Top 9: Najlepsze atrakcje Ankony, co zwiedzić i zobaczyć? Czy warto? - BelSole

Top 9: Najlepsze atrakcje Ankony, co zwiedzić i zobaczyć? Czy warto?

Wybieracie się do Ankony, to doskonały pomysł! Przygotowaliśmy listę najlepszych atrakcji Ankony, odpowiemy co zobaczyć i zwiedzić w Ankonie, Czy warto lecieć do Ankony i poświęcić czas na jej zwiedzanie? Oto, nasz poradnik i przewodnik po Ankonie.

 

Zwiedzanie Ankony

 

Ancona co zobaczyc

Wybierając się do słonecznej Italii warto zboczyć z popularnych szlaków i dać się uwieść Ankonie. Malownicza stolica regionu Marche, znacznie mniej turystycznego niż położone po sąsiedzku Toskania i Umbria, łączy w sobie wszystko to, z czego słyną Włochy. Znajdziecie tu zachwycającą architekturę, niezapomniane widoki, niebiańskie plaże oraz smakowitą, opartą na owocach morza, kuchnię. Co zwiedzić i zobaczyć w Ankonie? Przed Wami Przewodnik po Ankonie.

Ankona to też popularny port włoski oraz także miasto z lotniskiem, do którego możecie polecieć z Polski. Zwiedzanie Ankony nie należy do trudnych wyzwań, miasto nie jest duże i ma dość mocno skoncentrowane atrakcje w centrum Anckony. W mieście znajduje się parę głównych placów jak Piazza Cavour czy del Plebiscito oraz głównych ulic (Corso Giuseppe Garibaldi) wokół których toczy się życie i pełno jest kawiarni i restauracji.

 

Port morski

 

Ancona port

Ankona położona jest na wybrzeżu Adriatyku i posiada jednej z największych portów morskich w całych Włoszech. Będąc w mieście koniecznie skierujcie swoje kroki do tętniącej życiem przystani. Cumują tu zarówno statki transportowe, jak i promy pasażerskie – możecie stąd wypłynąć w rejs do Chorwacji czy Grecji. My jednak polecamy zostanie na miejscu i odkrywanie uroków Ankony. Spacerując promenadą wzdłuż portu dojdziecie do mariny, w której kołyszą się okazałe jachty oraz kutry rybackie. Zanurzcie się w klimacie portu i rozkoszujcie się chwilą, zatrzymując się w jednej z nadmorskich restauracji. Koniecznie skosztujcie lokalnych specjałów. W menu poszukajcie brodetto, czyli gęstej zupy rybnej – zachwyci Was bogactwem smaku!

 

Arco Di Traiano

 

łuk trajana Ancona

Będąc w porcie nie możecie pominąć jednego z najważniejszych i najstarszych zabytków Ankony – łuku Trajana. To świadectwo historyczne, potwierdzenie bogatej historii miasta oraz dużego zaangażowania Imprerium Rzymskiego w rozbudowę stolicy Marche. Budowla powstała w 115 roku, dla uczczenia cesarza Trajana, którego działania przyczyniły się do znacznej rozbudowy portu w Ankonie. Stając oko w oko z 14-metrowym, starożytnym zabytkiem, poczujecie jego majestat.

 

Piazza del Plebiscito

 

Marzy Wam się włoska kawa, wypita przy stoliku z widokiem na skąpany w słońcu plac, otoczony czarującymi, zabytkowymi budynkami? Wybierzcie się na Piazza del Plebiscito. To centralny punkt historycznego, starego miasta. Poza uroczymi kafejkami, pełnymi gwarnych rozmów, znajdziecie tu wszystkie, najważniejsze budynki Ankony – bibliotekę publiczną, XVIII-wieczny kościół San Domenico, prefekturę, Palazzo del Goberno, czyli pałac rządowy z XV wieku oraz gotycki budynek Loggia dei Mercanti, z fasadą wykonaną przez dalmatyńskiego architekta i rzeźbiarza Giorgia Orsini. Wśród pomników zdobiących Piazza del Plebiscito zwróćcie uwagę na znajdujący się w centralnej części marmurowy posąg papieża Klemensa XII, zlokalizowany tuż przy niewielkiej, ale uroczej fontannie.

 

Katedra San Ciriaco

 

Ancona katedra

Co jeszcze zobaczyć w Ankonie? Cattedrale di San Ciriaco to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Ankony. Jeśli planujecie zobaczyć miasto – umieśćcie katedrę na szczycie listy obowiązkowych miejsc do zwiedzania! Katedra mieści się na wzgórzu Monte Guasco, skąd roztacza się urokliwy widok na port. Sam budynek kościelny to romańsko-gotycki, marmurowy zabytek, pochodzący z XI wieku. Znajdziecie tu bogato zdobione, monumentalne drzwi, prowadzące do wnętrza katedry. Wejścia strzegą marmurowe lwy, na których opierają się kolumny. W środku katedry panuje minimalizm, pozwalający na wyciszenie oraz skupienie myśli. 

Może ta katedra nie jest tak zdobiona jak ta Katedra w Mediolanie czy Katedra w Florencji. Jednak warto ją zdecydowanie zobaczyć w Ankonie.

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne

 

Muzeum mieści się w XVI-wiecznym budynku Palazzo Ferretti, nieopodal katedry. Skrywa najcenniejsze znaleziska z całego regionu Marche, od okresu prehistorycznego (paleolit) aż do czasów średniowiecza. Zdecydowanie warto zatrzymać się tu na kilka chwil – zobaczycie dawne przedmioty codziennego użytku, broń, biżuterię, a nawet grobowce. Muzeum Archeologiczne urzeknie Was już na samym wejściu – Palazzo Ferretti to zabytkowy, pięknie zdobiony budynek.

 

Amfiteatr rzymski

 

Zaraz obok Muzeum Archeologicznego znajduje się Amfiteatr z czasów Rzymskich (koniec I wieku p.n.e.). Dziś jest to jeden z najstarszych zabytków w Ankonie, jest także jednym z najbardziej zniszczonych.  Jeśli szukacie podobnych atrakcji, zobaczcie najlepsze atrakcje Taorminy.

 

 

Parco Publico Cittadella

 

Jeśli szukacie miejsca na romantyczny spacer lub piknik w zacisznym, tonącym w zieleni i barwnych kwiatach miejscu, odwiedźcie park publiczny Cittadella. Parco Publico Cittadella jest położony na malowniczym wzgórzu Astagno, skąd roztacza się panoramiczny widok na port i wybrzeże Adriatyku. Znajduje się tu wydzielona strefa piknikowa oraz strefa do gry w piłkę. Park jest na tyle oddalony od miejskiej zabudowy, żeby można było odpocząć i jednocześnie na tyle blisko zabytków Ankony, żeby móc w krótkim czasie wrócić do największych atrakcji miasta.  

 

Grotte del Passetto

 

Grotte del Passetto

Szukacie niepowtarzalnej atrakcji, odskoczni od typowych zabytków? Grotte del Passetto będzie idealnym miejscem. To kompleks XIX-wiecznych jaskiń, które zostały „wbudowane” w skały przez lokalnych rybaków, służąc jako schronienie dla łodzi. Dziś Grotte del Passetto to w większości malutkie apartamenty z kuchniami, balkonami oraz wszystkim tym, co pozwala się zrelaksować. Mieszkańcy Ankony spędzają tu chwile odprężenia, podziwiając widok na Adriatyk i zabytki miasta. Wieczorem, gdy okolica Grotte del Passetto rozbłyska światełkami, poczujecie magiczny, niepowtarzalny klimat miejsca. 

 

Riviera del Conero

 

plaża Ancona

Wakacje w słonecznej Italii powinny łączyć w sobie element zagubienia wśród wąskich uliczek miasta z beztroskim plażowaniem nad turkusowymi wodami Adriatyku. Na szczęście w pobliżu Ankony znajdziecie kilka zachwycających zatok riwiery del Conero. 

W odległości zaledwie kilku minut jazdy od Ankony znajdziecie malowniczą baia di Portonovo, nazywaną zieloną zatoką. Tu lazur wody styka się ze skałami, a całość otoczona jest dziką roślinnością parku narodowego Conero. Wzdłuż wybrzeża znajdują się restauracje, serwujące świeże owoce morza – dajcie się uwieść włoskim smakom i spróbujcie lokalnych małż, zwanych „moscioli”. Z Ankony do baia di Portonovo dotrzecie miejskim busem.

Jeśli poszukujecie klimatu nadmorskiego kurortu, wybierzcie usypaną z okrągłych, białych kamyków plażę Urbani w miasteczku Sirolo.

Wolicie brak zabudowań, dzikość przyrody, ciszę i spokój? Żwirkowa plaża Mezzavalle, otoczona stromymi górskimi zboczami, będzie idealnym wyborem. Mieszkańcy Ankony uważają, że to najpiękniejszy fragment wybrzeża – przekonajcie się sami, czy mają rację. Ze stolicy Marche dotrzecie tu autobusem ATMA Ankona. 

Szukacie innych ciekawych plaż we Włoszech? Zobaczcie te plaże w Apulii i Bari.

 

Mapa atrakcji Ankona

 

Ancona atrakcje mapa

1) Port w Ankonie 2) Riviera del Conero, plaże w Ankonie 3) Grotte del Passetto 4) Parco Publico Cittadella 5) Muzeum Archologiczne 6) Katedra San Ciriaco 7) Piazza del Plebiscito 8) Arco Di Traiano

 

Jak zwiedzać Ankonę, podsumowanie

 

Ankona, ze względu na swoje położenie zwana miastem dwóch słońc, jest kwintesencją Italii. Wciąż nieodkryta na masową skalę, pozwoli Wam poczuć prawdziwie włoski klimat. To idealna destynacja na wakacje!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz