Lotnisko na Cyprze, lotniska na Cyprze Północnym i południowym - BelSole

Lotnisko na Cyprze, lotniska na Cyprze Północnym i południowym

Jeśli zadajecie sobie pytanie czy na Cyprze są lotniska albo gdzie są lotniska na Cyprze? To na wszystkie odpowiemy. Także na te o lotniskach na Cyprze północnym i południowym.

Gdzie są lotniska na Cyprze?

lotniska na Cyprze

Na Cyprze jest parę aktualnie używanych lotnisk (cywilnych), a także część, które już nie funkcjonują. Gdzie się znajdują lotniska na Cyprze? Oto lista wszystkich lotnisk na Cyprze z podziałem na Cypr północny i południowym.

Lotniska na Cyprze południowym

Na Cyprze południowym znajdziecie dwa lotniska na które możecie polecieć bez zbędnych problemów, oto one:

Lotnisko w Larnace (LCA)

To główne lotnisko na wschodzie wyspy, a także największe obecnie na wyspie. Znajduje się ono blisko centrum miasta. Larnaka połączona jest z Gdańskiem, Katowicami, Krakowem, Warszawą – Chopin i Wrocławiem. Lata tutaj głównie z Polski landrynka Wizzair.

Jeden pas startowy o długości 3 000 m.

Lotnisko w Paphos (PFO)

To główne lotnisko na zachodzie wyspy. Mieści się blisko Paphos na południe od centrum miasta. Dojedziecie tutaj autobusem lub taksówką. Z Polski dolecicie tutaj Ryanairem z Gdańska, Katowic, Krakówa, Warszawy-Modlin i Wrocławia.

Jeden pas startowy o długości 2 699 m.

Lotniska na Cyprze północnym

Czy na Cyprze północnym jest lotnisko? Owszem, co prawda tylko jedno i to obsługuje jeden kraj – ale nadal jest aktywne.

Lotnisko Ercan (ECN) na Cyprze północnym

To jedyne cywilne lotnisko używane na Cyprze północnym, jedyne loty jakie tutaj oficjalnie przylatują, są z Turcji. Latają tutaj linie: Turkish Airlines oraz Pegasus Airlines ze Stambułu, Izmiru oraz Ankary.

Jeden pas startowy o długości 2 755 m.

Strefa buforowa

Lotnisko widmo w Nikozji

To chyba najciekawsze lotnisko, kiedys największe na wyspie. Dziś tutaj nie wylądujecie, ponieważ przez inwację turecką w 1974 na wyspie lotnisko znajduje się w strefie buforowej pomiędzy Cyprem północnym a południowym. Może to lotnisko na Cyprze kiedyś znów będzie reaktywowane, kto wie. Lotnisko jest obecnie wykorzystywane jako kwatera główna Sił Pokojowych ONZ na Cyprze.

Dwa pasy startowe: 2 707 m oraz 1 825 m

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz