Dlaczego kraje Europy Południowej są atrakcją turystyczną? Walory turystyczne - BelSole

Dlaczego kraje Europy Południowej są atrakcją turystyczną? Walory turystyczne

Blog Belsole traktuje o Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Cyprze czy Grecji ponieważ od lat wybieramy właśnie ten kierunek wakacyjnych wyjazdów. Jako doświadczeni podróżnicy postanowimy dziś wyjaśnić dlaczego Europa Południowa jest atrakcyjna dla turystów. Oto krótka notatka na temat walorów kulturowych Europy Południowej i walorów turystycznych, które skłaniają nas do wyjazdów właśnie w tym kierunku. Oto 11 powodów dlaczego warto jechać na Południe Europy.

Łatwy sposób dotarcia

Do krajów południa Europy w zależności od przyjętych kryteriów zalicza się różne kraje, ale w większości przypadków mowa o miejscach takich jak Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Grecja, Bułgaria czy Chorwacja. Przez lata wyjazd w wiele z tych miejsc wiązał się z wielogodzinną lub często nawet wielodniową podróżą samochodem. Obecnie to już przeszłość. Na wycieczkę do Porto, Barcelony, Wenecji czy Złotych Piasków można szybko dolecieć. Loty organizuje masa tanich linii lotniczych, a biura podróży organizują własne czartery. Jeśli chcemy jechać samochodem to ze względu na poprawę infrastruktury w Europie i łatwość podróżowania również można się na to bez trudu zdecydować.

 

Niewielki koszt podróży

W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o możliwości kupna bardzo tanich biletów lotniczych do wielu ciekawych destynacji turystycznych ale sam koszt lotu czy dojazdu to tylko część kosztów wycieczki. Jeśli chodzi o wyjazdy do krajów Europy Południowej to nie tylko sposób dotarcia do celu pozwala na sporą oszczędność. Wyjazd na Sycylię, do Albanii, Czarnogóry czy Bośni to często wycieczka o budżecie zdecydowanie niższym niż wypoczynek nad Bałtykiem. Na miejscu jest po prostu tanio. Tanie są również wyjazdy zorganizowane przez biura podróży. Najtańsze tygodniowej wycieczki last minute można dorwać już za nieco ponad 1000 zł od osoby. Oczywiście są miejsca droższe takie jak Wenecja czy Rzym ale nie każdy wybiera akurat ten droższy kierunek.

 

Egzotyka w zasięgu ręki

Chcielibyście poczęstować się pomarańczą? W krajach Europy Południowej soczystą pomarańczę można spożyć zrywając owoc prosto z krzaka. Widzieliście kiedyś palmy na żywo? W wielu miejscach w Europie Południowej palmy czy nawet kaktusy są roślinami tam samo powszednimi jak wierzby czy brzozy w Polsce. Dla osób, które chcą obcować z egzotyką bez konieczności wyjazdu do dalekiej Azji czy Afryki Europa Południowa jest jednym z najlepszych wyborów. Jest tu bezpieczniej, podróż trwa krócej, a wrażenia są bardzo podobne. Na południu Europy można zobaczyć flamingi na przykład na Cyprze czy w Hiszpanii nad różowym jeziorem

 

Wczasy na każdą kieszeń

Pisaliśmy, że dzięki tanim liniom lotniczym i szerokiej ofercie biur podróży wczasy na południu Europy są na wyciągnięcie ręki dla każdego ale nie znaczy to, że wszystkie destynacje są budżetowymi miejscami dla najbiedniejszych turystów. Na południu Europy znajdziemy również ekskluzywne kurorty i najwyższej jakości hotele. Obok tanich miejsc są też droższe – Lazurowe Wybrzeże, włoska riwiera, Rzym, Wenecja, Monako i Monte Carlo, grecka wyspa Mykonos to miejsca w których coś dla siebie znajdą również osoby z większym portfelem. Znajdą nawet lądowisko dla śmigłowca czy przystań dla swojego jachtu, najwyższej jakości hotele, najlepsze i najbardziej znane restauracje na świecie. Wszechstronność to kolejna z zalet Europy Południowej.

 

Zabytki unikatowe w skali świata

Akropol i Erechtejon w Atenach w Grecji, Panteon i Koloseum w Rzymie, Katedra w Mediolanie, Krzywa Wieża w Pizie, Pompeje, Forum Romanum, Canal Grande w Wenecji, Valle dei Templi, forteca w Nauplion, Sagrada Família w Barcelonie i wiele, wiele innych miejsc w krajach Basenu Morza Śródziemnego to jedne z najbardziej unikatowych i najważniejszych zabytków naszej kultury i cywilizacji białego człowieka. O tych miejscach czytamy w podręcznikach szkolnych. Wszystko do kupy stanowi o gigantycznej atrakcyjności krajów południowych. Każdy przecież chociaż raz chce zobaczyć kultowe wręcz miejsca.

 

Obcowanie z historią

Wiele historii znamy tylko z opowieści i książek, jednak lecąc do Włoch, Grecji i Hiszpanii mamy okazję na własne oczy zobaczyć jak rozwijały się największe cywilizacje w dziejach świata. Do dziś można podziwiać teatry, świątynie greckie i rzymskie, w Hiszpanii pełno jest zabytków po czasach arabskich. To doskonała lekcja dla tych ciekawskich i rządnych wiedzy. Możemy też poczuć klimat tamtych czasów bo wiele z miejsc jest nienaruszonych, i kto wie czy Juliusz Cezar nie patrzył kiedyś na tą samą panoramę co my?

 

Dobre jedzenie

Zacznijmy od tego, że dobra pizza w Polsce to wydatek minimum 30-40 PLN, we Włoszech pizza z miejscowymi składnikami kosztuje już od 5 EUR, czuć różnice? Czuć! Sok z wyciskanych pomarańczy? Jasne! 15 PLN w Polsce, w Hiszpanii? 2-3 EUR. Oczywiście rozumiemy kwestię lokalnych produktów, jednak jesteśmy zawiedzeni. Dieta śródziemnomorska to według nas najlepsza dieta w Europie. Chcecie zakosztować, świeżych, tanich i dobrych składników koniecznie lećcie do Włoch. Jeśli szukacie kuchni mięsnej i trochę bardziej tłustej, Hiszpania jest doskonałym miejscem. Kuchnią pomiędzy tymi dwoma jest kuchnia grecka i cypryjska, pełna warzyw, serów ale i dobrego mięsa – o dziwo mniej jest bogata w ryby. Jeśli szukacie dobrych owoców morza :Sycylia i Portugalia, to tam powinniście szukać.

 

Gwarancja dobrej pogody

Stolicą z najwyższą średnią temperaturą w ciągu roku w Europie jest Lizbona, krajem Malta i Cypr. Jeśli macie już dość zimy i jesiennej pluchy, polecamy wakacje poza sezonem w krajach południowej Europy. Pamiętajcie, że jeśli chcecie zakosztować wręcz subsaharyjskich klimatów polecamy Andaluzję w lecie lub Toskanię. Temperatura w Hiszpanii może sięgać nawet 53 stopni powyżej zera. My zazwyczaj celujemy w wakacje właśnie w okresie chłodów w Polsce, by sezon letni i wakacyjny mieć jak najdłuższy. Nawet listopad na wypad nad morze jest bardzo dobrym pomysłem.

 

 

Atrakcyjna natura i rekreacja

Dobra kuchnia, obcowanie z historią i zapierające dech w piersiach zabytki nie są jedynymi argumentami za tym by wybrać się na południe Europy. Południe Europy jest atrakcyjne dla turystów z powodu pogody jak już opisaliśmy ale również z powodu tego, że pogodę jest gdzie wykorzystać. Praktycznie każdy z obszarów charakteryzuje się posiadaniem miejsc unikatowych w skali Europy. Piaszczysta plaża? Znajdzie się. Kamienna plaża? Oczywiście. Atrakcyjne klify, wspaniałe góry schodzące w dół do morza, wulkany jak Etna, pustynie, jaskinie, wspaniałe widoki, różowe jeziora i saliny. Wszystko to razem sprawia, że na południe Europy warto się wybrać.

 

 

Możliwość poznania przystojnych mężczyzn

Wiele kobiet i mężczyzn uważa ,że wzorce przystojnego mężczyzny jest obywatel Włoch, Hiszpanii czy Turcji. My jako blog wyzwolony, akceptujemy wiele sposobów turystyki – i skoro mężczyźni mogą bawić się na swoich wieczorach kawalerskich to czemu nie kobiety na południu europy? Chcecie poznać przystojnego faceta? Żaden problem, kluby są pełne pięknych panów – nie zawsze mających dobre intencje! Uważajcie na imprezach, na drinki ale bawcie się dobrze – każdy ma prawo do szczęścia!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz