Co warto kupić na Cyprze? Co przywieźć z Cypru? 15 rzeczy z Cypru! - BelSole

Co warto kupić na Cyprze? Co przywieźć z Cypru? 15 rzeczy z Cypru!

Za sprawą tanich lotów na Cypr stał się on miejscem często wybieranym na krótki city break z Polski. Jeśli, tak jak większość turystów, kojarzycie Cypr tylko z kelnerami grającymi w tutejszych drużynach spuszczających łomot naszym piłkarzom to pewnie zastanawiacie się – czy na Cyprze można coś kupić. Co przywieźć z Cypru? Co warto kupić na Cyprze? Z czego słynie Cypr? Sprawdzamy! Oto poradnik BelSole.pl dotyczący zakupów na Cyprze. Sprawdzamy co warto kupić w miastach Larnaka i Pafos oraz zarówno na Cyprze Północnym jak i na Cyprze Południowym.


Najstarsze wino europejskie Commandaria

commandaria

Z produkcją wina kojarzy nam się Francja, kojarzą się Włochy, czasem kojarzy się Portugalia za sprawą winnic w których powstaje Porto czy Sycylia za sprawą wina Marsala. Z winem kojarzą się najróżniejsze wytwórnie win owocowych rozmieszczone po najdalszych krańcach polskich prowincji. Z winem nie kojarzy się Cypr, a powinien!

Cypryjskie wino Commanderia to najstarsze wino w Europie. Trunek to mocne, wzmacniane, deserowe wino produkowane z czerwonych i białych winogron xynisteri i mavro. Podobno król Anglii Ryszard I Lwie Serce zmarły 6 kwietnia 1199 roku delektował się tym trunkiem w czasie swojego pobytu na wyspie.

Winogrona na wino Commanderia zbiera się w drugiej połowie września i przed obróbką suszy na słońcu. Gotowe wino dojrzewa przez 2 lata zanim trafi do sprzedaży. Jeszcze przed wzmocnieniem wino uzyskuje aż 15% alkoholu. Wino o charakterystycznej barwie smakuje nieco miodem czy nutami rodzynek. Nie kosztuje dużo, więc jest idealną pamiątką z Cypru.

Gdzie kupić Commanderie? 

W każdym większym i mniejszym sklepie na Cyprze. Nie ma problemu z dostępnością, jednak cena w sklepach z pamiątkami czasami jest wyższa. Podpowiadamy na co jeszcze uważać na Cyprze.


Lefkaritika

lefkara
Ulice Lefkary oraz babcie dziergające kolejne rękodzieła

Przechodzimy do produktu z Cypru, którego i tak nie kupicie, a jeśli już kupicie i przywieziecie do Polski to po kilku tygodniach będzie tylko zagracać dom. Mowa o tradycyjnych koronkach wywodzących się z północnego-wschodu wyspy. Lefkaritika to tradycyjne koronki wpisane na Listę niematerializowanego dziedzictwa UNESCO. Historia cypryjskich koronek sięga XIV. Zgodnie z wysparskimi zwyczajami kobiety zajmują się pleceniem koronek, a mężczyźni je sprzedają. Kiedyś wytwarzano je głównie w Pano Lefkara i Kato Lefkara, ale dziś kupimy je w prawie każdej wiosce na wyspie.

Według legendy zachwycał się nimi sam Leonardo Da Vinci, który kupił tu koronki, którymi udekorowano ołtarz w katedrze w Mediolanie.


Halloumi

halloumi
Halloumi w restauracji

Teraz rzecz, którą warto spróbować na Cyprze czyli tradycyjny ser najczęściej z mieszanki mleka owczego z mlekiem kozim czasem przygotowany po taniości z mieszanki mleka owczego, koziego i mleka od krówki. Halloumi to półtwardy ser o białej barwie składający się z 43% tłuszczu. Ser produkowany od stuleci na Cyprze jest tam dość popularną przekąską. Halloumi można zjadać na świeżo albo ugrillować. Ser jest eksportowany do wielu miejsc na świecie ale to właśnie na Cyprze je się go wciąż najwięcej. Średnio Cypryjczyk spożywa 8 kilogramów halloumi w ciągu roku. To tyle ile waży wyrośnięty kot!


Loukoumi

Loukoumi
Rodzaje Loukoumi na Cyprze północnym

Loukoumi znane również pod nazwą rachatłukum to tradycyjny przysmak pochodzący z Imperium Osmańskiego, więc nic dziwnego że zajadają się nim nie tylko na Bliskim Wschodzie ale również na Cyprze. Żelowe kostki wykonane ze skrobi mąki pszennej lub ziemniaczanej serwowane są, po obtoczeniu w cukrze pudrze, na przykład jako dodatek do kawy. W sklepach w Turcji czy na Cyprze znajdziecie najróżniejsze smaki rachatłukum. Od klasycznych takich jak truskawka czy mięta, aż po smaki bardziej prestiżowe z dodatkiem aromatu owoców cytrusowych. Przekąska jest tania więc idealnie nadaje się na prezent dla znajomych z biura.


Likier Filfar

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Estia Kitchen (@estiakitchen)

To, że Polak jadący na wakacje lubi się napić alkoholu nie jest dla nikogo tajemnicą. Na szczęście na Cyprze również można skosztować lokalnych produktów. Z Cypru polecamy przywieźć butelkę likieru Filfar. W sklepach dostępne są najróżniejsze smaki od tradycyjnego pomarańczowego przez cytrynowy i mandarynkowy, aż po likier z aromatem bergamotki. Cypryjski likier wykorzystać można do przygotowania drinków takich jak Margharita czy Long Island Ice Tea. Napój tradycyjnie przygotowywany jest we wsi Monagri. Produkcja alkoholu nie jest tak stara jak tradycyjnego wina cypryjskiego bowiem zaczęła się w latach 40-tych ubiegłego wieku.


Zivania

zivania

Kolorowe, słodkie, perfumowane. Fujka! Mamy coś lepszego co warto kupić na Cyprze jeśli wudżitsu nam nie obce! Zivania to coś specjalnego dla amatorów mocniejszych wrażeń. Tradycyjny destylat powstaje z wykorzystaniem wspomnianych już wyżej odmian winogron mavro i xynisteri ale w przeciwieństwie do wina czy likieru ma zdecydowanie wyższą moc. Zivania, lokalna woda ognista, ma aż 45% mocy chociaż zdarzają się specjaliści przygotowujący jeszcze mocniejszy trunek osiągający nawet do 60% mocy. By mieć gwarancję dobrego woltażu polecamy poszukać butelki Zivania u lokalnych specjalistów, a nie na półce w sklepie. Cypryjski przezroczysty destylat produkuje się bez dodatku cukru. Historia napoju sięga prawdopodobnie XIV wieku. Napój – podobnie jak naszą polską wódkę, serwuje się dobrze zmrożony.


Oko Proroka

oko proroka

Dziwnym trafem na Cyprze kupić można wiele pamiątek kojarzących się przede wszystkim z Turcją. Jeśli akurat w tym roku nie planujecie wyjazdu do Antalyi to nic straconego. Na Cyprze poza słynnym „turkish delight” kupimy też popularne na Bliskim Wchodzie oko przynoszące szczęście. Oko Proroka to dobrze znany amulet spotykany na każdym kroku. Osoby podróżujące po świecie mogą kojarzyć go również ze zdobieniem znajdującym się na statecznikach pionowych samolotów nieistniejącej już tureckiej linii lotniczej Fly Air. Arabski amulet ma chronić przed „złym okiem”. Kupicie go na Cyprze za parę euro albo tureckich lir.


Kawa po cypryjsku, kawa po turecku

kawa po cypryjsku
Kawa po cypryjsku lub po turecku(po stronie północnej)

Mieszkańcy Cypru spożywają około 5 kilogramów kawy na głowę. Najwięcej kawy na świecie nie pije się na Cyprze chociaż jeśli w niej gustujecie to Cypr wbrew pozorom jest dobrym miejscem na zakup ziaren. Tradycyjna grecka kawa jest szeroko dostępna na Cyprze, a małe paczki które łatwo ze sobą zabrać do Polski po zwiedzaniu atrakcji w Pafos wyceniane są na kilka euro. Łatwo domyślić się również, że Cyprze szeroko dostępna jest także kawa do kawy po turecku. Po co wybierać, obie są takie same 😉


Srebrna biżuteria

srebro cypr

Destylaty i słodycze nie należą do najtrwalszych suwenirów. Jeśli chcecie wydać trochę więcej pieniędzy na zakupy na Cyprze to polecamy zaopatrzyć się w srebrną biżuterię wytwarzaną tradycyjnie od setek lat we wsi Lefkara. Cena srebra na Cyprze jest nieco niższa więc możecie tu kupić naszyjniki, bransoletki czy kolczyki dostępne na straganach na każdym kroku. Jeśli macie więcej pieniędzy to możecie zainteresować się zakupem biżuterii wykonanej ze złota, na mniej zasobny portfel pozostają wyroby z miedzi. Z daleka też ładnie wyglądają.


Piwo z Cypru

keo

Co jeszcze kupić na Cyprze?Wyjeżdżając w nowe miejsce poza tradycyjnie lokalnymi trunkami alkoholowymi warto spróbować też klasyki – piwa. Owszem, większość producentów piwa na świecie należy do międzynarodowych koncernów ale w tym wypadku jest inaczej. Najlepiej sprzedającym się piwem na Cyprze jest KEO produkowane w Limassol. Jednym z największych udziałowców w przedsiębiorstwie słynącym zu produkcji lagera jest Cypryjski Kościół Prawosławny. Piwo ze słodu jęczmiennego wzorowane jest nieco na czeskim pilsnerze. KEO nie jest jedynym piwem na wyspie. Konkurencyjnym produktem jest piwo Leon. Nie brak opinii, że jest piwem nieco mniej smacznym. Ale spróbować możecie obydwu i dać znać w komentarzach, które smakowało Wam bardziej.


Oliwa

oliwa cypr

Hiszpania, Portugalia czy Grecja – z takich miejsc zwykle przywozimy puszki lub butelki oliwy ale jeśli jedziecie na Cypr to również mamy dla Was dobrą wiadomość – oliwa z Cypru to bardzo dobry produkt, który warto przywieźć ze sobą do Polski. Oliwa ma duże znaczenie w potrawach serwowanych na Cyprze więc dostępna jest tu na każdym kroku. Oczywiście najlepiej kupić lokalną oliwę z Cypru w miejscach w których kupują lokalsi. Jak to zwykle bywa miejsca uczęszczane przez turystów liczą sobie zdecydowanie więcej. Unikamy stoisk z suwenirami ale oliwę przywozimy do Polski!


Dewocjonalia

dewocjonalia

Macie w rodzinie gorliwych katolików skłaniających się ku kościołowi toruńskiemu? W takim razie nie polecamy przywożenia dewocjonaliów z Cypru. W innym wypadku, gdy brakuje Wam pamiątek, które po roku będą kurzyć się w zapomnieniu, z Cypru możecie przywieźć sobie pamiątki religijne. Dominującą religią na Cyprze jest chrześcijaństwo jednak prawosławne. Rzymscy katolicy stanowią zaledwie około 3 procent wiernych na Cyprze. Na wyspie większość wiernych to członkowie Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Cypru więc ichniejsze dewocjonalia przypominają bardziej te, które kupicie sobie na pchlim targu we Lwowie. Jeśli gustujecie w tego typu ikonach czy krzyżach bez problemu je tu kupicie.


Zioła z Cypru

oregano cypr

Co jeszcze kupić na Cyprze? Cypryjskie słońce operuje mocno, a klimat do hodowli najróżniejszych ziół jest tu wręcz idealny. Jeśli wybieracie się na Cypr i nie macie zbyt wielu wolnych kilogramów w bagażu podręcznym to dobrym pomysłem na pamiątkę jest zakup najróżniejszego rodzaju ziół. Najróżniejsze przyprawy i zioła szeroko hodowane są na niewielkiej wysepce, więc poza kawą warto zainteresować się takimi specyfikami jak oregano, bazylia, szałwia, liście laurowe, tymianek, rumianek czy mięta. Zioła z Cypru mają swoją moc i aromat zdecydowanie lepszy niż krzaczki, które możemy kupić w supermarketach w Polsce. Jeśli potrzebujecie zioła to na 100% znajdziecie tu produkt dobrej jakości, oczywiście mowa o takim ziele do jedzenia bo zioło do palenia jest na Cyprze nielegalne.


Miód z Cypru

miod cypr

Kolejną rzeczą, którą warto kupić na Cyprze jest miód. Wśród najróżniejszych miodów najsłynniejszym i najbardziej cenionym miodem z Cypru jest tymiankowy miód Tziverti uznany w 2019 roku za najlepszy miód świata. Na Cyprze dostępne są najróżniejsze rodzaje miodu co wiąże się z wspomnianym wyżej akapitem. Na Cyprze uprawia się wiele różnych ziół i roślin z których pracowite pszczółki przygotowują smakowity miodek. Znajdziemy więc tu miód z owoców cytrusowych, lawendy czy tymianku. Miód możecie kupić bezpośrednio od lokalnych farmerów. Będzie tańszy i lepszy niż ten ze sklepu.


Dzbany, talerze i ceramika

ceramika cypr

Na zakończenie ostatnia propozycja na rzecz, która skończy nieużywana na półce. Na Cyprze możecie kupić w sobie dzbany tak wielkie, jak niektórzy polscy politycy. Można tu nabyć również inną ceramikę w postaci dzbanów mniejszych, ozdobnych talerzyków czy również talerzyki do greckiego meze. Ceramika z Cypru idealnie sprawdzi się jako przedmiot przyciągający kurz czy to na ścianie czy to na półce.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz