Czy w Szwajcarii potrzebna jest winieta? W jaki sposób płaci się za autostrady w Szwajcarii? - BelSole

Czy w Szwajcarii potrzebna jest winieta? W jaki sposób płaci się za autostrady w Szwajcarii?

Płatne autostrady to smutna część rzeczywistości w niemal całej Europie. Jeżeli chcemy podróżować szybko, bezpiecznie i wygodnie, to niestety trzeba płacić. Jeżeli dokładnie czytacie artykuły w naszym serwisie, to wiecie już zapewne, że również w Szwajcarii przejazd autostradami nie jest darmowy. Oznacza to, że za jazdę autostradą w Szwajcarii należy uiścić opłatę. Jak to zrobić? Czy w Szwajcarii są winiety na autostrady? Czy w Szwajcarii są bramki na autostradach?

 

Czy w Szwajcarii obowiązują winiety? 

 

Aby jeździć szwajcarskimi autostradami konieczne jest wykupienie specjalnej winiety. W Szwajcarii nie ma bramek na autostradach.

 

Gdzie kupić winietę na Szwajcarię? 

 

W Szwajcarii dostępne są jedyne winiety ważne przez rok. Winieta w Szwajcarii ważna jest od 1 grudnia roku poprzedzającego, do końca stycznia roku następnego. Także, jeżeli kupimy winietę 1 grudnia 2022, to będzie ona ważna aż do 31 stycznia 2024.

Niestety, z długością okresu obowiązywania winiety w parze idzie jej wysoka cena. Winieta w Szwajcarii kosztuje 40 franków szwajcarskich, czyli około 200 PLN.  Winiety można nabyć przez Internet, na stacjach benzynowych oraz przejściach granicznych w Szwajcarii.

 

Jaki jest mandat za brak winiety w Szwajcarii? 

 

Jeżeli zostaniemy przyłapani na jeździe płatną drogą bez winiety czeka nas kara w wysokości 200 franków szwajcarskich, czyli około 1000 PLN. Nie warto oszukiwać!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz