Czy Paryż leży w dolinie rzeki? Paryż - nad jaką rzeką leży stolica Francji?  - BelSole

Czy Paryż leży w dolinie rzeki? Paryż – nad jaką rzeką leży stolica Francji? 

Nie ma wątpliwości, że Paryż od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast. Stolica Francji kusi pięknymi zabytkami i unikalną architekturą. Decydując się na odwiedzenie tego miejsca, warto znać kilka faktów na jego temat. Z tego powodu przygotowaliśmy materiał, w którym dowiesz się, czy Paryż leży w dolinie rzeki oraz nad jaką rzeką leży Paryż. Zapraszamy do lektury.

Czy Paryż leży w dolinie rzeki? Jaka rzeka przepływa przez Paryż? 

Zacznijmy od rozważenia najważniejszej kwestii – czy Paryż leży w dolinie rzeki? Na to pytanie możemy odpowiedzieć twierdząco. Miasto ma układ koncentryczny, co w praktyce oznacza, że wcięta dolina przepływającej przez nie rzeki dzieli je na dwie części – lewobrzeżną (Rive Gauche) i prawobrzeżną (Rive Droite). 

No dobrze, ale nie odpowiedzieliśmy na drugie ważne pytanie – jaka rzeka przepływa przez Paryż? Jest to oczywiście Sekwana. W całej historii Paryża miała ona kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta. Wystarczy tylko powiedzieć, że historyczne centrum Paryża stanowi wyspa Île de la Cité znajdująca się na Sekwana. Rzeka w czasach starożytnych i średniowiecznych miały ogromny wpływ na rozwój gospodarki i handlu, a jej obecność w centrum miasta wpłynęła na kształt fortyfikacji obronnych otaczających serce Paryżą. 

Skoro już odpowiedzieliśmy na pytanie, czy Paryż leży w dolinie rzeki, warto poświęcić nieco uwagi samej Sekwanie. Wbrew pozorom nie jest to najdłuższa rzeka Francji – to miano dzierży Loara. Długość samej Sekwany to 774,8 km, a rzeka przepływa przez 13 departamentów. 

Wiele osób może zainteresować fakt, czy w przepływającej przez Paryż Sekwanie można się kąpać. Obecnie jest to zakazane, a właściwe rozporządzenie na ten temat weszło w życie w 1923 roku. Przyczyna jest bardzo prosta – Sekwana płynie przez najbardziej industrialną część Francji, a w jej zlewni znajduje się 40% zakładów przemysłowych w tym kraju, co w konsekwencji prowadzi do znacznego zanieczyszczenia rzeki.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz