Polignano a Mare. Atrakcje i zabytki. KOMPLETNY PORADNIK - BelSole

Polignano a Mare. Atrakcje i zabytki. KOMPLETNY PORADNIK

Polignano a Mare to najprawdopodobniej najsłynniejsze miasteczko Apulii. Na pewno także jedno z najładniejszych. Co zobaczyć w Polignano a Mare? Jakie atrakcje warto zwiedzić w Polignano a Mare?? Jak dojechać z Bari i jak poruszać się po mieście – na to wszystko odpowiemy w tym szerokim poradniku o Polignano a Mare.

Dojazd do Polignano a Mare

Dojazd do Polignano a Mare
Tabliczna na Dworcu w Polignano a Mare

Gdzie znajduje się Polignano a Mare?  Miasteczko znajduje się niecałe 40 km od Bari, centrum Apulii. Jak dojechać do Polignano a Mare? Najlepiej wybrać auto lub pociąg. Samochodem dojedziecie w niecałe 40 min z centrum Bari trasą SS16. Przejazd pociągiem zajmie podobną ilość czasu. Z Bari Centrale dojedziecie pociągami z trenitalia.com. Pociągi jeżdżą co 30 min, a bilet kosztuje 2,50 EUR.

Polignano a Mare atrakcje i zabytki w 1 dzień?

polignano zwiedzanie
Zasady zwiedzania w Polignano a Mare

Załóżmy że jedziecie do Apulii na 1,2,3 dni, może na tydzień – czy zdążycie zobaczyć Polignano a Mare w weekend? Centrum Polignano a Mare jest bardzo małe w porównaniu do innych dużych miast Włoch jak na przykład Bari. Jest to miasteczko i taki na ogół ma klimat. Wszystkie atrakcje dostępne są w zasięgu spaceru po centrum, nie licząc opactwa z San Vito oraz farm. Parkingi ulokowane są w ścisłym centrum miasta, około 10 min spacerem od zabytkowej części. Stazione Centrale mieści się też w odległości maksymalnie 10 min od wybrzeża. 

Pomnik Domenico Modugno

Domenico Motugno Polignano
Pomnik Domenico Motugno

Zapewne kojarzycie słynny utwór Volare włoskiego wokalisty Domenico Modugno. Więc od dziś będziecie mogli się pochwalić wiedzą, że ten słynny śpiewak urodził się właśnie w Polignano a Mare, a jego charakterystyczny optymistyczny pomnik zdobi wybrzeże swojego miasta. Rzeźba powstała w 2009 roku a jej autorem był Argentyńczyk Hermann Mejer. 

Polecamy włączyć soundtrack pod lekturę dalszej części artykułu 😉

Zatoka w Polignano Lama Monachile

polignano mare lama monachile
Słynna zatoka w Polignano a Mare – Lama Monachile

To najsłynniejsza atrakcja Polignano a Mare i zdecydowanie warto ją zobaczyć. Nie będzie trudno jednak ją ominąć, znajduje się w ścisłym centrum miasteczka. Ta charakterystyczna zatoka i klify pięknie eksponują kamienice centrum Polignano a Mare. W XV wieku był to port handlowy w okresie panowania Wenecji. Jest parę punktów w mieście z których klify widać najlepiej, są to: Ponte Borbonico, czyli most nad klifami w głąb lądu, Punkt widokowy obok Bastionu Santo Stefano oraz parking obok rzeźby Domenico Modugno.

Warto zwrócić uwagę, że całe wybrzeże Apulii od Bari, aż po Otranto najeżone jest takimi małymi zatokami i wcięciami z plażami wewnątrz. Jeśli lubicie plaże piaszczyste to nie warto zostawać w centrum Polignano a Mare. Po pierwsze, plaża jest kamienista. Po drugie, tuż obok Monopoli znajdziecie pełno plaż piaszczystych i nie zapełnionymi tak ludźmi.

Arco Marchesale


Główna brama do Centro Storico, wybudowana w 1530 roku. Nad wejściem możemy podziwiać odnowiony obraz przedstawiający ukrzyżowanie Chrystusa z XVI wieku. Znana jest także pod nazwą Porta Grande.

Centro Storico

polignano a mare centrum
Wąskie uliczki centrum Polignano a Mare

Centrum historyczne zamknięte jest pomiędzy zatoką, morzem a Piazza Garibaldi i via Muragila. Całe centrum umieszczone jest na skarpie widocznej z drugiej strony zatoki. Dwa główne place, które warto zobaczyć to Piazza Vittorio Emanuele II przy którym znajdziecie Palazzo Dell’orologio oraz Kościół Najświętszej Marii Panny.

Piazza Vittorio Emanuele II Polignano a Mare
Piazza Vittorio Emanuele II

Drugim placem jest obszar obok Via S.Benedetto. Na północy cypla znajdziecie Bastion Świętego Szczepana(Santo Stefano) oraz taras Świętego Stefana – z niego zobaczycie piękną panoramę Lama Monachile. Z innych ciekawych miejsc, polecamy zajrzeć do Chiesa del Purgatorio

Ciekawostka: Są momenty kiedy wejście do centrum Polignano a Mare w szczycie sezonu jest biletowane!

Grotta Piana

grotta piana polignano

Zaraz na wybrzeżu na plaży przy Lama Monachile znajdziecie nietypową wydrążoną jaskinię, Grotta Piana – polecamy zobaczyć jeśli morze nie będzie zbyt wzburzone. Wiele biur podróży oferuje wycieczki po jaskiniach na wybrzeżu, nie są tak znane jak na przykład te na Capri – jednak warto przejrzeć oferty.

Ponte Borbonico

ponte borbonico
Główny Most w Polignano a Mare

Jest częścią zatoki z której doskonale widać klify i centro storico. Stoi na starej trasie Via Traiana, łączącej Benevento z Brindisi. Jest to najważniejsza droga łącząca obie części Polignano a Mare.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół NMP w Polignano
Wieża Kościoła NMP

Co jeszcze zobaczyć w Polignano a Mare? Zbudowany w 1295 roku na pozostałościach pogańskiej świątyni. Ten kościół kiedyś był Katedrą, do czasu kiedy przeniesiono diecezję do Monopoli. W wewnętrznych trzech nawach znajduje się ołtarz główny Cappellone di San Vito z relikwią oraz rzeźby słynnego rzeźbiarza Stefano da Putignano. Najłsynniejszym dziełem z świątyni jest kamienna szopka.

Masserie Polignano a Mare

Masserie to duże wiejskie i rolnicze rezydencje ulokowane wokół miasta. Są niczym apulijskie rancza, tyle, że bazujące na produktach lokalnych. Najsłynniejszymi farmami wokół Polignano są:

Masseria San Martino – rezydencja z XVII wieku zajmująca się głównie teraz agroturystyką oraz uprawą drzew oliwnych. Na miejscu znajdziecie także kaplicę Św. Marcina z 1826 roku.

Masseria Bellini – Kolonialne oficyny oraz wieża pochodzące z XIX wieku.

Masseria Bellipario – Farma Bellipario ze świątynią pod wezwaniem Niepokalanej Dziewicy pochodzące z XVIII wieku

Masseria Cannone-Baldassarre – Farma z małym kościołem z XVIII wieku.

Inne ciekawe Masserie:
Masseria Chiantera Comes
Masseria del Crocifisso
Masseria De Barberiis
Masseria de Nigris
Masseria Frangione
Masseria La Compra
Masseria la Greca
Masseria lamafico
Masseria Giangrande
Masseria Madonna di Grottole
Masseria Maringelli

Plaże w Polignano a Mare

plaża polignano a mare
Plaża w centrum przy zatoce

Wybrzeże Apulii może nie wygląda bardzo ciekawie z perspektywy ekranu komputera, jednak pozory mylą. Jest to jedno z najciekawszych linii brzegowych na jakie możecie trafić we Włoszech. Nie ma tutaj dużych przewyższeń, jak na przykład w Amalfi, jest raczej płasko. Głównym atutem są małe skalne zatoki w których znaleźć możecie małe piaszczyste plaże chronione przed morzem. Najlepiej jednak szukać na południe od Monopoli. Całe wybrzeże usiane jest zatoczkami bez nazw. Jeśli szukacie długiej piaszczystej plaży – najbliższą będzie Capitolo obok Monopoli.

Abbazia di San Vito

San Vito
W tle San Vito

Ta część Polignano jest trochę oddalona od centrum. Znajduje się w niej słynne opactwo benedyktyńskie z X wieku. charakterystyczna ażurowa zabudowa i barokowa dzwonnica górują nad zatoką nieopodal centrum Polignano a Mare.

Polignano a Mare lody

lody polignano a mare

W Polignano a Mare swój oddział ma jedna z lepszych lodziarni w Apulii czyli Gelateria Gusto Caruso. Polecamy zjeść gałę lub dwie idąc z centrum. Jeśli chcecie poczytać o tym co zjeść w Apulii, zobaczcie także ten artykuł.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz