Famagusta, atrakcje, poradnik - opuszczone miasto na Cyprze Północnym - BelSole

Famagusta, atrakcje, poradnik – opuszczone miasto na Cyprze Północnym

Famagusta to mało popularne miasto pełne atrakcji i zabytków. Jest to naszym zdaniem najlepsze miasto dla fanów historii i zabytków na Cyprze. Jakie więc zabytki i atrakcje czekają na Was w tym, w części 'opuszczonym’ mieście? Jak dojechać do Famagusty? Czy potrzebujecie paszportu i czy można wjechać do centrum Famagusty? Oto poradnik!

Jeśli interesują Was atrakcje Cypru, zerknijcie także na Zwiedzanie Pafos i Atrakcje Larnaki.

Poradnik, dojazd do Famagusty

Zacznijmy od tego, że dojazd do Famagusty nie jest trudny i miasto znajduje się niedaleko od Larnaki i Nikozji. Miasto znajduje się na terenie północnego Cypru – czyli kraju nieuznawanego przez prawie wszystkie państwa. Jest to terytorium okupowane przez siły tureckie od 1974 roku. Pomimo widocznych wojsk na ulicach czy posterunków przed miastami, jest bardzo bezpiecznie i nie należy się bać. Pamiętajcie, że wjeżdżając na teren Cypru północnego nie macie opieki konsularnej, a ubezpieczalnie niechętnie zgadzają się na ubezpieczenie kogoś kto jedzie na tereny okupowane.

famagusta

Jest parę zasad do których się należy stosować:

  • Nie fotografuj, oznacza NIE FOTOGRAFUJ – to nie jest wskazówka.
  • Nie przekraczamy prędkości jadąc wynajętym autem po terenie północnego Cypru – fotoradarów jest pełno, a mandaty musicie zapłacić przy wyjeździe ze strefy.
  • Upewnijcie się, że możecie wziąć wypożyczone auto na okupowane tereny.
  • Na granicy należy zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie(jadąc autem). Trzymajcie je pod ręką, tak samo jak dokumenty z wypożyczalni.
  • Wystarczy Wam sam dowód osobisty, nie potrzebujecie paszportu.

famagusta co zobaczyć

To tyle z ważnych informacji, nie należy się obawiać wjazdu na północ. Jest bardzo bezpiecznie, mieszkańcom zależy tam na ruchu turystycznym i często sami pilnują porządku.

Lala Mustafa Pasa Camii / Katedra Famagusta

katedra famagusta
Łuki i zniszczone wieże Meczetu.
Koty w meczecie
famagusta meczet
Wnętrze meczetu w Famaguście

Główna atrakcja Famagusty, w samym centrum miasta. Powstała w XIV wieku jako Katedra św. Mikołaja. W 1571 roku stała się meczetem, podczas panowania osmańskiego. Wybudowana została przez Luzynian, czyli francuski ród panujący na Cyprze do 1489 roku. Wieże ucierpiały podczas trzęsień ziemi oraz bombardowań Osmanów podczas ataku na Cypr. Wnętrze jest przyjemne i jasne, szkoda tylko, że budynek z zewnątrz jest mocno zniszczony.

Lochy Namik Kemala

namik kemal lochy

Lochy umiejscowione są po drugiej stronie rynku od meczetu – zaraz obok Pałacu Weneckiego. Znane są z tego, iż w latach 1873 – 1876 roku przetrzymywany tutaj był słynny Turecki pisarz Namik Kemal. Wcześniej więzienie było częścią pałacu weneckiego. Dziś jest to muzeum poświęcone Namikowi Kemal.

Pałac Wenecki

pałac wenecki famagusta

Spuścizna po czasach panowania Wenecjan na Cyprze. Famagusta była jednym z głównych miast Wenecji na basenie morza śródziemnego. Pałac został zbudowany w 1300 roku oraz został mocno przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym. Początkowo był siedzibą władców Cypru, gubernatora weneckiego a następnie był koszarami za czasów osmańskich. Dziś możecie zobaczyć na nim wystawę armat i kul armatnich.

Meczet Sinanpasa Cami

meczet sinanpasa cami

Kolejna katedra zmieniona w meczet przez Osmanów w 1571 roku, z kościoła Piotra i Pawła stała się meczetem Sinanpasa Cami. Dziś jest zamknięta dla turystów, jednak udało nam się zdobyć zdjęcie ze środka meczetu.

sinanpasa cami interior

Stare Mury i Baszty miejskie

mury famagusta
Mury miejskie w Famaguście

Okalają całe stare miasto, polecamy wyjść na jedną z baszt aby móc podziwiać panoramę centrum miasta. Są także dziełem Wenecjan, którzy znani byli z architektury obronnej, polecamy poczytać o weneckich murach w Bergamo.

famagusta mury

Zamek Otella

Zamek Otella
Zamek Otella z Baszty

Wybudowany przez Ród z Lusignan w XIV wieku. Ta fortyfikacja broniła wejść do Famagusty, była nazywana 'nieprzeniknioną fortecą’ dzięki bardzo dobrze przygotowanym rowom obronnym. Co ciekawe nazwa Zamek Othella, wzięta została od imienia Weneckiego Gubernatora, i uważa się, że późniejsza sztuka Szekspira była inspirowana tą nazwą.

Zwiedzanie uliczek Starego Miasta

famagusta zwiedzanie

famagusta co zobaczyć
Ciekawa architektura portowego miasteczka.

Famagusta posiada klimat starego portowego pirackiego miasta, jej architektura przywołuje wyobrażenia starych karaibskich miasteczek. Zwłaszcza tereny na wschód od katedry w centrum.

Zamknięte miasto Famagusta / Warosia

famagusta zamkniete miasto
Ostrzeżenie o zamkniętym terenie Warosii.
warosia
Zniszczone budynki Famagusty

Smutny relikt ataku wojsk tureckich na Cypr w 1974 roku. Warosia jest dużą zamkniętą dzielnicą Famagusty pełną hoteli i pięknych plaż. Kiedyś Famagusta była najprężniejszym kurortem Cypru, dziś po tej pięknej historii zostały tylko opuszczone budynki z lat 70-tych w stylu z klimatem czarnobylskiego miasteczka. Nie można wjechać do Warosii bez specjalnej przepustki oraz nie można robić zdjęć terenów zamkniętych. Dziś teren ten służy jako miejsce urlopowe dla żołnierzy tureckich(sic!). 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz