Top 9 Atrakcji Larnaki, zwiedzanie, poradnik. Co zobaczyć? - BelSole

Top 9 Atrakcji Larnaki, zwiedzanie, poradnik. Co zobaczyć?

Larnaka to pełne atrakcji, wielokulturowe miasto na wschodzie Cypru. Dostaniecie się tam samolotem WizzAir z Katowic, Krakowa i Warszawy. Jest pełne zabytków, plaż, wyjątkowych miejsc oraz jest dobrą bazą wypadową do innych miast, w tym do Ayia Napa czy na Północny Cypr.  Jakie atrakcje zobaczycie w Larnace? Co zobaczyć i jakie ciekawe atrakcje zaoferuje Wam to największe miasto na wschodzie wyspy. Zobaczcie.

Larnaka Poradnik – atrakcje i zwiedzanie

Pisaliśmy już o atrakcjach Pafos, czas na Larnakę. Większość atrakcji i zabytków mieści się w ścisłym centrum i jest w zasięgu spaceru. Wyjątkiem jest akwedukt i część jeziora z Hala Sultan Tekke. Na całość atrakcji spokojnie wystarczy Wam 1-2 dni, jeśli lubicie zwiedzać każdy zaułek, polecamy wycieczkę na cały weekend. Niektóre dzielnice, zwłaszcza turecka i centrum mają wiele małych zaułków i uliczek, które można zwiedzać godzinami. Na niektóre z atrakcji należy wcześniej zakupić wycieczkę/tour u operatora, np. do wraku Zenobii.

Hala Sultan Tekke, Meczet Umm Haram

hala sultan tekke

larnaka koty  meczet larnaka

Umm Haram była żoną Ubady bin al-Samita, czyli towarzysza Proroka Mahometa. Meczet mieści się zaraz nad brzegiem słonego jeziora w Larnace. Świątynia wybudowana w 1760 roku składa się z meczetu w stylu ottomańskim, minaretu, mauzoleum, cmentarza i ogrodu. Na terenie świątyni znajduje się grób Umm Haram. Do tego wszystkiego na terenie ogrodów i w meczecie znajdziecie pełno kotów, które są pod opieką okolicznych mieszkańców i administracji świątyni. Badania terenu pod obiektem wskazują na osadnictwo i budynki, aż do epoki brązu do 1600 r p.n.e. Polecamy widok z brzegów słonego jeziora na meczet i minaret.

Słone Jezioro w Larnace

larnaka jezioro
Słone jezioro w Larnace

Słone jezioro w Larnace sąsiaduje z centrum miasta i możecie tam dojść nawet na nogach. Jednak aby obejść jezioro, potrzebujecie trochę czasu. Pisaliśmy już o podobnym różowym jeziorze w Hiszpanii. Od listopada do marca będziecie mogli tutaj spotkać flamingi. Więcej o Flamingach na Cyprze przeczytacie w tym artykule. Nad jego sezonowo wysychającymi brzegami znajdziecie Hala Sultan Tekke oraz lotnisko w Larnace. Flamingi spotkacie od listopada do marca, jest to jedno z 2 słynnych jezior na terenie Cypru, obok jeziora Limassol.

Bulwar w Larnace

larnaka bulwar bulwar larnaka

Począwszy od Kastella Beach po plażę Finikoudes, możecie przejść wyremontowanym i nowym bulwarem w centrum Larnaki. Obok pięknych widoków na morze, znajdziecie tutaj najlepsze restauracje, zamek w Larnace, a także dojście do historycznego centrum Larnaki. Piękne miejsce o wschodzie słońca.

Plaża w Larnace, Finikoudes

plaża larnaka

Więcej o plażach na Cyprze pisaliśmy w zestawieniu najlepszych plaż na Cyprze. Jest to dobrze wyposażona we wszelkie udogodnienia plaża. Znajdziecie tutaj wypożyczalnie sprzętu, restauracje oraz sklepy. Cały teren jest strzeżony przez ratownika, a plaża jest głównie piaszczysta. W sezonie letnim jest tutaj nie mniej imprez niż na Ayia Napa.

Zamek w Larnace

zamek w larnace

Ten XII-wieczny zamek został wybudowany w celach obronnych. Był rozbudowany w 1398 roku przez Jakuba I, a następnie w przez Turków. Podupadł na znaczeniu przez kilka wieków, po czym był używany przez Brytyjczyków jako więzienie. Dziś służy jako muzeum i jest wizytówką starego historycznego miasta w Larnace. Zamek otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 19:30, w soboty i niedzielę od 9:30 – 19:30 w sezonie letnim. W zimowym(16.09 – 15.04) do 17:00 cały tydzień. Bilet kosztuje 2,5 EUR.

Cerkiew św. Łazarza

cerkwia larnaka
Wnętrze Cerkwi
cerkiew larnaka
Front Cerkwi

Chyba najpopularniejszy zabytek Larnaki. Mieszczący się przy Ayiou Lazarou, został wybudowany w IX wieku przez Leona VI. Według tradycji prawosławnej wznosi się on na miejscu grobu Świętego Łazarza z Betanii. W 1570 roku został przekształcony na meczet, po czym po 19 latach został sprzedany wspólnocie prawosławnej. Od tego czasu służył głównie jako cerkiew, jednak był użyczany społeczności katolickiej. Ikonostas(część ołtarza) pochodzi z epoki baroku. Kościół jest budynkiem o wymiarach 31,5 x 14,5 m z trójdzielnym sanktuarium, półkolistymi absydami i trójstronnymi zewnętrznie oraz pięcioboczną absydą pośrodku. 

Djami Kebir Mosque

meczet w larnace
Zdjęcie meczetu nocą

Mały meczet umiejscowiony zaraz obok zamku w Larnace. Według nieoficjalnych źródeł, jest to pierwszy założony przez Ottoman meczet na terenie Cypru. Wcześniej w jego budynku mieścił się kościół świętej Katarzyny z XIII wieku. 

Wrak Zenobii

Kolejny z omawianych wraków przy wybrzeżach Cypru. O ostatnich dwóch pisaliśmy dla Was w Atrakcjach Pafos. MS Zenobia to szwedzki okręt, który zatonął u wybrzeży Cypru w 1980 roku. Jest to jedno z najbardziej kultowych miejsc do nurkowania na świecie. Znajduje się 1500m od brzegu i leży na głębokości 42m. Istnieje teoria o sabotowaniu MS Zenobii przez Mossad i służby brytyjskie.

Akwedukt Kamares

akwedukt larnaka
Akwedukt na obrzeżach miasta

Znany jest także pod nazwą Akwedukt Bekir Pasha, położony jest za granicami ścisłego centrum. Powstał w 1747 roku, budowa trwała 3 lata – jego pomysłodawcą był Ebubekir Pasha, który zlecił i zapłacił za akwedukt. Był to jeden z najpopularniejszych zabytków osmańskich na całym Cyprze.

 Mapa Atrakcji Larnaki

atrakcje larnaki

1 ) Hala Sultan Tekke 2 ) Słone Jezioro w Larnace 3 ) Akwedukt Kamares 4 ) Zamek w Larnace 5 ) Meczet Djami Kebir 6 ) Bulwar w Larnace 7 ) Cerkiew Świętego Łazarza 8 ) Plaża Finikoudes 9 ) Wrak MS Zenobia

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz