na wschód pod Turcją blisko Izraela. Sycylia natomiast znajduje się obok końca włoskiego 'buta’. Do obu miejsc powinniście dolecieć w maksymalnie 3 – 3,5 h do Cypru i 2,5 -3 na Sycylię.

Lotnisk na Sycylii i Cyprze jest sporo, także połączeń. Z Polski na Sycylię możecie lecieć do: Palermo, Katanii, Trapani. Na Cypr: do Pafos, Larnaki.

By odpowiedzieć, którą wyspę wybrać Cypr czy Sycylię, należy sobie odpowiedzieć czego oczekujecie na wakacjach, oto przegląd typowych wakacji:

 

Gdzie na plażę? Cypr czy Sycylia

Nissi Plaża

Sycylia posiada wiele pięknych plaż, między innymi Mondello blisko Palermo, San Vito Lo Capo, Cefalu czy słynne schody Scala dei Turchi. Jednak to według nas na Cyprze są lepsze plaże. Najpiękniejsze plaże Cypru to oczywiście Plaża Nissi, Lara Beach czy Coral Bay. Na obu wyspach znajdziecie ładne miejsca do plażingu, plusem Cypru jest relatywna bliskość każdej z nich, w ciągu jednej wycieczki możecie sprawdzić praktycznie wszystkie. Jeśli szukacie piaszczystych plaż to na Sycylii dobrym wyborem będzie San Vito Lo Capo na Cyprze Nissi lub Lara beach.

 

Gdzie więcej atrakcji, gdzie lepsze zwiedzanie?

atrakcje na Sycylii

Jeśli lubicie zwiedzać, cenicie sobie zabytki i historię… to Sycylia będzie jak ulał. Zabytki takie jak świątynie w Agrigento, Segesta, centrum i atrakcje Palermo czy zabytki Katanii to miejsca, które po prostu warto zwiedzić. Miejscami dla miłośników historii są także Taormina, Ragusa, Erice, oraz Syrakuzy. Znajdziecie tutaj pełno miejsc do zwiedzania i na city-breaki. Co z Cyprem? Tutaj też są miejsca, które trzeba zobaczyć – naszym ulubionym miastem była Famagusta i jej atrakcje na północnym Cyprze. W Pafos i Larnace atrakcji jest trochę mniej, jednak równie ciekawe. Jednak to Sycylia będzie lepsza pod kątem ilości zabytków i atrakcji.

 

Gdzie na kluby i clubbing?

No to tutaj zdecydowanie powiemy – na Cypr! Na południowym wybrzeżu znajdziecie wiele miejsc do dobrej zabawy przez całą noc. Kluby koncentrują się głównie obok Ayia Napa oraz Limassol. Nie znajdziecie ich za dużo na północnym Cyprze, tylko na południowym – więc jeśli myślicie o zabawie do białego rana – wybierzcie Ayia Napa. Na Sycylii jest wiele klubów, ale nie tak skoncentrowanych jak na Cyprze blisko siebie.

 

Gdzie lepsze widoki i parki narodowe?

Półwysep Akamas

Ciężko ocenić, które z tych miejsc ma fajniejsze miejsca na trekking i wycieczki. Paki Narodowe na Cyprze i Sycylii nie wymagają jakiegoś wielkiego przygotowania do wycieczki prócz dobrych butów, wody, czapki i kremu z filtrem. Na obu wyspach znajdziecie wiele epickich widoków, według nas najlepszymi miejscami na spacer na Cyprze są: Półwysep Akamas, Dipkarpaz, Cape Greco oraz góry Trodos. Na Sycylii najlepiej wybrać się na spacer po rezerwacie Zingaro, po zboczach Etny czy w Parco Madonie. Jeśli lubicie chodzić wśród pięknych widoków to nie należy zapytać gdzie, a gdzie wcześniej lecieć. My sugerujemy kolejność Sycylia, a potem Cypr.

 

Kuchnia na Sycylii i Cyprze

Sałatka grecka lub cypryjska na Cyprze

Kuchnie te są tak różne, że nie będziemy Wam mówić która z nich jest lepsza, ale opowiemy Wam jaką mają charakterystykę – żebyście sami mogli wybrać.

Kuchnia cypryjska czerpie bardzo dużo od kuchni greckiej, jest tutaj bardzo dużo mięsa, grillowanego mięsa a także świeżych warzyw i dobrej oliwy. Co ciekawe owoce morza i ryby są trochę mniej popularne niż właśnie czerwone mięso.

Kuchnia sycylijska natomiast ma wiele wspólnego z włoską, jednak ma dużo elementów charakterystycznych i modyfikacji typowych przepisów. Przykładem tutaj może być sypanie pistacjami po makaronie czy pizzy. Kuchnia sycylijska dużo inspiracji czerpie z kuchni arabskiej i przez swoją historię jest miksem różnych kuchnii. Polecamy spróbować na Sycylii Arancini lub Cannolo. W obu znajdziecie coś dla siebie, więcej opcji wege jednak znajdziecie w kuchni sycylijskiej.

 

Z dzieckiem na Cypr czy Sycylię?

z dzieckiem na Cypr czy Sycylie

Macie bombelka lub bombelki? 🙂 No to także dla nich są ważne wakacje i atrakcje dla dzieciaków. Jeśli mielibyśmy coś polecić, to przez to jak wygląda infrastruktura hotelowa na Cyprze to jednak lepszą destynacją dla rodzin z małymi dziećmi będzie Cypr. Nie pchalibyśmy się z niemowlakiem do centrum Palermo. Z tymi większymi lepiej lecieć na Sycylię, może poduczą się trochę historii – do tego będą mogły zobaczyć wulkan.

Podsumowanie co lepsze, Cypr czy Sycylia

  • Gdzie lecieć na plażę? na Cypr czy Sycylię? Na Cypr.
  • Gdzie jest więcej atrakcji?, na Cyprze czy na Sycylii? Na Sycylii!
  • Gdzie jest więcej zabytków? Na Cyprze czy Sycylii? Na Sycylii.
  • Gdzie na kluby? Na Cypr!
  • Gdzie lepsze parki narodowe? Na Cyprze czy na Sycylii? Tutaj i tutaj będziecie zadowoleni.
  • Gdzie lepsza kuchnia? na Cyprze czy na Sycylii? Tu i tu jest dobra, ale na Sycylii bardziej urozmaicona.
  • Gdzie z dzieckiem? na Cypr czy na Sycylię? Na Cypr.

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz