Co warto zobaczyć na Sycylii? 11 ciekawych miejsc, atrakcji i zabytków - BelSole

Co warto zobaczyć na Sycylii? 11 ciekawych miejsc, atrakcji i zabytków

Temat Sycylii poruszyliśmy na naszym blogu już dogłębnie. Czas na przygotowanie przewodnika po ciekawych atrakcjach włoskiej wyspy. Jakie miejsca warto zobaczyć? Jakie zabytki trzeba zwiedzić na Sycylii? Oto lista 11 ciekawych atrakcji Sycylii, które warto odwiedzić podczas wakacyjnego wyjazdu.

Etna

Etna jest jednym z największych symboli Sycylii. Wielki wulkan wznoszący się na 3340 metrów nad poziom morza jest największym wciąż aktywnym wulkanem w Europie. Z blisko 300 kraterów co pewien czas wydobywa się lawa ale mimo to wulkan nie jest tak niebezpieczny jak mogłoby się wydawać i można zwiedzać. Na Sycylii znaleźć można wiele ofert wycieczek po wulkanie. Na sam „szczyt” Etny można dostać się wraz z przewodnikiem. W jednym z poprzednich artykułów szerzej opisaliśmy zwiedzanie wulkanu Etna.

Saliny w Trapani

Saliny w Trapani

Kolejnym przepięknym miejscem, któremu warto poświęcić trochę uwagi podczas wyjazdu na Sycylię są saliny w Trapani. Charakterystyczne wiatraki młynów służących do przepompowywania słonej wody na stałe wrosły w sycylijski krajobraz i stały się ciekawym miejscem ściągającym tłumy turystów. Tu wciąż sól pozyskiwana jest tradycyjnymi metodami sprzed 1000 lat, a utworzony w 1995 roku rezerwat mający blisko 1000 hektarów powierzchni dostępny jest dla zwiedzających. W jednym z poprzednich artykułów szerzej opisujemy saliny w Trapani. Warto zobaczyć również artykuł opisujący największe atrakcje w Trapani.

Ruiny starożytnego miasta Segesta

Segesta świątynia

Starożytne miasto Segesta na Sycylii to kolejny z obowiązkowych punktów programu. Na wyjazd tutaj warto poświęcić cały dzień bowiem jest co zwiedzać. Podziwiać można przepięknie zachowany amfiteatr i świątynie ale nie tylko. Miasto zbudowane przez Elymów w 241 roku przed naszą erą zdobyte zostało przez Rzymian i ostatecznie zburzone przez Kartagińczyków. Warto zobaczyć nie tylko dwie najlepiej zachowane atrakcje ale również liczne wykopaliska archeologiczne czy pozostałości dawnych cmentarzy i murów obronnych. W jednym z poprzednich artykułów szerzej opisujemy zwiedzanie i ceny w Segesta.

Erice

Erice Ogród

Na zachodzie Sycylii polecamy odwiedzenie starożytnego miasta Erice nazwanego tak na cześć syna Posejdona i Afrodyty. Osada z której roztaczają się przepiękne widoki na Trapani została założona już w V wieku przed naszą erą. Do zwiedzania starożytne bramy miasta, przepiękny kościół katolicki, którego budowę rozpoczęto w 1314 roku oraz przejść się starymi uliczkami wciąż zamieszkałego miasta-atrakcji turystycznej. Do Erice dojechać można w sposób będący atrakcją samą w sobie – kolejką linową. W jednym z poprzednich tekstów szeroko opisujemy zwiedzanie Erice.

Villa Romana del Casale

Kolejna propozycja dla fanów kultury i dziedzictwa rzymskiego cesarstwa to luksusowa posiadłość letniskowa Villa Romana del Casale zlokalizowana nieopodal Piazza Armerina. Jedną z największych atrakcji posiadłości są przepiękne zachowane tu mozaiki zajmujące powierzchnię przekraczającą 3500 metrów kwadratowych. Mozajki przedstawiają sceny z codziennego życia takie jak polowania, ćwiczenia, wyścigi rydwanów, wizyty w łaźniach, a nawet starożytne sceny erotyczne.

Santa Maria dell’Ammiraglio w Palermo

Historia słynnej świątyni w Palermo sięga 1143 roku. Początkowo było to miejsce kultu w obrządku bizantyjskim, później od 1435 roku łacińskiego. Obecna konstrukcja to efekt znacznej przebudowy z roku 1558 oraz remontu z lat 1683-1686. Zwiedzając zabytek zobaczyć można ślady najróżniejszych stylów poszczególnych epok, których niemym świadkiem była świątynia. Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio w Palermo został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. We wnętrzach świątyni od 1943 roku odbywają się również msze w obrządku bizantyjsko-greckiego.

Plaża w San Vito lo Capo

San Vito Lo Capo to miejscowość w prowincji Trapani słynna za sprawą prześlicznej plaży. Plaża w San Vito Lo Capo przez niektórych nazywana jest włoskimi Malediwami. Przepiękna krystaliczna woda i białawy piasek sprawiają, że miejsce to stało się wyjątkową atrakcją. Plaża jest na tyle ciekawe, że odwiedzają ją nie tylko przyjezdni ale również lokali. To fakt mówiący sam za siebie – jeśli plażować na Sycylii to tutaj!

Katedra Monreale w Palermo

Katedra Monreale w Palermo to w naszej opinii zdecydowanie najpiękniejszy kościół na całej Sycylii. Historia świątyni sięga 1267 roku chociaż jej budowę planowano już od 1172 roku! Wnętrza trzynawowego kościoła wykończone są złotem, marmurem i drewnem. Przepych w środku kojarzyć się może z bliskowschodnimi meczetami. Atrakcją kościoła w Palermo jest również przepiękna mozajka mająca powierzchnię aż 6500 metrów kwadratowych. Powstawała w od XII do połowy XIII wieku. W jednym z poprzednich artykułów galeria zdjęć i garść informacji dotyczących zwiedzania Monreale.

Rezerwat Riserva naturale dello Zingaro

Sycylia to nie tylko bardzo stare i mniej stare zabytki. Wypoczywając na wyspie warto udać się również do rezerwatu znajdującego się w Capo San Vito – Riserva naturale dello Zingaro to miejsce z którego podziwiać można nadmorski sycylijski pejzaż. Do zobaczenia przepiękna przyroda linii brzegowej chroniona od lat 70-tych ubiegłego wieku, gdy okoliczni ekolodzy zorganizowali się przeciwko budowie drogi. W chronionym obszarze podziwiać można okoliczną florę i faunę. To idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcia i spacery.

Teatro Massimo

Teraz ciekawy sycylijski zabytek, który dla odmiany nie ma zbyt starego rodowodu. Budynek teatru w Palermo jest budynkiem niezwykle unikalnym. To największa opera we Włoszech i trzecia co do wielkości opera w Europie. Budowę gmachu rozpoczęto w 1874 roku. Po wielu problemach konstrukcję udało się ostatecznie skończyć w 1897 roku. Monumentalny gmach opery w Palermo jest uważany za operę z jedną z najlepszych akustyk na świecie. Ciekawostką dotyczącą opery w Palermo jest to, że kręcono tu jedną z ważnych scen z filmu Ojciec Chrzestny III.

Katakumby Kapucynów w Palermo

Jedną z bardziej makabrycznych atrakcji w Palermo są Katakumby Kapucynów zlokalizowane pod klasztorem. W specjalnie przygotowanych kryptach początkowo chowano jedynie mnichów jednak po pewnym czasie około 1670 roku zezwolono tu na pochówek również bogatych mieszczan i mieszkańców Sycylii. We wnętrzach podziwiać można około 8 tysięcy mumii. Pochowani pochodzą z różnych stanów społecznych. Mumie są ubranie w stroje w których grzebano zmarłych – dziewice w białych sukniach ślubnych, kobiety w sukniach, mężczyzn w garniturach. Jednym z ostatnich pochówków w katakumbach są zwłoki 2-letniej dziewczynki pochowane tu w latach 20-tych ubiegłego wieku.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz