Czy w Turcji są komary? Jak się przed nimi ochronić? - BelSole

Czy w Turcji są komary? Jak się przed nimi ochronić?

Turcja w ostatnich latach zyskuje na popularności. Turystów przyciągają piękne, piaszczyste plaże, starożytne zabytki i dobra kuchnia. Przed wyjazdem do walizki wkładami stroje kąpielowe, kremy z filtrem i nakrycia głowy. Jednak wiele osób ma dylemat czy do bagażu spakować środki owadobójcze. Czy w Turcji są komary? Czy jest ich dużo? Jak się ochronić?

Czy w Turcji są komary?

Wydawać się może, że wysokie temperatury, jakie panują w Turcji, odstraszają komary. Niestety także w tym kraju praktycznie wszędzie mamy szanse na spotkanie z tymi owadami. Oczywiście to jak duże będą to chmary, zależy od miesiąca i miejsca. Warto wiedzieć, że komary lubią ciepłe i stojące wody, np. kałuże powstające po deszczu albo po intensywnym podlewaniu. Takie warunku mają na terenach zielonych przyległych do budynków hotelowych. Latem na wybrzeżu tureckim raczej nie pada. Więc aby utrzymać ogrody, pracownicy hotelu codzienne podlewają rośliny. W cieniu, gdzie jest chłodniej i nie dociera słońce, mogą powstać niewielkie kałuże, w których chętnie zamieszkają komary. 

Kiedy żerują komary?

Owady najbardziej aktywne są, kiedy spada temperatura. Dlatego w trakcie dnia raczej ich nie spotkamy. Możemy więc spokojnie opalać się na plaży albo odpoczywać w cieniu drzew. Komary pojawiają się wieczorem i mogą nam dokuczać aż do rana Podobnie jest zresztą na Rodos z komarami czy Krecie.

Jak się ochronić przed komarami?

Niektóre hotele w nocy opryskują teren chemikaliami, aby pozbyć się owadów. Jednak chemia zabija wszystkie owady, w tym pszczoły i motyle. Dlatego poniektórzy właściciele hoteli rezygnują z oprysków. Wtedy najlepszym rozwiązanie jest zamykanie już wieczorem okien i włączenie klimatyzacji. Komary, jak i inne owady lecą do światła, więc jak wejdziemy do pokoju, to najpierw zamykamy okna, a potem zapalamy światło. Komary nie lubią również ruchu powietrza, stąd nie ma ich w miejscach, gdzie działa klimatyzacja.

Jak nie tolerujecie klimatyzacji, to również jest kilka sposobów na komary. W sklepach dostępne są elektrofumigatory. Urządzenie wkłada się do kontaktu, potem wytworzony prąd podgrzewa płyn odstraszający owady. Powstające opary skutecznie odstraszają owady. Popularne są również krążki, nasączone płynem, które pali się jak kadzidełko.

Jeśli wychodzicie wieczorem na zewnątrz, to możecie posmarować się specjalnymi preparatami. Dostępne są 3 rodzaje środków: na bazie Deet, ikarydyny oraz IR3535. Przed użyciem dokładnie przeczytajcie ulotkę, ponieważ nie każdy preparat nadaje się dla dzieci oraz osób o wrażliwej skórze.

Miłośnicy naturalnych środków do odstraszania komarów mogą zastosować olejki eteryczne. Skuteczne są m.in. olejek lawendowy, drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy, goździków, trawy cytrynowej albo miętowy.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz