Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czego NIE ROBIĆ? Bezpieczeństwo Egipt 2023 - BelSole

Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czego NIE ROBIĆ? Bezpieczeństwo Egipt 2023

Wiele osób lecących na wakacje do Egiptu zastanawia się jak bezpiecznie jest w Egipcie w 2023 i czego nie wolno robić będąc w Egipcie. Opowiemy czy należy się bać kieszonkowców, jak zachowywać się w Meczecie i podczas ramadanu w Egipcie i podczas wielu innych sytuacji. Zapraszamy na przewodnik po bezpieczeństwie w Egipcie w 2023.

 

Czego nie robić w Egipcie?

Na początek ważne numery:

Policja: 112 i 122, Policja turystyczna: 126, Ambulans: 123, Straż Pożarna: 180

Egipt kulturowo różni się od Polski, co może powodować pewną konfuzję w tym jak zachować się w Egipcie z szacunkiem do Egipcjan lub by nawet nie wylądować w więzieniu. Są pewne zachowania, które mogą Was wpakować w kłopoty, do aresztu lub odpukać do szpitala. Oto lista rzeczy, których nie należy robić w Egipcie i na co uważać będąc w Egipcie na wakacjach.

 

Uważaj co kupujesz w Egipcie

 

Uważajcie nie na podróbki czy kiepskiej jakości chińskie pamiątki co pseudo-prawdziwe części piramid, sfinksa czy innych zabytków. Może podejść do Was człowiek pod daną atrakcją z zapytaniem czy nie chcecie może na lewo, za dobrą cenę kupić kamienia z piramidy. Po pierwsze jak macie szczęście nie będzie to najprawdopodobniej część piramidy i tylko stracicie pieniądze. Gorzej jak faktycznie dostaniecie jakiś artefakt – nie wolno takich artefaktów wywozić z Egiptu, nie jesteście pracownikami brytyjskiego muzeum.

Jeśli chodzi o zwykłe sklepy, sprawdzajcie co kupujcie i nie zapomnijcie się targować 🙂

 

Zachowuj się w meczecie, nie przeszkadzaj w modlitwie!

 

Szanujmy cudzą wiarę, jak chcemy by szanowano nas. Po pierwsze ubierajcie się stosownie wchodząc do meczetu, ściągajcie buty, musicie mieć stosowny strój i zakryte włosy (panie).  Zazwyczaj wejście do meczetów jest darmowe, ewentualnie możecie być proszeni o datek na świątynie. 

Pamiętajcie też by nie przeszkadzać modlącym się i nie stawać pomiędzy nimi a Mekką – nie jest to mile widziane. Pamiętajcie też by nie okazywać publicznie dużych czułości i by po prostu zachowywać się kulturalnie.

 

Nie pij publicznie i nie bądź pijany!

 

W Egipcie zakazane jest publiczne picie alkoholu w miejscach do tego nie wyznaczonych oraz bycie pijanym publicznie. Co wam może grozić za spożywanie alkoholu na ulicy lub pijackie wybryki? Areszt, służby mogą Was zaaresztować i wpakować na tak zwany dołek (egipski), to w najgorszym razie. W najlepszym może nikt się nie zorientuje, ale po co ryzykować. Im większe miasto i kurort, tym te przepisy są mniej przestrzegane. Gdzie wolno pić alkohol? Są do tego specjalne wyznaczone miejsca o których pisaliśmy w artykule o tytule Czy można pić alkohol w Egipcie?

Polecamy lokalne piwo Stella! 🙂

 

Nie odwiedzaj niebezpiecznych miejsc w Egipcie

 

No można, ale nie odpowiemy, bo jesteśmy kulturalni. Gdzie jest niebezpiecznie w Egipcie? Jest parę takich miejsc. Będą to między innymi większość półwyspu Synaj, granice z Sudanem i Libią, pustynia zachodnia i część dzielnic czy miasteczek powszechnie uważanych za niebezpieczne takich jak dzielnica Kairu Nasr, Mohandiseen czy Haram (za travellersworldwide.com). Jeśli jakiś lokals będzie próbował Was zaprosić w dziwną uliczkę po specjalną okazję, polecamy grzecznie odmówić.

Główne kurorty, Sharm-El-Sheikh, Hurghada, Luxor czy Kair będą raczej bezpieczne, o ile będziecie oczywiście rozsądni.

 

Polityka, omijaj tematy polityczne

 

Po pierwsze w przypadku protestów czy demonstracji – omijaj je szerokim łukiem, po drugie nie poruszaj tematów politycznych. W Egipcie istnieje inna realność polityczna i inaczej wygląda wolność słowa niż w Polsce (pomimo starań niektórych) – dlatego starajcie się nie zaczepiać Egipcjan tematami politycznymi, może to być dla nich kłopotliwe i niezręczne. Lepiej pogadać o pogodzie w Egipcie.

 

Temat seksu i ubioru

 

Czy kobieta może czuć się bezpiecznie w Egipcie? Temat ten jest delikatny, ale Panie powinnyście uważać na to jak się ubieracie wychodząc na miasto, zwłaszcza po zmroku. O ile kurorty, plaże i hotele nie stanowią problemu, to inne miejsca już mogą być dla Was niebezpieczne. Jeśli już wybieracie się na clubbing na miasto, pamiętajcie by jechać w grupie, używać taksówek hotelowych no i o ile to możliwe wziąć ze sobą jakiegoś kolegę. Jeśli jedziecie tylko w damskiej grupie uważajcie na dziwnych typków, zważajcie na swoje napoje i upewniajcie się, że nikt nie robi Wam zdjęć czy Was nie nagrywa. 

Jeśli jednak macie ochotę na egipskiego habibi, pamiętajcie, że często tacy panowie oczekują od Was pieniędzy – jeśli Wam to nie przeszkadza, to cóż, chcącemu nie dzieje się krzywda 😉

 

Bezpieczeństwo i Egipt w 2023

 

Czy więc w Egipcie jest bezpiecznie? Tak, jeśli będziecie odpowiednio odpowiedzialnie się zachowywać, będziecie rozsądni i sprawdzicie wcześniej na stronach rządowych jakie są przeciwskazania do niektórych regionów. Na koniec mamy dla Was jeszcze krótką listę z ogólnymi poradami bezpieczeństwa w Egipcie:

  • Starajcie się używać taksówek z sieci polecanych przez hotel
  • Pilnujcie swoich rzeczy (nawet na plaży)
  • Nie zawsze miła osoba będzie godna zaufania! 
  • Szanujcie Islam
  • Szanujcie siebie (alkohol i ubiór)
  • Jeśli się zgubisz lub jesteś w niebezpieczeństwie  – zadzwoń pod numer lokalnych służb, oto numery:

Policja: 112 i 122, Policja turystyczna: 126, Ambulans: 123, Straż Pożarna: 180

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz