15 najlepsze atrakcje i jezioro Garda [NOWE 2023]. Co zobaczyć nad jeziorem Garda? Najpiękniejsze miejsca! - BelSole

15 najlepsze atrakcje i jezioro Garda [NOWE 2023]. Co zobaczyć nad jeziorem Garda? Najpiękniejsze miejsca!

Jezioro Garda to jedna z najpopularniejszych destynacji wśród Polaków jadących do Włoch. Zebraliśmy więc dla Was najpiękniejsze miejsca nad Gardą, najlepsze atrakcje oraz najciekawsze miasteczka, które jezioro Garda Wam może zaoferować. Co zobaczyć nad Gardą? Atrakcje turystyczne i jezioro Garda są nierozerwalną parą! Zapraszamy na przegląd najpiękniejszych atrakcji Gardy w 2023! Zapraszamy!

Jezioro Garda to jedno z najbliższych miejsc we Włoszech blisko Polski pełne atrakcji, zabytków i pięknych widoków.  Zastanawiacie się co zobaczyć nad Jeziorem Garda? Jakie najlepsze atrakcje tam na Was czekają. Przygotowaliśmy kompletny poradnik o wartości książki zupełnie za darmo do pobrania w pdf! Oto najlepsze miejsca wokół Jeziora Garda oraz poradnik jak objechać jezioro.

 

Sirmione i zamek Scaligero

 

Sirmione
Sirmione i zamek Scaligero

To najbardziej charakterystyczne miejsce nad jeziorem Garda oraz jedna z najlepszych atrakcji tego miejsca. Miasteczko umiejscowione jest na wąskim cypelku w samym środku akwenu. Broni go Zamek Scaligiero wybudowany w XIII wieku, jest jednym z najlepiej zachowanych we Włoszech oraz jednym z nielicznych przykładów fortyfikacji morskich na jeziorze. Jak dojechać do Sirmione? Jako zwykły turysta możecie dojechać prawie pod sam zamek, na parking który mieści się na cyplu. Z tego miejsca jest dosłownie parę minut spacerem do centrum Sirmione. Bilet na zamek Scaligero w Sirmione kosztuje 6 EUR.

Co zobaczyć w Sirmione? Jakie atrakcje? Zamek Scaligero, Piazza Castello, Piazza Giosuè Carducci z pięknym widokiem na jezioro, Spiaggia del Prete czyli plażę w centrum Sirmione, kościół Santa Maria Della Neve, warto się przejść także bulwarami wokół półwyspu oraz warto zobaczyć rzymskie ruiny przy Grotte di Catullo.

Gdzie zaparkować w Sirmione? Możecie podjechać, aż do Parkingu przy Viale Guglielmo Marconi, 20, 25019 Sirmione praktycznie do samego końca pod zamek – o ile będą miejsca.

 

Co robić w okolicy jezioro Garda

 

Tak się akurat składa, że w 2023 roku okoliczne Bergamo i Brescia stają się włoską stolicą kultury. Hasłem tego roku jest Oświecone miasto. Co się wiąże z tym jeśli chodzi o zwiedzanie regionu? Przez cały rok w obu miastach będziecie mogli uczestniczyć w wielu kulturalnych wydarzeniach, w tym wielu za darmo.

 

Spiaggia Sabbioni

 

Spiaggia Sabbioni

To najpopularniejsza (według Google) plaża nad Gardą, jednak jej urok jest faktycznie zniewalający. Jest to publiczna kamienista plaża leżąca pośród trawy i zieleni. Będziecie mogli rozłożyć koc piknikowy z pięknym widokiem na jezioro Garda oraz pobliskie wzgórza i klify. Spiaddia Sabbioni znajduje się w Riva del Garda. W tym samym mieście znajdziecie także doskonale oceniane: Spiaggia Pini oraz Spiaggia di Torbole. Ze względu na to, że to plaża nad alpejskim jeziorem – jest to głównie żwirowa plaża.

 

Grotte di Catullo, rzymskie ruiny

 

Grotte di Catullo

Na samym końcu półwyspu na którym znajduje się Sirmione mieszczą się także ruiny rzymskiej Willi Grotte di Catullo. W parku archeologicznym i gaju oliwnym mieszczą się pozostałości po starej posiadłości wybudowanej na początku naszej ery. Przed wejściem do parku archeologicznego znajduje się muzeum w którym wystawiane są przedmioty znalezione w wykopaliskach.

Bilety normalne kosztują 8 EUR, 4 EUR dla osób od 18 do 25 roku życia(obywatele UE) oraz za darmo o ile macie mniej niż 18 lat. Godziny otwarcia ruin Grotte di Catullo: 8:30-19:30 w lecie w dni powszednie, od 9:30 do 18:30 w weekend, ruiny są zamknięte w poniedziałki. Jednak informacja ta często się zmienia więc możecie to sprawdzić przed wyjazdem na oficjalnej stronie Grotte di Catullo(https://musei.lombardia.beniculturali.it/musei/grotte-di-catullo-e-museo-archeologico-di-sirmione/). Największe tłumy są koło godziny 12:00 w tygodniu i koło 16:00 w weekendy.

 

Lazise

 

Lazise

Jadąc od Pescheira del Garda na północ miniecie tą małą miejscowość,  zwiedzanie Lazise to idealny przystanek w drodze dalej wzdłuż wybrzeża. Pełne jest urokliwych atrakcji. Co zobaczyć w Lazise? Castello Scaligero di Lazise, Chiesa di San Nicolò, Porticciolo di Lazise oraz mury Lazise. Parking w Lazise znajduje się przy GP3M+2R Lazise

 

Monte Baldo

 

Monte Baldo

Jadąc dalej na północ drogą SR 249 będziecie mogli minąć najwyższe góry przy Gardzie, mianowicie Monte Baldo. Najwyższy szczyt Cima Valdritta ma 2218 m. Nazwa pasma pochodzi od niemieckiego słowa Wald lub drewna. Cały grzbiet ma 40km i rozciąga się wzdłuż jeziora Garda.  Na górę możecie łatwo dostać się kolejką z Malcesine. Kolejka jest czynna od 13 czerwca do 1 listopada 2020 roku. Odjazdy są co 30min od 8:00 rano, a bilet na Monte Baldo w 2023 kosztuje 25 EUR za normalny i 15 EUR za ulgowy w dwie strony. W jedną stronę bilet kosztuje 17 EUR lub 12 EUR. Po drodze czeka Was przesiadka w Stan Michele, podróż to ponad 1600 m w górę. Bilety możecie kupić wcześniej online na https://funiviedelbaldo.it/.

Parking przy Monte Baldo znajduje się przy Stacji Macesine(Via Navene Vecchia, 12) w podziemiach, ma 170 miejsc postojowych a jego koszt to:

Do 1 godziny = 1,50 EUR

Do 2 godzin = 2,50 EUR

Do 3 godzin = 4,50 EUR

Do 4 godzin = 5,50 EUR

Do 5 godzin = 6,50 EUR

Do 6 godzin = 8,00 EUR

Do 7 godzin = 10,00 EUR

Do 8 godzin = 12,50 EUR

Do 9 godzin = 15,00 EUR

 

Malcesine

 

Malcesine

Byliście na Monte Baldo, to jak już udało się Wam zaparkować to może warto zwiedzić to małe miasteczko u podnóża gór. Koniecznie musicie zobaczyć zamek Malcesine. Co jeszcze zobaczyć w tym miasteczku?  Inne atrakcje to: Porto Vecchio, Porticciolo di Malcesine, Palazzo dei Capitani. Jeśli chcecie iść na plażę w Malcesine, możecie skorzystać z dwóch plaż obok zamku przy bulwarze. Gdzie zaparkować w Malcesine? Możecie na parkingu przy kolejce do Monte Baldo (Via Navene Vecchia, 12) lub Parcheggio Campogrande (Via Scuisse, 12).

 

Riva del Garda

 

Riva del Garda
Riva del Garda

To największe miasto na północy jeziora Garda. Warto tutaj przyjechać na trekking po trasie widokowej Sentiero del Ponale, spacer wzdłuż wybrzeża w kierunku Limone ma około 9 km w jedną stronę. Możecie wrócić busem, na nogach zajmuje to około 3h w jedną stronę. Co jeszcze zobaczyć w Riva del Garda? Bastion, Piazza 3 Novembre z wieżą zegarową Torre Apponale (centrum miasta), Muzeum MAG Alto Garda, Muzeum Centrale idroelettrica Riva del Garda. Gdzie zaparkować w Riva del Garda? Parkingi ulokowane są wokół centrum – dobrym wyborem może być Parcheggio Terme Romane przy Viale Pilati, 2.

 

Arco

 

Arco Garda
Widok na tereny wokół Arco z Castello Arco

Arco to brama do Gardy od północy, którego główną atrakcją jest charakterystyczna forma skalna w samym centrum miasteczka w raz z zamkiem na niej. Miasteczko Arco ułożone jest naokoło tej dziwnej skały. Centrum Arco samo w sobie jest atrakcją, i warto przejść się wąskimi uliczkami po mieście. Nie zapomnijcie wpaść na Piazza III Novembre i Santa Maria delle Grazie po drodze do zamku na górze. Gdzie zaparkować w Arco? Możecie w zasadzie przy każdym przy centrum na trasie SS45Bis. Na przykład: Parcheggio ex Carmellini (Via Paolina Caproni Maini, 14, 38062)

 

Limone Sul Garda

 

Limone Sul Garda

Jedno z najbardziej popularnych miasteczek nad wybrzeżami Gardy. To małe miasteczko leży pod zboczami Cima di Mughera. Co koniecznie należy zobaczyć w Limone Sul Garda? Takie atrakcje czekają na Was w tym pięknym miasteczku nad wybrzeżem Gardy: La Limonaia del Castel, Chiesa san Rocco, Chiesa di San Benedetto, Spiaggia Fonte Torrente San Giovanni.

 

Strada della Forra

 

strada della forra
Kręte i wąskie drogi wokół Gardy

Strada Della Forra, a właściwie SP 38 jest widokową trasą w gminie Tremosine sul Garda nad jeziorem Garda (zachodnia strona Garda). Znajdziecie tutaj wiele punktów widokowych, tuneli i krętych dróg i ostrych zakrętów. Idealna atrakcja dla miłośników motoryzacji.

Ciekawostka, na Strada della Forra kręcono Jamesa Bonda Quantum of Solace.

 

Desenzano del Garda

 

Desenzano del Garda

Co jeszcze zobaczyć nad Gardą? To miasteczko jest najbliżej dostępne dla podróżujących od strony Bergamo i Brescii. Więc tutaj najprawdopodobniej zaczniecie jeśli jedziecie od strony Mediolanu. Miasteczko ma piękny bulwar z widokiem na Sirmione, urocze centrum z mariną przy Ponte Alla Veneziana oraz zamek z którego góry widać piękne Alpy.  Co zobaczyć w Desenzano del Garda? Jakie atrakcje i zabytki? 

Piazza Giuseppe Malvezzi – główny plac miasta zaraz obok Porto Vecchio czyli mariny w centrum. Zaraz obok znajduje się Ponte alla Veneziana, czyli kontynuacja bulwarów w Desenzano del Garda z plażami Feltrinelli i Desenzanino. Nad miastem góruje Zamek Desenzano.

Gdzie zaparkować w Desenzano? Najlepiej przy Parcheggio Comunale Via Caporali, 14-20, 25015 Desenzano del Garda.

 

Peschiera del Garda

 

Peschiera del Garda

Witajcie po stronie Veneto w małej Wenecji u brzegów rzeki Mincio. Obok Desenzano jest to spore miasteczko, ale tym razem umiejscowione od strony południowo-wschodniej. Jadąc od Wenecji pewnie zaczniecie tutaj zwiedzanie atrakcji Gardy. Miasto leży między innymi na paru wysepkach. Co należy zobaczyć w Peschiera del Garda? Jakie atrakcje? Na pewno fortyfikacje weneckie w centrum, koniecznie Canale di mezzo, Porta Brescia, Ponte dei Voltoni, Santuario della Madonna del Frassino oraz słynną plażę Bracco Baldo.

Gdzie zaparkować w Peschiera del Garda? Możecie podjechać do Parcheggio przy via Campo sportivo ,37019 lub przy Via Risorgimento.

 

Gardaland

 

gardaland
Mapa Gardaland, źródło oficjalna strona Gardaland

Wybieracie się z dzieckiem nad Jezioro Garda? Doskonale, są tam też atrakcje dla dzieci i bombelków. Gardaland to park rozrywki pełny atrakcji, kolejek górskich, samochodzików i miejsc dla dzieciaków oraz tych trochę większych dzieci. Póki co znajdziecie tam 7 kolejek górskich i łącznie 36 różnych atrakcji. Znajduje się tutaj też Legoland Qater Park i Sea life Aquarium. Wejście do Gardaland w 2023 roku kosztuje 39 EUR za 1 dzień, 45 EUR za Gardaland i Aquarium, 47 EUR za dwa dni.

 

Movieland

 

To kolejny park rozrywki skoncentrowany wokół tematyki filmowej i hollywood. Nie ma on wielu kolejek górskich jednak więcej jest tutaj różnych tematycznie atrakcji związanych z filmami i miejscami. Bilet na 1 dzień do Movieland Park kosztuje 34 EUR za osobę dorosłą i 28 EUR za dziecko. 

 

Wycieczki promem po jeziorze Garda

 

promy jezioro garda

Podobnie jak po jeziorze Como po jeziorze Garda kursują promy, z każdego z większych miast pływają promy którymi dostaniecie się praktycznie w każdy region jeziora. Z Desenzano i Peschiery dopłyniecie do Limone, Malcesine czy Rivy bez żadnych problemów. Bilety są podzielone na 7 taryf, w zależności od odległości różnią się ceną, ile więc kosztują bilety na prom po Gardzie? Taryfa 1: 3 EUR, 2: 5 EUR, 3: 6,50 EUR, 4: 9,80 EUR, 5: 12 EUR, 6: 13,70 EUR, 7: 15,10 EUR w jedną stronę w roku 2023.

Więcej o promach po jeziorze Garda.

 

Zobacz także:

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz