Czy Laponia to kraj, państwo? Gdzie leży Laponia? - BelSole

Czy Laponia to kraj, państwo? Gdzie leży Laponia?

Wybieracie się na wycieczkę do Laponii? Zastanawiacie się czy Laponia to kraj czy państwo? Czym jest w zasadzie Laponia i gdzie leży? Odpowiemy w tym poście.

Określenie Laponia może odnosić się do wielu rzeczy – jednym z nich jest kraina geograficzna a drugim region administracyjny w Finlandii. 

Zacznijmy od tego, że Laponia nie jest niezależnym państwem, jednak w pewien sposób jest autonomiczna w państwach, których się znajduje czyli Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji. Ludność rdzenną zamieszkującą Laponię nazywamy Saamami, Gdzie mieszkają Saamowie? Praktycznie w każdym z wymienionych krajów. Oczywiście Saamowie to teraz zdecydowana mniejszość po prześladowaniach na początku wieku, stanowią oni tylko 5% całkowitej liczby ludności.

W 1986 roku przyjęto oficjalną flagę oraz hymn Laponii. Odnoszą się one nie do całej krainy lecz do rdzennej ludności.

Gdzie leży Laponia?

Laponia, nie leży – Laponia dumnie znajduje się na północy krajów skandynawskich oraz w okolicy Murmańska w Rosji. Zajmuje obszar około 380 tys. km². 

Każdy z krajów, ma inny stosunek do Saamów i Laponii – dominują dwa podejścia: liberalne i wolnościowe Norwegii, Szwecji oraz Finlandii oraz podejście rosyjskie. W tych 3 pierwszych krajach Saamowie mają własne rady oraz rządy oraz mają pewną autonomiczną władzę na swoim terytorium. Co do Rosji, Saamowie nie mają większych praw w tak kluczowym strategicznie miejscu na mapie rosji.

Rada i Parlamenty Laponii

W 1956 roku powołano do życia Radę Laponii, jest to ciało zajmujące się kreowaniem polityki Saamów oraz należące do Rady Arktycznej. Do tego każdy z wymienionych wyżej krajów(prócz Rosji) posiada własny Parlament Saamów – nie nadaje to jednak statusu Państwa Saamom i Laponii. 

Laponia w Finlandii

Laponia to także region administracyjny w Finlandii. Stolicą regionu Laponii w Finlandii jest Rovaniemi, gdzie możecie spotkać Świętego Mikołaja w jego wiosce. Liczba ludności całego regionu to tylko ponad 180 tysięcy na prawie 100 tys. km². Podzielona jest na 21 gmin: Enontekiö, Inari, Kemi, Kemijärvi, Keminmaa, Kittilä, Kolari, Muonio, Pelkosenniemi, Pello, Posio, Ranua, Rovaniemi, Salla, Savukoski, Simo, Sodankylä, Tervola, Tornio, Utsjoki, Ylitornio

Laponia flaga

laponia flaga

Laponia powierzchnia:

Laponia w Szwecji: 109,702 km²

Laponia w Finlandii 92,667 km²

Laponia w Norwegii ~100,000 km²

Laponia w Rosji~100,000 km²

Zobacz także:

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz