Czy Kreta jest bezpieczna? Na co uważać na Krecie? - BelSole

Czy Kreta jest bezpieczna? Na co uważać na Krecie?

Oprócz słońca, wysokich temperatur i ciepłej wody, na wakacjach chcemy czuć się bezpiecznie. Sprawdzamy, czy Kreta jest bezpieczna? Na co trzeba uważać, będąc na Krecie?

Czy Kreta jest bezpieczna?

Kreta to jedna z najładniejszych greckich wysp. Zasadniczo cała Grecja włącznie z wyspami to kraj bezpieczny. Jak mówi miejscowa policja – jak zdarzają się kradzieże – to najczęściej winnym jest turysta. Dlatego trzeba mieć oczy dookoła głowy i nie nosić wszystkich pieniędzy przy sobie. Warto też po zmroku omijać ciemne i tajemnicze uliczki. Jak mówi przysłowie: okazja czyni złodzieja. Dlatego wybierając się na plażę, wartościowe rzeczy zostawcie w hotelowym sejfie, a ten zamknijcie na klucz.

Uwaga na drodze!

Zacznijmy od tego, że drogi na Krecie nie są najwyższej jakości. Do tego nawierzchnia bitumiczna na jest bardziej śliska niż w Polsce, ponieważ zawiera granit. Niebezpieczeństwo dodatkowo potęgują osunięcia kamieni i obecność żwiru na jezdni. Linie poziome często są starte, a ich znaczenie nie zawsze jest przestrzegane przez lokalnych kierowców. Do tego powszechnym widokiem są kozy i owce, które wypasają się tuż przy krawędzi jezdni. Zwierzęta lubią też znienacka wejść na drogę. Dokładnie jak w drogach na Korfu. Musicie również zwrócić uwagę na pieszych. Brak chodników sprawia, że ludzie chodzą po jezdni.

O greckich kierowcach panuje opinia, że to, jak prowadzą pojazdy, odzwierciedla ich naturę. Co oznacza, że nie zawsze przestrzegają przepisów. Przygotujcie się na wyprzedzanie przez motocykle z prawej strony albo wyprzedzanie na trzeciego. A jeśli zauważycie, że auto za wami „mruga” światłami – oznacza to, że chce was wyprzedzić. Wtedy w dobrym zwyczaju jest zjechać na pobocze i ustąpić mu miejsca.

Niebezpieczeństwo w wodzie – czy Kreta jest bezpieczna?

Wprawdzie w wodach kalających Kretę nie spotkacie rekina ludojada to i tak powinniście uważać. W greckich morzach występują jeżowce i meduzy. Bezpośredni kontakt z meduzą grozi oparzeniami, a jeżowiec może boleśnie ukłuć. Dlatego polecamy przed wejściem do wody włożyć specjalne buty albo klapki, które ochronią stopy.

W wodzie pływają także raje. Jeśli przypadkiem dotkniecie te ryby – możecie spodziewać się bolesnej wysypki. Na szczęście dla ludzi, coraz rzadziej w okolicach Krety pojawiają się smoczniki (drakeny). Ich jad jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do paraliżu.

Bezpieczne opalanie

Wybierając tak silnie nasłonecznione miejsca, jak Kreta, musicie koniecznie mieć zawsze przy sobie nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem. Czapka powinna też ochraniać wrażliwe na słońce uszy. W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze – trzeba smarować się bardzo często – nawet co godzinę. Przy zakupie kremu sprawdźcie, czy ma on zabezpieczenia UVA/UVB na poziomie 50. Tak samo, jak ochrona przeciwsłoneczna, ważne jest nawodnienie organizmu. Co prawda piwo ma dużo minerałów, a wino jest dobre na serce – to alkohol nie nawadnia. W ciągu dnia najlepiej jest pić wodę, a trunki wypić wieczorem, kiedy jest chłodniej.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz