13 najlepsze atrakcje i Hurghada. Co robić i zobaczyć w Hurghadzie? Nie tylko plaże! - BelSole

13 najlepsze atrakcje i Hurghada. Co robić i zobaczyć w Hurghadzie? Nie tylko plaże!

Wakacje w Hurghadzie i zastanawiacie się co robić w Hurghadzie i co zobaczyć? Jakie atrakcje turystyczne ma dla Was ten popularny wśród Polaków kurort? Co zobaczyć w okolicy Hurghady i na jaką wycieczkę jechać? Tego wszystkiego a nawet więcej dowiecie się w tym rozbudowanym poradniku i przewodniku po Hurghadzie. Zapraszamy!

 

Co zobaczyć w Hurghadzie?

 

co robić w Hurghadzie

Hurghada głównie kojarzy się z kurortem, hotelami i plażami. Jednak nie tylko takie atrakcje ma dla Was Hurghada. Odpowiemy Wam co zobaczyć w Hurghadzie, jej centrum i okolicy. Opowiemy także na jakie wycieczki warto jechać z Hughhady. 

Hurghada rozciąga się na wiele kilometrów wzdłuż wybrzeża i nie jest łatwo czasami przemieścić się z jednego końca miasta na drugi – dlatego jeśli nie macie samochodu, warto przemyśleć gdzie będziecie mieć nocleg by zaoszczędzić na taksówkach i komunikacji zbiorowej. Hurghada prócz centrum i bulwarów raczej nie nadaje się do spacerów pomiędzy głównymi punktami, może Wam przeszkodzić nie tylko infrastruktura ale także wysokie temperatury cały rok. Atrakcje Hurghady koncentrują się nie tylko w mieście ale i jej okolicach, dlatego często będziecie zmuszeni do wykupienia wycieczki lub wypożyczenia samochodu.

 

Co robić w Hurghadzie?

Taksówki w Hurghadzie

Nie samym plażowaniem i imprezowaniem człowiek żyje, jeśli znudził Wam się piasek i lazurowa woda – może warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach? Z Hurghady będziecie mogli wyruszyć na wiele wycieczek fakultatywnych zorganizowanych przez lokalne biura podróży, będą to między innymi (opisane dokładniej poniżej) rejsy, wycieczki jeepami, wycieczki do atrakcji Egiptu czy wizyty w parkach rozrywki. Zapraszamy na najlepsze atrakcje Hurghady!

 

Snorkeling i nurkowanie

 

nurkowanie w Hurghadzie
Nurkowanie w okolicach Hurghady

Snorkeling to jedna z najpopularniejszych aktywności jakie możecie sobie zafundować będąc w Hurghadzie. W mieście znajdziecie wiele biur i firm zajmujących się tego typu atrakcjami lub w hotelu zapewne znajdziecie ulotki z tego typu ofertami. Jeśli jednak Wasz hotel nie ma takiej współpracy, my polecamy skorzystać z ofert takich firm jak: Dive Hurghada, Hurghada divind | Scuba Diving Center, Red Sea Life Diving czy Crazy Dolphin. Dzięki płytkim wodom wybrzeża morza czerwonego, nawet amatorzy mogą rozpocząć swoją historię ze snorkelingiem i nurkowaniem w Egipcie.

 

SS Thistlegorm

 

Wrak SS Thistlegrom
Wrak SS Thistlegrom

Skoro byliśmy przy nurkowaniu, warto wspomnieć o zatopionym w wodach Morza Czerwonego brytyjskiego statku handlowego SS Thistlegorm. Znajduje się on blisko południowego wybrzeża Półwyspu Synaj, około 60 km na północ od Hurghady – niektóre z biur, oferują wycieczkę do tego miejsca w raz z nurkowaniem i odkrywaniem wraku.

Statek zatonął 6 października 1941 roku trafiony przez niemieckie bombowce. Na jego pokładzie znajdowało się mnóstwo sprzętu wojskowego, amunicji czy części do samolotów. Leży on na głębokości od 15 do 30 metrów pod poziomem wody – dlatego jest to atrakcja dla bardziej zaawansowanych nurków.

 

Wycieczka do Doliny Królów i Luxoru

 

Doliny Królów Luxor

Dolina Królów, czyli وادي الملوك znajduje się w okolicach Luxoru – mniej więcej 290 km od Hurghady. Dlatego też należy traktować to jako całodzienną wycieczkę – podróż trwa mniej więcej 4 godziny. Czy warto jechać do Doliny Królów z Hurghady? Jeśli cenicie sobie zabytki i atrakcje turystyczne, jesteście już znudzeni plażowaniem – to zdecydowanie warto. 

Dolina Królów to miejsce z grobowcami królów (i nie tylko) Egiptu – znajdziecie tutaj ogromne grobowce, zdobione sarkofagi, mumie i mauzolea. Niektóre z nich mają wiele tysięcy lat. Bilety możecie kupić ze swoim biurem podróży lub na miejscu – umożliwia on wstęp do 3 wybranych grobowców i kosztuje około 260 EGP (mniej więcej 34 PLN na 2.2.23). Łącznie jest tutaj 63 grobowców i niektóre z nich dostępne są tylko za dodatkową opłatą – zwłaszcza te najlepsze, jak na przykład Grobowiec Seti I, który kosztuje dodatkowe 1000 EGP. Bilety i bilety dodatkowe możecie kupić w kasie obiektu, dodatkowo transport pomiędzy grobowcami często też jest płatny.

swiatynia Hatshepsut
Świątynia Hatshepsut w Luxorze

W okolicy znajdziecie też popularną Świątynie Hatshepsut (cena biletu 70 EGP).

 

Wyspa Giftun

 

wyspa Giftun
Pomost na wyspie Giftun

Wyspa Giftun a w zasadzie dwie wyspy znajdują się w okolicy wybrzeża Hurghady. Dopłyniecie tutaj łodzią z miasta. To idealne miejsce na snorkeling i nurkowanie. Do tego znajdują się tutaj genialne plaże oraz wiele obiektów infrastruktury turystycznej i plażowej. Słynnymi plażami na Giftun są Mahmya i Paradise Beach na jej południowym brzegu. 

Wycieczka z hotelu na wyspę to mniej więcej koszt 90 PLN za osobę (wycieczka całodniowa z lunchem)

 

Wypatrywanie Delfinów

 

delfiny w Hurghadzie

Jeśli już rejs łodzią, to może także wypatrywanie delfinów i innych stworzeń w morzu? Za wycieczkę z Hurghady połączoną z lunchem, snorkelingiem i wypatrywaniem tych szlachetnych ssaków zapłacicie mniej więcej 120 PLN za rejs. Jest to jedna z najpopularniejszych aktywności w okolicy, w ramach wycieczki można pływać razem z delfinami w morzu.

W pakiecie macie, wodę i napoje cały dzień,  prysznice, sprzęt do nurkowania, transport, wifi i opiekę przewodnika.

 

Plaże w Hurghadzie

 

plaże w Hurghadzie
Zjawiskowe plaże w Hurghadzie

Umówmy się, to chyba główna i najlepsza atrakcja Hurghady – przepiękne szerokie, piaszczyste plaże z lazurową i często płytką wodą to idealne miejsce na tak zwany plażing. Wiele z plaż ma także doskonale rozbudowaną infrastrukturę hotelową, restauracyjną i oczywiście plażową. Prysznice, wypożyczalnie sprzętu i przebieralnie to oczywistość na najlepszych plażach Hurghady!

Zobacz także 15 Najładniejsze, najlepsze i najpiękniejsze plaże w Egipcie. Gdzie na plażę?

 

Marina Hurghady

 

Marina Hurghada

Marina znajduje się w północno-wschodniej części miasta. To jedno z miejsc gdzie turystyka w Hurghadzie kwitnie. Na bulwarze i przy Marinie znajdziecie mnóstwo restauracji, kawiarenek i sklepów. Do tego z tego miejsca często odpływają łodzie na pobliskie wyspy czy na rejs w poszukiwaniu delfinów. 

W północnej części Mariny znajdziecie także popularny i zjawiskowy Meczet Al Mina. Obok niego znajdziecie zatoczkę z charakterystycznymi niebieskimi łodziami idealnymi pod sesję zdjęciową!

 

Zakupy w Hurghadzie

 

Zakupy w Hurghadzie
Kandyzowane owoce na targu

W Hurghadzie możecie wybrać się także na zakupy, na przykład na najpopularniejszy Bazaar w mieście do El Dahar Bazar w samym centrum miasta. W tradycyjnej egipskiej souk znajdziecie pamiątki, ubrania, owoce, warzywa, przyprawy, ryby czy mięso. Pamiętajcie by się targować ze sprzedawcami, wtedy nie przepłacicie (zbytnio). 

Znajdziecie tutaj też wiele restauracji i kawiarni, polecamy sok z trzciny cukrowej i wszelkie odmiany kebabu! Warto poczuć atmosferę starej egipskiej ulicy handlowej!

Drugim ciekawym miejscem jest Targ Rybny nad zatoką w centrum Hurghady obok Meczetu Al Mina.

Trzecim miejsce na zakupy w Hurghadzie może być Hurghada City Center – czyli galeria handlowa na północy miasta. 

Zobaczcie czy w Egipcie można pić alkohol? Czy można kupić? Gdzie kupić alkohol w Egipcie?

Hurghada Grand Aquarium

 

aquarium Hurghada
Dziecko cieszy się do akwarium 😉

To wielkie akwarium znajduje się na południe od centrum Hurghady i lotniska. Znajdziecie tutaj wiele ciekawych okazów i gatunków ryb. Popularne są tutaj wśród turystów płaszczki, rekiny w tym piaskowy i tygrysi czy żółwie. Znajdziecie tutaj 100 gatunków oraz 1200 okazów. Poznacie tutaj nie tylko ekosystem raf Morza Czerwonego ale i wód słodkowodnych.

Ile kosztują bilety do Hurghada Grand Aquarium? Bilet dla turysty kosztuje 32 USD, 24 USD dla mieszkańca lub Araba oraz dla Egipcjanina 300 EGP. Akwarium otwarte jest od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście jest o 18:30.

 

Sand City Hurghada

 

Sand City to nic innego jak ekspozycja rzeźb zrobionych z piasku (specjalnie utwardzonego). Możecie tutaj spotkać Sfinksa, greckich herosów czy Spongboba kanciastoportego i Toma z Jerrym. Plac nie jest bardzo duży, jednak jest to całkiem nieźle oceniana atrakcja w Hurghadzie przez turystów

Bilet do Sand City w Hurghadzie kosztuje 200 EGP za osobę dorosłą i 100 EGP za dzieci (5-12) W ramach dodatku można pojeździć na wielbłądzie za dodatkową opłatą – czy warto? Musicie odpowiedzieć sobie sami, dzieciakom się raczej spodoba 🙂 Sand City czynne jest od 8:00 do 18:00.

 

Meczet Al Mina

 

Meczet Al Mina
Meczet Al Mina

Ten piękny meczet znajduje się przy zatoce w Marinie w centrum Hurghady. Jest to jeden z najbardziej okazalszych i najpiękniejszych w Hurghadzie – meczet jednak nie jest starym zabytkiem Hurghady. Jego modernizacja odbyła się pomiędzy 2006 i 2012 rokiem. Imponujące są dwa górujące nad resztą zabudowań i placem z marmuru Minarety mające po 40 metrów wysokości.

Budynek jest zdobiony ornamentami i płaskorzeźbami o charakterze arabskim i orientalnym. Może on pomieścić nawet 10 000 wiernych. Wstęp do Meczetu Al Mina jest darmowy – pamiętajcie jednak o odpowiednim ubiorze, zakryciu włosów i obuwiu! 

 

Wypożyczenie jeepa i quada Hurghada

 

Wypożyczenie jeepa quada w Hurghadzie

Jeśli lubicie wycieczki offroad i cztery kółka, polecamy wybrać się na wycieczkę offroad quadem lub jeepem. W ramach takiej wycieczki często można odwiedzić wioskę Beduinów, zjeść kolację i napić się pysznej beduińskiej herbatki! Koszt? Od 120 PLN za osobę za 7 godzin zabawy.

 

Obserwowanie gwiazd

 

Obserwowanie gwiazd Hurghada

Ostatnią, według nas równie ciekawą rzeczą do robienia w Hurghadzie jest spędzenie nocy, czy to samemu czy na specjalnej wycieczce z obserwowaniem gwiazd. Dzięki braku zanieczyszczenia świetlnego w okolicy, to miejsce nadaje się prawie idealnie na obserwacje konstelacji, gwiazd i planet. W przypadku wycieczki z przewodnikiem będziecie mieć dostępny także specjalny teleskop, a niektóre z biur oferują także kolacje na pustyni przy beduińskim namiocie. Koszt takiej wycieczki to mniej więcej 140 PLN za osobę.

Jak widzicie jest co robić w Hurghadzie, oczywiście nie jest to mekka wielu zabytków – jednak nie będziecie się nudzić i każdego dnia znajdziecie coś dla siebie odpoczywając na wakacjach w Hurghadzie!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz