Lotnisko w Ankonie, jak dojechać do centrum? Autobus i pociąg. Lotnisko Raffaello Sanzio (AOI)

Lotnisko w Ankonie, jak dojechać do centrum? Autobus i pociąg. Lotnisko Raffaello Sanzio (AOI)

Lotnisko w Ankonie jest jednym z mniejszych lotnisk we Włoszech na jakim mieliśmy przyjemność być. Jest nieco oddalone od centrum, przez co dojazd do Ankony z lotniska w Ankonie może być dla części odwiedzających zagadką. Z tego artykułu dowiecie się jak dojechać do Ankony z lotniska. Zapraszamy!

Spis treści:

  • Lotnisko Ankona, jak daleko od centrum?
  • Jak dojechać do centrum Ankony?
  • Autobus z lotniska w Ankonie
  • Pociąg z lotniska w Ankonie
  • Taksówka z lotniska w Ankonie

Lotnisko Ankona, jak daleko od centrum?

Wnętrze lotniska w Ankonie
Wnętrze lotniska w Ankonie

Lotnisko w Ankonie Raffaello Sanzio znajduje się na zachód od centrum Ankony, bardzo blisko wybrzeża Morza Adriatyckiego w miejscowości Castelferretti. Mieści się ono około 20km na zachód od centrum miasta. Jest to małe lotnisko, obsługuje parę połączeń dziennie, jednak jest świeżo po remoncie (koniec 2023). Rocznie obsługuje ono poniżej 500 000 pasażerów rocznie. Samoloty z Polski zazwyczaj latają tutaj tylko w sezonie, od końca marca do końca października.

 

Jak dojechać do centrum Ankony z lotniska?

Opcji macie cztery jeśli chodzi o to jak dojechać z lotniska Ankona do miasta. Są to: autobus, pociąg, taxi lub wynajęty samochód. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Najtańszy jest zdecydowanie pociąg, najdroższą opcją jest taksówka – jednak zazwyczaj są one bardzo wygodne.

 

Autobus z lotniska w Ankonie

Autobus lotnisko Ankona
Tym autobusem dojedziecie do lotniska i centrum Ankony

Popularnym sposobem na to by dostać się do miasta z lotniska w Ankonie jest autobus odjeżdżający spod terminala przylotów. Odjazdy autobusów skoordynowane są z przylotami i odlotami samolotów na lotnisko w Ankonie, jako ze nie jest ich dużo. Autobus ma ograniczona pojemność, wiec miejsc może te ręcznie zabraknąć jak wszyscy zdecydują się na autobus. Bilet na autobus kosztuje 5,5 EUR. Można u kierowcy płacić karta. Autobus z lotniska Ankona dojeżdża do Stazione Ancona oraz na górę do centrum miasta na Piazza Cavour. Czy polecamy? Jeśli nie ma pociągu i nie chcecie wydać pieniędzy na taksówkę, to polecamy pośpieszyć się po wyjściu z samolotu i po wyjściu z terminalu iść od razu w lewo.

 

Pociąg z lotniska w Ankonie

Ankona pociąg z lotniska

To zdecydowanie najszybszy i najtańszy sposób by dostać się do miasta z lotniska w Ankonie. Stacja znajduje się około 100 metrów od terminala przylotów, pociąg jedzie niecałe 14-18 min. Bilet na pociąg do Ankony kosztuje 2,55 EUR. Kupicie go na stronie trenitalia.com lub w specjalnych automatach na stacji (przystanek Castelferretti-Falconara Aeroporto do Ancona).

Jedynym minusem pociągów z lotniska w Ankonie, jest to, że nie są one skoordynowane z przylotami. Czasami zatem, będziecie musieli czekać dłużej na pociąg (w tygodniu jeździ ich około 20 dziennie od 6:50 rano do 20:46).

Wracając z Ankony pamiętajcie, że pociąg zazwyczaj odjeżdża z peronów 1-3 ovest (czyli tych po lewej stronie od wejścia do stacji Ancona). Kierunek pociągu to zazwyczaj Fabriano.

 

Taksówka z lotniska w Ankonie

Ostatnią opcją dojazdu z lotniska w Ankonie do centrum jest stara poczciwa taksówka. Przejazd taxi na tej trasie zajmuje około 25 min, do centrum jest około 15 km. Zapłacić za przejazd musicie około 30 – 35 EUR.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz