Co warto zwiedzić i zobaczyć na Cyprze? 19 największych atrakcji

21 najlepsze atrakcje i Cypr. Co warto zwiedzić i co zobaczyć na Cyprze?

Cypr to wyspa pełna atrakcji i zabytków, na pierwszy rzut oka nieoczywistych – często ukrytych za granicą Cypru Północnego. Jakie atrakcje turystyczne i zabytki warto zobaczyć na Cyprze? Czy warto lecieć na Cypr? Czy wybrać Cypr Północny czy może Południowy? Oto poradnik i blog z najlepszymi atrakcjami Cypru. Wyspy która nas zaskoczyła ilością atrakcji turystycznych! Oto najlepsze plaże, zamki i atrakcje do zwiedzania na Cyprze.

 

Co zobaczyć na Cyprze?

 

Cypr zwiedzanie
Widok na Cypr z samolotu (okolice Pafos)

Poruszanie się po Cyprze

Zacznijmy od tego, że zapewne swoją bazę wypadową będziecie mieć pewnie w okolicach jednego z większych miast na Cyprze – nie martwcie się jednak o dostęp do wszystkich atrakcji Cypru. Cypr nie jest dużą wyspą i przejazd z Larnaki do Pafos to tylko około 2 godziny. Problemem są głównie przejazdy przez małe górskie drogi, wtedy będziecie musieli dodać parę godzin do marszrutki. My na Cyprze byliśmy już parę razy i wiemy, że w tydzień da się zobaczyć bardzo dużo. Główne atrakcje Cypru są rozsiane co całej wyspie, jeśli jednak mielibyśmy powiedzieć gdzie jest ich więcej na wschodzie czy na zachodzie, chyba wskazalibyśmy zachód. Jeśli macie ograniczony czas, na przykład weekend – warto skupić się tylko na jednej części wyspy. Najlepsze miejsca i atrakcje Cypru często są też niedaleko autostrad, więc nie powinniście mieć problemu z szybkim dostaniem się w jakieś miejsce. Najdalej gdzie byliśmy to sam koniec półwyspu Dipkarpaz na północy Cypru i faktycznie wtedy była to już całkiem spora droga, bo jechaliśmy 3,5 h z Larnaki, żeby zobaczyć dzikie osły 😉 Pamiętajcie też, że na Cyprze ruch lewostronny!

Najlepsze atrakcje na Cyprze?

Zawsze ciężko wytypować listę najlepszych atrakcji turystycznych, Cypr zwłaszcza jest tutaj problemem – bo lista tak na prawdę musiałaby być z trzy razy dłuższa, ale spokojnie, wybraliśmy około 20 najlepszych miejsc na Cyprze które warto zobaczyć i zwiedzić. Dla każdego znajdzie się coś miłego! Zapraszamy przegląd najlepszych atrakcji na Cyprze!

 

Półwysep Akamas

 

akamas cypr
Piękne widoki z górek na półwyspie Akamas na Cyprze

Na północ od Paphos znajdziecie jeden z najładniejszych Parków Narodowych na Cyprze. Jest to półwysep Akamas, na którym znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych i majestatycznych widoków. Na zachodniej części wybrzeża, znajdziecie plażę Lara Beach, która znana jest z lęgu żółwi morskich. Więcej o niej pisaliśmy w zestawieniu plaż na Cyprze. Do samej plaży z parkingu przy Toxefra beach prowadzi ścieżka trekkingowa. Z tego samego miejsca możecie udać się do wąwozu Avakas, o którym przeczytacie w dalszej części artykułu. Na wschodniej części znajdziecie ścieżki trekkingowe wzdłuż wybrzeża na szczyty wzgórz, z których macie piękny widok na zatokę, aż po błękitną lagunę – kolejne urocze miejsce z lazurową wodą.

akamas półwysep
Błękitna laguna na półwyspie Akamas, o dziwo jest błękitna 😉

Po obu stronach półwyspu kursują też prywatne łodzie i statki wycieczkowe do Lara Beach i Błękitnej Laguny.

 

Flamingi na Cyprze

 

flamingi cypr
Zdjęcie zrobione z daleka, ze względu na płochliwość Flamingów

Co jeszcze trzeba zobaczyć na Cyprze? Ta wyspa to jedno z nielicznych miejsc w Europie i bliskiej Azji gdzie możecie zobaczyć te przepiękne ptaki. Pojawiają się blisko słonych jezior na Cyprze, w okresie od października do marca, gdzie spędzają zimę. Uważajcie bo są bardzo płochliwe, najlepiej wziąć ze sobą aparat z teleobiektywem aby nie denerwować Flamingów. Gdzie można je jeszcze spotkać w Europie? Możecie spróbować w Hiszpanii nad różowym jeziorem Torrevieja.

 

Park Archeologiczny Kourion

 

Park Kourion

Park Archeologiczny Kourion nie występuje zazwyczaj na listach najlepszych atrakcji na Cyprze, jest to według nas błąd! To niezwykłe miejsce, jeśli lubicie historię oraz przepiękne widoki i zjawiskowe punkty widokowe. Znajduje on się niedaleko Limassol na terenie wojskowym Wielkiej Brytanii. Dojedziecie tutaj samochodem z łatwością, bo Kourion znajduje się w niedalekiej odległości od autostrady. Kourion było kiedyś jednym z ważniejszych miast na mapie Cypru – jednak podupadło ono przez lata przez trzęsienia ziemi. Znajduje się tutaj teatr grecko-rzymski z widokiem na Morze Śródziemne (niczym ten z Taorminy), forum, ruiny domów z mozaikami, łaźnie oraz także część chrześcijańska z ruinami katedry. Tutaj też znajdziecie ten obłędny widok:

Cypr Atrakcje

Zwiedzania jest sporo, bo park podzielony jest na kilka części, polecamy zwiedzić część główną z Teatrem oraz oddzielnie biletowaną ze Świątynią Apolla.

 

Centrum Girne Kyrenii – Cypr Północny

 

girne kyrenia
Centrum, Girne/Kyrenii, wygląda jak pirackie miasteczko

To według nas drugie najładniejsze miasteczko Cypru Północnego. Aby dojechać do niego, należy wypożyczyć auto na południu lub też dołączyć do zorganizowanej wycieczki. Pamiętajcie, że nie wszystkie wypożyczalnie godzą się na wjazd na teren Cypru Północnego – lepiej użyć oferty małej lokalnej wypożyczalni. Co więc zobaczyć w Girne/Kyrenii(inna nazwa tego miasta)? Najładniejszy zdecydowanie jest port w centrum, ze starymi kamieniczkami i mnóstwem hoteli i restauracji. Niedaleko portu znajduje się stary Zamek w Girne, został on wybudowany 7 wieku naszej ery przez Bizantyjczyków, został następnie przebudowany w XVI wieku przez Wenecjan. Miał być częścią umocnień tej części wybrzeża wraz z innymi fortyfikacjami.

Będąc w Kyrenii, warto pomyśleć o zakupach na Cyprze Północnym, pamiętajcie tylko, że oficjalnie nie jest legalne sprowadzanie produktów z Północy na Południe. Kontrole na granicy są mocno wyrywkowe 😉

Pamiętajcie, żeby nie przekraczać prędkości na Cyprze Północnym, jest pełno fotoradarów – mandaty trzeba zapłacić przy wyjeździe. 

 

Troodos i Góra Olimp

 

Góra Troodos
Szczyt Troodos

Śnieg na Cyprze? To zupełnie inna wyspa afrodyty niż ją znacie z pięknych plaż i lazurowych wybrzeży. Temperatura w interiorze na na tej wysokości w górach Troodos różni się czasami diametralnie od reszty wyspy. Tutaj często wiele miesięcy na szczytach leży śnieg i jest możliwa jazda na nartach. Najwyższym szczytem jest Góra Olimp, inaczej nazywana Chionistra,. Ma 1952 metry n.p.m. Na zboczach gór znajdziecie wiele monasteriów, kościołów i świątyń. Jeśli chcecie pojeździć na nartach lub desce, możecie skorzystać z oferty 5 wyciągów. 

Średnia roczna temperatura jest tutaj o ponad 6 stopni niższa, niż na reszcie wyspy

 

Kolossi Zamek

 

kolossi zamek
Mały Zamek Kolossi

Ten może niepozorny zabytek, zameczek blisko Limassol związany jest z jednym z najstarszych win w Europie i najstarszym na świecie winem produkowane wciąż o tej samej nazwie. To z tego miejsca pochodzi Commandaria, słodkie wino znane już od XII wieku, kiedy to pomagało w odwadze krzyżowcom. Sam zamek wybudowany został w 1210 roku przez Franków. Bilet kosztuje tylko 2,50 EUR. Niedaleko zamku Kolossi znajduje się jedno ze słonych jezior Cypru jak i flamingi.

 

Miasteczka i wioski na Cyprze

 

Lofou
Miasteczko Lofou

W interiorze na Cyprze znajdziecie wiele małych uroczych wiosek gdzie nie ma tłumów i hałasu w nadmorskich kurortach, często są to miejsca gdzie żyje tylko parędziesiąt osób. Warto przejechać się przez centrum Cypru, zwłaszcza w okolicach Troodos znajdziecie wiele małych uroczych wsi, w tym Lofou, Omodos, Pano Platres czy Agros.

 

Zamek św. Hilariona – Cypr Północny

 

zamek św. Hilariona
Zamek jest na samym szczycie wzgórz blisko Kyrenii i Nikozji

Jadąc do Kyrenii powinniście wstąpić do Zamku św. Hilariona, ten umiejscowiony na szczytach zamek góruje nad zatoką Cypru Pólnocnego. Budowa tej fortyfikacji i klasztoru rozpoczęła się w X wieku naszej ery. Jest to według nas jedna z ładniejszych atrakcji całego Cypru. Ten piękny i zniszczony zamek był także rezydencją letnią władców z Lusignan. Rozbudowywany był przez Bizantyjczyków oraz Ród z Lusignan.

hilarion cypr
Widok na Północny Cypr z Zamku św. Hilariona

Niestety w XV wieku został częściowo rozebrany przez wenecjan.

Pamiętajcie, żeby nie przekraczać prędkości na Cyprze Północnym, jest pełno fotoradarów – mandaty trzeba zapłacić przy wyjeździe. 

 

Bellapais Monasterium – Cypr Północny

 

To kolejny zabytek z Cypru północnego, leżący blisko Kyrenii w górach niedaleko zamku św Hilariona. Było to miejsce ucieczki zakonników z ziemi świętej podczas krucjat. Historia tego miejsca sięga już VII wieku naszej ery, po upadku Jerozolimy w 1187 roku uciekli tutaj Kanonicy Grobu Świętego.

W 1200 roku założono tutaj klasztor dzięki Aimery de Lusignan. Obiekt był wiele razy niszczony i grabiony przez lata swojej historii, między innymi przez Genueńczyków lub Brytyjczyków. Dziś jest to jedno ze słynniejszych miejsc na mapie Cypru. Do dyspozycji turystów jest restauracja, kawiarnia, a jej główny budynek służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych.

Monasterium Bellapais otwarte jest od 9:00 do 19:00 w sezonie, poza sezonem tylko do 17:00. Wstęp wynosi 15 TL.

Pamiętajcie, żeby nie przekraczać prędkości na Cyprze Północnym, jest pełno fotoradarów – mandaty trzeba zapłacić przy wyjeździe. 

 

Lara Beach

 

lara beach
Na Lara Beach wykluwają się co roku żółwie morskie.

Co jeszcze warto zobaczyć na Cyprze?  To jedna z plaż opisanych przez nas w poradniku jaką plaże na Cyprze wybraćWyjątkowa jest dzięki wykluwającym się tutaj w sezonie żółwiom morskim. Maleństwa wykluwają się pod koniec lata, możecie je spotkać nawet w listopadzie. Do tego wszystkiego plaża, jest bardzo piaszczysta i ma piękną lazurową wodę. Jednak pamiętajcie, że przez fakt istnienia miejsc lęgowych w tym miejscu, są pewne obostrzenia. Nie należy tutaj przebywać w późnych godzinach, nie wolno organizować imprez ani rozstawiać parasoli ani leżaków. Z parkingu przy Toxefra beach idzie się tutaj 1h. Nie martwcie się, widoczki są piękne po drodze.

 

Półwysep Dikarpaz – Cypr Północny

 

dikarpaz
Złota plaża(golden beach) na Półwyspie Dikarpaz

To chyba najdziksze miejsce dla odwiedzających Cypr. Półwysep ten jest wysunięty najbardziej za wschód na wyspie, z Larnaki do Klasztoru św. Andrzeja Apostoła jedzie się prawie 3h. Większość drogi jest jednak bardzo wygodna, prócz ostatnich kilometrów. Czy warto tam jechać? Oj, zdecydowanie! Na tym półwyspie znajdują się według nas najładniejsze niezapchane plaże na Cyprze, piękne zabytki w postaci Klasztoru z 1191 roku, w miejscu gdzie św. Andrzej zatrzymał się przed swoją pielgrzymką do Palestyny. 

dikarpaz cypr
Osły na Dikarpazie

Na półwyspie tym znajdziecie także, dziko żyjące osły – które, można dokarmiać. Czasami nawet trzeba ze względu na blokowanie przez nie drogi. Z miejsc wartych zobaczenia na półwyspie Dikarpaz polecamy:

  • Klasztor św. Andrzeja Apostoła
  • Golden Beach – obłędną plażę blisko klasztoru. Jak będziecie mieć szczęście – przyjdą do Was także osły
  • Park Narodowy Dikarpaz

Pamiętajcie, żeby nie przekraczać prędkości na Cyprze Północnym, jest pełno fotoradarów – mandaty trzeba zapłacić przy wyjeździe. 

 

Wąwóz Avakas

 

avakas wąwóz
Wąwóz Avakas i zablokowane kamienie w szczelinach.

Co warto jeszcze zobaczyć na Cyprze? To kolejne miejsce na półwyspie Akamas. Niedaleko Paphos, znajduje się wyjątkowa ścieżka trekingowa dla fanów skałek i kanionów. Atrakcją tego miejsca są małe i ciasne wąwozy, które często poblokowane są w dziwnych miejscach przez ogromne głazy. Trasa jest krótka, przejście jej trwa około 50min i jest do tego bardzo łatwa. Jest to też miejsce wyjątkowe przez swój wilgotny i chłodny mikroklimat chroniący przed słońcem, idealna przerwa od upałów na Cyprze.

Spotkać tam możecie interesującą florę m.in: Centaurea akamantis, Ptistacia terebinthus, Juniperus phoenicea.

 

Skała Afrodyty i jądra Urana

 

skała afrodyty
Skała Afrodyty

Nazywana także Petra tou Romiou. Ta słynna skała, to według nas nic wyjątkowego. Ot, skała wystająca z wody blisko wybrzeża. Jednak wiąże się z nią znana na całym świecie historia. To właśnie tutaj, według legend z wody wyszła Afrodyta. Narodziła się po tym jak Kronos okaleczył swojego ojca Urana i odciął jego jądra, które potem zostały wrzucone w wody blisko skał. 

Pamiętajcie, że nie wolno wchodzić na skałę, a woda często w tej okolicy jest wzburzona – zresztą cała plaża jest raczej kamienista, zniechęca to dodatkowo. Skała znajduje się przy drodze pomiędzy Pafos a Limassol.

 

Lefkara

 

lefkara cypr
Miasteczko Lefkara na Cyprze Południowym

Właściwie Pano Lefkara. To małe miasteczko blisko Larnaki, znane jest ze swoich rękodzieł i ładnego małego centrum. To z tego miejsca pochodzą najsłynniejsze koronki, obrusy, chusty czy ręczniki na Cyprze. Starsze panie na ulicach dziergają swoje dzieła, które można kupić u nich w sklepach. Uważać należy na chińskie podróbki. Lefkara znana jest także z jubilerstwa i wyrobów ze srebra. O rękodziełach pisaliśmy w artykule o 15 najlepszych rzeczach, które warto kupić na Cyprze.

Podobno miasteczko to odwiedził kiedyś Leonardo Da Vinci i użył kupionych tutaj sukien do ozdobienia głównego ołtarza w Katedrze w Mediolanie.

Warto się także przejść ulicami Lefkary i popodziwiać widoki pobliskich wzgórz oraz białych miasteczek. 

 

Cape Greco

To najdalej wysunięty na wschód punkt Cypru Południowego i UE(nie licząc Cypru Północnego). Ten piękny region jest idealnym miejscem na spacer i znajduje się blisko takich miejsc jak Protaras i Ayia Napa. Według legendy, niedaleko mieszka potwór morski Ayia Napa, lokalni rybacy nazywają go Filiko Teraz, czyli – przyjacielski stwór. Nie wyrządził on nigdy nikomu, żadnej szkody – możliwe nawet, że nie istnieje. Niektórzy łączą go z wizerunkiem Scylli, potwora z Sycylii.

Nie ma dowodów na to, że rybacy wiedzieli o istnieniu Ayi Napy.

 

Centrum Pafos

 

pafos cypr
Deptak w Pafos na Cyprze

O Atrakcjach Pafos pisaliśmy tutaj, gdzie wymieniliśmy ich, aż 15.

Jednak opisując w skrócie, centrum Pafos dzieli się na dwie części – nowszą i starszą. Jedna z nich jest przy samych bulwarach, gdzie tętni życie tego nadmorskiego miasteczka. Pełno jest tam restauracji, hoteli i atrakcji. Do najważniejszych należy zaliczyć: Park Archologiczny w Pafos, Grobowce w Pafos, Wraki MV Demetrios II oraz Edro III czy pobliskie plaże. To miejsce jest destynacją wielu Polaków, ze względu na połączenia lotnicze do lotniska w Pafos z Krakowa, Wrocławia czy też Warszawy.

 

Centrum Limassol

 

limassol Cypr
Centrum Limassol na Cyprze

To już nie miasteczko a miasto, i to całkiem spore. Wybrzeże Limassol bardziej przypomina Miami, aniżeli małe miasteczko portowe. Pełno jest tutaj restauracji, hoteli czy klubów. Warto zobaczyć w pobliżu Zamek Kollosi, Flamingi na słonym jeziorze, Marine Limassol, Zamek Limassol.  Jest to drugie największe miasto Cypru, z historią sięgającą czasów starożytnej Grecji. 

limassol
Deptak i wybrzeże Limassol

Niektóre z grobów odkrytych na miejscu pochodzą z 2 tys lat przed narodzeniem Chrystusa.

Zobacz także atrakcje Limassol.

Plaża Nissi

 

plaża nissi
Plaża Nissi blisko Ayia Napa na Cyprze

Chyba najpopularniejsza plaża na Cyprze, dzięki temu też bardzo zatłoczona. Znajduje się niedaleko Ayia Napa i więcej o niej możecie poczytać tutaj w artykule o plażach. My nie lubimy tłoku, jednak sama plaża jest bardzo ładna i wyspa/półwysep znajdująca się na jej środku dodaje  jej uroku. Plaża jest darmowa, jak każda na Cyprze, kosztują tylko leżaki i drinki w pobliskich barach.

 

Miasto Widmo Famagusta – Cypr Północny

 

famagusta cypr
Centrum Famagusty na Cyprze Północnym

Co zwiedzić na Cyprze północnym? Famagusta to bez wątpienia najładniejsze miasto Cypru Północnego i kto wie czy nie całego Cypru. Nie radzimy tam spać, jednak nie należy tego miejsca omijać! Centrum historyczne jest wręcz nabite zabytkami i ruinami starych katedr, kościołów, meczetów i zamków. Miasto otoczone jest murami, a jego uliczki przypominają mieszankę pirackiego karaibskiego miasta i włoskiej wioski. Do tego wszystkiego, zaraz obok znajduje się Varosia, czyli dzielnica widmo – wyłączona z ruchu turystycznego część miasta z hotelami, która zatrzymała się w czasie w latach 70-tych, kiedy to Turcy najechali Cypr.  Więcej o atrakcjach Famagusty znajdziecie tutaj.

Co warto zobaczyć w Famaguście? Meczet Lala Mustafa Pasha, Palazzo del Provveditore, Kościół św. Piotra i Pawła, dzielnicę portową i centrum w granicach murów oraz Varosie.

Pamiętajcie, żeby nie przekraczać prędkości na Cyprze Północnym, jest pełno fotoradarów – mandaty trzeba zapłacić przy wyjeździe. 

 

Centrum Nikozji

 

Jest to jedyna stolica świata nadal podzielona pomiędzy dwa wrogie 'kraje’. Chociaż według prawa międzynarodowego, Cypr nadal jest jeden a część północna jest tylko okupowana przez Turcję. Stare Centrum Nikozji podzielone jest i poszatkowane granicą i drutami kolczastymi, jednak da się przejść na nogach pomiędzy obiema częściami i zwiedzić obie Nikozje spacerkiem. Potrzebujecie mieć ze sobą tylko dowód osobisty.

Nikozja to największe miasto Cypru, jest do tego zamieszkane od 2500 roku przed narodzeniem Chrystusa. Warto w niej zobaczyć Muzeum Cypru, Ruiny weneckie, Büyük Han, Meczet Selima (kościół św. Zofii), Muzeum Miejskie Leventis, sobór św. Jana Teologa.

 

Centrum Historyczne Larnaki

 

larnaka cypr
Centrum Larnaki na Cyprze.

Kolejne duże miasto, tym razem na wschodnim wybrzeżu Cypru, miasteczko to pełne jest atrakcji o czym już pisaliśmy w poście o Top 9 atrakcjach Larnaki.  W Larnace znajduje się lotnisko połączone z polskimi miastami, takimi jak Kraków czy Katowice. Warto przejść się długim bulwarem wzdłuż wybrzeża i podziwiać wschód słońca nad Morzem Śródziemnym. Większość zabytków umiejscowionych jest w ścisłym centrum, w odległości spaceru od siebie, m.in Zamek w Larnace, Meczet w Larnace, Kościół Łazarza. W Larnace znajduje się także słone jezioro z flamingami oraz słynna Hala Sultan Tekke.

Dziś centrum jest pełne życia i dobrych restauracji. Dobre miejsce wypadowe do zwiedzania wschodniej części wyspy – w tym tej północnej.

 

Mapa Atrakcji Cypr

 

cypr mapa atrakcji
Mapa Atrakcji Cypru według Belsole.pl

1) Paphos 2) Lara Beach 3) Wąwóz Avakas 4) Półwysep Akamas , Łaźnie Afrodyty 5) Błękitna Laguna 6) Słone Jezioro Limassol – Flamingi 7) Zamek Kollosi 8) Skała Afrodyty 9) Limassol 10) Słone Jezioro Larnaka – Flamingi 11) Larnaka 12) Nikozja 13) Góra Olimp – Troodos 14) Lefkara 15) Girne/Kyrenia 16) Famagusta/Magusa 17) Miasto Widmo – Warosia 18) Plaża Nissi 19) Cape Greco 20) Półwysep Dikarpaz 21) Złota Plaża 22) Zamek św. Hilariona 23) Monasterium Bellapais

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz