Ile zarabia się w Szwajcarii? Średnie zarobki i minimalna pensja w Szwajcarii 2023  - BelSole

Ile zarabia się w Szwajcarii? Średnie zarobki i minimalna pensja w Szwajcarii 2023 

Szwajcaria jest jednym z najbogatszych krajów na świecie, co wpływa również na wysokość wypłat jej mieszkańców. Wiele osób jest ciekawych tego, ile zarabia się w Szwajcarii. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. W tym celu sprawdzimy, jakie są średnie zarobki w Szwajcarii w 2023 roku. Przyjrzymy się również minimalnemu wynagrodzeniu w Szwajcarii 2023.

 

Ile zarabia się w Szwajcarii? 

 

Żeby odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia się w Szwajcarii, przyjrzyjmy się ustalonej tam minimalnej pensji. W przypadku tego alpejskiego kraju jest trudne, gdyż poszczególne kantony dysponują dużą autonomią. Minimalne wynagrodzenie w Szwajcarii w 2023 zależy więc od konkretnej jednostki administracyjnej. Część kantonów nie wprowadziła takiej regulacji, inne natomiast stworzyły je wyłącznie dla wybranych grup zawodowych. Jednak kantony, które zdecydowały się na jej przyjęcie dowodzą, że minimalna pensja w Szwajcarii w 2023 roku jest na wysokim poziomie. 

Najwyższy poziom stawki minimalnej w Szwajcarii w 2023 roku obowiązuje w Genewie i wynosi 23,37 CHF, co w przeliczeniu daje kwotę 115 złotych za godzinę. Aby zobrazować skalę pensji minimalnej w Szwajcarii w 2023 roku wystarczy tylko powiedzieć, że w Polsce wynosi ona 22,80 złotych. W Pozostałych kantorach, które wprowadziły minimalne wynagrodzenie, oscyluje ono w granicach 20 CHF. 

 

Średnie zarobki w Szwajcarii w 2023 roku 

 

Rozważając, ile zarabia się w Szwajcarii, należy pamiętać o jednym. Wielu mieszkańców tego kraju otrzymuje wypłaty znacznie wyższe niż ustawiona w części kantonów stawka minimalna w Szwajcarii w 2023 roku. Najlepiej świadczy o tym fakt, że średnie wynagrodzenie w Szwajcarii w 2023 roku szacowane jest na około 6500 CHF miesięcznie, czyli w przeliczeniu około 31 000 złotych. Dla porównania, średnie pensje w Polsce wynoszą obecnie 6883,96 złotych. Zatem, ile zarabia się w Szwajcarii? Jak widać – bardzo dużo. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz