Czy Zanzibar jest bezpieczny? Bezpieczeństwo na Zanzibarze w 2024 roku - BelSole

Czy Zanzibar jest bezpieczny? Bezpieczeństwo na Zanzibarze w 2024 roku

Zanzibar to popularny kierunek turystyczny. Wielu naszych rodaków, którzy myślą o odwiedzeniu tej wyspy, zadaje sobie następujące pytanie – czy na Zanzibarze jest bezpiecznie? Kwestię tę przedstawimy w naszym materiale. Do jego lektury zapraszamy wszystkich, którzy planują odwiedzić ten rajski zakątek. Dowiesz się z niego, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa na Zanzibarze. Na co uważać na Zanzibarze? To wszystko opiszemy w naszym materiale. Zapraszamy.

Czy Zanzibar jest bezpieczny? 

Sprawdzając, czy Zanzibar jest bezpieczny, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na sytuację polityczną w tym miejscu. Zacznijmy od tego, że Zanzibar jest autonomiczną częścią Tanzanii, a mieszkańcy wyspy często protestują przeciwko kolejnym rozporządzeniom wydawanym przez władze centralne. Bezpieczeństwo na Zanzibarze może być więc nieco obniżone przez dosyć częste i regularnie powtarzające się demonstracje, w trakcie których może dochodzić również do aktów wandalizmu i przemocy. 

W kontekście tego, czy Zanzibar jest bezpieczny, należy uwzględnić również stosunkowo wysokie wskaźniki przestępczości. Przykładowo, ostrzeżenia na ten temat można znaleźć m.in. na stronie Departamentu Stanu USA. Częstym zjawiskiem są kradzieże i włamania, których ofiarą padają zagraniczni turyści. Zdarzają się również sytuacje, w trakcie których przybysze zza granicy są atakowani przez bandy miejscowych. 

Bezpieczeństwo na Zanzibarze w 2023 roku wiąże się również z występowaniem chorób charakterystycznych dla tego klimatu. Na Zanzibarze istnieje ryzyko zarażenia się Malarią, a turyści z Europy są narażeni również na szereg innych tropikalnych chorób. Należy tu też podkreślić, że służba medyczna na Zanzibarze stoi na niskim poziomie, dlatego przed wyjazdem warto poddać się odpowiedniemu szczepieniu na Zanzibar. 

 

Na co uważać na Zanzibarze

Istnieje kilka prostych działań, które zwiększą bezpieczeństwo turystów na Zanzibarze. Odwiedzając tę wyspę powinieneś pamiętać o różnicach kulturowych. Na Zanzibarze religią dominującą jest Islam, a chociaż lokalsi są ogólnie przyjemnie nastawieni do turystów, to jednak poważnie podchodzą do kwestii wiary. Dlatego wyzywające ubrania w przestrzenii publicznej mogą spotkać się nie tylko z konsekwencjami natury prawnej, ale również agresywną reakcją tubylców. 

Osobną listę tego, na co uważać na Zanzibarze, powinno stworzyć się dla przedstawicieli LGBT. W całej Tanzanii, a więc również na Zanzibarze, wprowadzono bardzo ostre przepisy skierowane przeciwko przedstawicielom tego ruchu. Na bezpieczeństwo w Zanzibarze wpływa również stosunek lokalnej społeczności do kobiet. Międzynarodowe agencje informacyjne wskazują, że około 10% mieszkanek Tanzanii doświadczyło przemocy seksualnej, a pewne niebezpieczeństwa czyhają również na turystki odwiedzające Zanzibar. Na wyspie może dochodzić do agresji słownej na ulicach miast skierowanej względem turystek, a kobiety chcące zwiększyć swoje bezpieczeństwo na Zanzibarze powinny unikać samotnych spacerów po nocach. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz