Czy Czechy mają euro? Jaka waluta jest w Czechach?  - BelSole

Czy Czechy mają euro? Jaka waluta jest w Czechach? 

Czechy są często odwiedzanym krajem przez mieszkańców Polski. Nasi rodacy wybierają ten kierunek ze względu na stosunkowo niewielką odległość między dwoma państwami oraz charakterystycznymi atrakcjami turystycznymi. Szykując się na wycieczkę, warto wiedzieć jaka jest waluta w Czechach. W naszym materiale sprawdzimy, czy Czechy mają euro. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym płacić w Czechach. 

Czy Czechy mają euro? Euro w Czechach – czy w tym kraju działa ta waluta?

Zanim odpowiemy na pytanie “czy Czechy mają euro”, warto przypomnieć, że kraj naszych południowych sąsiadów wchodzi w skład Unii Europejskiej, a wiele krajów w tej wspólnocie używa euro jako swojej głównej waluty. Czy do tego grona należą również Czechy?

Nie, Czechy nie mają euro. Co prawda w poprzednich latach rozważano wprowadzenie tej waluty do czeskiej gospodarki, jednak w 2022 roku władze kraju naszego południowego sąsiada zapowiedziały, że nie nastąpi to w następnych latach.  

Skoro udzieliliśmy już przeczącej odpowiedzi na pytanie czy Czechy mają euro, możemy przejść dalej. Jak z pewnością się domyślacie, w dalszej kolejności sprawdzimy, jaka jest waluta w Czechach. 

Jaka jest waluta w Czechach? Czym płacić w Czechach?

Jeżeli zastanawiacie się, jaka jest waluta w Czechach, już śpieszymy z odpowiedzią i podpowiadamy, czym płacić w Czechach.

Walutą w Czechach jest korona czeska. Ta jednostka monetarna została wprowadzona w kraju naszych południowych sąsiadów w 1993 roku, tuż po rozpadzie Czechosłowacji. Korona czeska dzieli się na na 100 halerzy. Obecnie w obiegu są monety o nominałach 1,2, 5,10,20 i 50 koron oraz banknoty o wartości 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 koron czeskich. 

Na koniec sprawdźmy jeszcze, jaki jest kurs korona czeskiej względem najpopularniejszych walut na świecie. 1 korona czeska kosztuje obecnie około 0,2 zł, 0,043 euro, 0,047 dolara amerykańskiego, 0,042 franków szwajcarskich i 0,038 funta brytyjskiego. Teraz już wiesz, czy Czechy mają euro oraz jaka jest waluta w Czechach. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz