Czy Szwajcaria jest w Schengen? Czy Szwajcaria należy do strefy Schengen?

Strefa Schengen to jedno z największych ułatwień jakie spotkają nas w czasie podróżowania po europejskich krajach. Pozwala uniknąć męczących kolejek na granicach oraz przeciągających się w nieskończoność kontroli paszportowych. Planując podróż do Szwajcarii, zwanej potocznie krajem Helwetów, na pewno wiele osób zastanawia się czy Szwajcaria wstąpiła do strefy Schengen. Czy Szwajcaria to kraj zrzeszony w Schengen?

 

Czy Szwajcaria to Schengen?

 

Dla wszystkich czytelników wybierających się do Szwajcarii mamy bardzo dobre wieści. Szwajcaria znajduje się wśród krajów będących sygnatariuszami układu z Schengen. Szwajcaria jest w strefie Schengen. Szwajcaria stała się członkiem strefy Schengen 12 grudnia 2008 roku, czyli niemal rok po przystąpieniu do tego układu przez Polskę. Warto dodać, że Szwajcaria jest jednym z czterech krajów, obok Islandii, Norwegii i Lichtensteinu, niezrzeszonych w Unii Europejskiej, a należąych do Schengen.

Przynależność Szwajcarii do Schengen, oznacza, że wybierając się tam, nieważne czy samolotem czy drogą lądową, ominie nas kontrola graniczna. Nie będzie konieczne okazywanie ważnego dokumentu podróży.

 

Z jakimi krajami graniczy Szwajcaria

 

Szwajcaria graniczy z Niemcami, Austrią, Lichtensteinem, Włochami oraz Francją. Wszystkie te kraje również należą do Schengen. Przekraczając każdą z granic Szwajcarii poruszamy się w strefie Schengen.

Zobacz także:

Dodaj komentarz