Dominikana to wyspa, miasto czy państwo?  - BelSole

Dominikana to wyspa, miasto czy państwo? 

Dominikana to coraz popularniejszy kierunek wśród polskich turystów. Rajskie plaże i piękna pogoda przyciągają tłumy ludzi. Dlatego warto uzupełnić naszą wiedzę geograficzną o tym miejscu. Z tego powodu w naszym materiale zweryfikujemy, czy Dominikana jest wyspą, miastem czy państwem. Jeżeli ta kwestia jest dla Ciebie problematyczna, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Gwarantujemy, że po jego lekturze nie będziesz miał problemów z odpowiedzią na tytułowe pytanie. 

Dominikana to państwo czy miasto? 

Zacznijmy od podstawowej kwestii. Jeśli nie jesteś pewny, czy Dominikana jest państwem czy miastem, to zapewniamy Cię, że właściwą odpowiedzią jest pierwszy z przedstawionych wariantów.. Dominikana to drugi największy kraj znajdujący się na Morzu Karaibskim. Jego stolicą jest Santo Domingo, a populacja tego państwa liczy około 11 milionów osób. Dominikana to państwo o długiej i burzliwej historii – wystarczy tylko powiedzieć, że jej niepodległość została proklamowana 27 lutego 1844, kiedy to kraj ten zdobył niezależność od sąsiedniego Haiti. 

 

Czy Dominikana to wyspa? 

Rozstrzygnięcie tego, czy Dominikana jest państwem czy miastem nie było kwestią problematyczną. Pora przejść do nieco bardziej skomplikowanego zagadnienia i zweryfikować to, czy Dominikana jest wyspą. 

Nie do końca. Precyzyjna odpowiedź na to, czy Dominikana jest wyspą przedstawia się następująco. Dominikana jest państwem wyspiarskim, położonym na wyspie Hispanioli, na której leży również Haiti. Dominikana zajmuje ⅔ powierzchni archipelagu, a przez fakt, że nie jest jedynym krajem znajdującym się na Hispanioli, nie może być nazywane wyspą. 

Teraz już wiesz, czy Dominikana jest krajem, miastem czy wyspą. Mamy nadzieję, że to zagadnienie już nigdy nie będzie dla Ciebie problematyczne.  Pamiętaj, że ma to też swoje konsekwencje językowe. Z racji tego, że nie jest to wyspa, poprawną formą jest zdanie “jadę do Dominikany”, a nie “jadę na Dominikanę”. Różnica jest być może niewielka, ale niuanse mogą mieć czasami kluczowe znaczenie. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz