19 najlepsze atrakcje Londynu, co zobaczyć w Londynie? Turystyczne i nietypowe, co zwiedzić? - BelSole

19 najlepsze atrakcje Londynu, co zobaczyć w Londynie? Turystyczne i nietypowe, co zwiedzić?

W Londynie jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia, że nie wiadomo, od czego zacząć. Niezależnie od tego, czy interesujesz się historią, sztuką, architekturą, czy po prostu chcesz skorzystać ze światowej sławy atrakcji, które miasto ma do zaoferowania. Zastanawiacie się co warto zobaczyć w Londynie? Jakie atrakcje Londyn ma do zaoferowania? Co zwiedzić? Mamy dla Ciebie listę 19 najlepszych rzeczy do zobaczenia w Londynie.  

 

Co zobaczyć w Londynie

 

zwiedzanie Londynu
Londyn nocą oferuje także wiele atrakcji

Londyn to ogromne miasto pełne atrakcji, których nie da się zwiedzić nawet w miesiąc. Co jednak zwiedzić w Londynie jak mamy ograniczony czas? Gdzie są najlepsze atrakcje w Londynie? Postaramy się przedstawić Wam skróconą listę najlepszych atrakcji miasta Londyn (żart z Lądkiem już chyba się przeterminował?) Opowiemy Wam, gdzie są najlepsze miejsca i najciekawsze zabytki, muzea i galerie Londynu. Na szczęście wymienione przez nas atrakcje mieszczą się w ścisłym centrum, do części dojdziecie na nogach do części polecamy dojechać metrem lub taksówką. Pamiętajcie też, że na dole artykułu przygotowaliśmy dla Was listę także darmowych atrakcji Londynu oraz okolic Londynu.

 

Pałac Buckingham

 

Pałac Buckingham

W tym roku ze względu na Śmierć Królowej Elżbiety II, pałac Buckingham będzie zamknięty

Pałac Buckingham jest jednym z najbardziej ikonicznych budynków w Londynie i służy jako oficjalna rezydencja brytyjskiego monarchy. Zwiedzający mogą zwiedzić State Rooms, które są otwarte dla publiczności w miesiącach letnich lub przespacerować się po wspaniałych ogrodach królewskich. Nie zapomnij zobaczyć ceremonii zmiany warty, która odbywa się codziennie o 11:00 czasu lokalnego.

Ile kosztuje bilet do Pałacu Buckingham? Za bilet do Pałacu Buckingham należy zapłacić 30 GBP za bilet normalny, 19,50 GBP dla osób od 18 do 24 roku życia, 16,50 GBP dla dzieci od 5 do 17 roku. Młodsze dzieciaki wchodzą za darmo. Możecie kupić też Roydal Day out, czyli jeden bilet do Buckingham Palace, Royal Mews i Queens Gallery za 55 GBP, 36 GBP i 30 GBP – jest on ważny jeden dzień.

 

Big Ben

 

Big Ben
Najpopularniejszy widok w Londynie?

Big Ben to nazwa dzwonu znajdującego się w Elizabeth Tower, jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Londynu. Turyści mogą zwiedzić Elizabeth Tower (co wymaga wcześniejszej rezerwacji) lub po prostu podziwiać ją z dołu. Żadna wizyta w Londynie nie byłaby kompletna bez zrobienia sobie zdjęcia przed tą ikoniczną wieżą zegarową!

 

Tower Bridge

 

Tower Bridge

Tower Bridge to kolejny z obowiązkowych punktów zwiedzania Londynu. Ten wiszący most przecina Tamizę i zapewnia wspaniałe widoki zarówno na rzekę, jak i na panoramę miasta. Zwiedzający mogą wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową po moście, a nawet dowiedzieć się więcej o jego historii, zwiedzając wystawę Tower Bridge.

Tower Bridge otwarty jest od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście jest o 17:30). Bilet do Tower Bridge kosztuje 11,40 GBP za bilet normalny, dziecko od 5 do 15 roku życia musi zapłacić 5,70 GBP, a młodsze dzieci muszą wykupić bilet bezpłatny – w zasadzie rodzice muszą dziecku wykupić 😉

 

Imperial War Museum

 

imperial War Museum

Imperial War Museum w Londynie jest jednym z wiodących na świecie muzeów zajmujących się zapisywaniem historii konfliktu od I wojny światowej do czasów współczesnych. Zbiory muzeum obejmują wszystkie aspekty doświadczeń wojennych, w tym relacje osobiste, sprzęt wojskowy i wyposażenie, dzieła sztuki, nagrania filmowe i dźwiękowe. Muzeum posiada także obszerną bibliotekę i archiwum, które jest otwarte dla publiczności.

Imperial War Museum jest zarejestrowaną organizacją charytatywną i nie otrzymuje żadnych funduszy rządowych. Jego działalność opiera się na hojnym wsparciu darczyńców, członków i odwiedzających.

Muzeum Wojny w Londynie otwarte jest codziennie od 10:00 do 18:00 – wejście jest darmowe, jednak musicie zarezerwować wejście wcześniej na https://www.iwm.org.uk/.

 

Domy Parlamentu

 

Domy Parlamentu

The Houses of Parliament znajduje się obok Big Bena i służy jako miejsce spotkań członków parlamentu. Zwiedzający mogą wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem po tym historycznym budynku, którego początki sięgają czasów średniowiecza, lub po prostu podziwiać go z zewnątrz. Koniecznie zobacz Opactwo Westminsterskie, gdy będziesz w okolicy!

 

Pokoje wojenne Churchilla

 

Pokoje wojenne Churchilla

Pokoje wojenne Churchilla to obowiązkowa wizyta dla miłośników historii. To muzeum mieści się w podziemnym bunkrze, który służył jako kwatera główna Winstona Churchilla podczas II wojny światowej. Zwiedzający mogą obejrzeć interaktywne eksponaty, zobaczyć oryginalne artefakty z czasów wojny i dowiedzieć się więcej o przywództwie Churchilla w tym kluczowym okresie historii

Pokoje wojenne Churchilla czynne są codziennie od 9:30 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:00). Ile kosztuje wstęp do Churchill War Rooms? Bilety normalne kosztują 29 GBP, ulgowe dla dzieci od 5 do 15 roku życia 14.50 GBP, młodsze dzieciaki wchodzą za darmo.

 

London Eye

 

London Eye
Jeśli macie lęk przestrzeni, radzimy uważać na London Eye 😉

London Eye to gigantyczny diabelski młyn znajdujący się na południowym brzegu Tamizy w Londynie. Konstrukcja ma 443 stopy wysokości, a średnica koła wynosi 394 stopy. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w mieście, którą co roku odwiedza ponad trzy miliony osób.

London Eye zostało zaprojektowane przez architektów Frank Anatole, Nic Bailey i Steve Chilton z biura Marks Barfield Architects. Koło zostało zbudowane przez francuską firmę Compagnie des Alpes. Zostało otwarte dla publiczności 9 marca 2000 roku.

Standardowy bilet na przejażdżkę kolejką gondolą London Eye kosztuje 32.50 GBP, Fast Track jest droższy i kosztuje 46 GBP.

 

Muzeum Madame Tussauds w Londynie

 

Muzeum Madame Tussauds w Londynie

Madame Tussauds to światowej sławy muzeum w Londynie, w którym znajdują się jedne z najbardziej realistycznych figur woskowych celebrytów, postaci historycznych i nie tylko. Madame Tussauds po raz pierwszy otworzyło swoje drzwi dla publiczności w 1835 roku i od tego czasu stało się jedną z największych atrakcji turystycznych Londynu. Odwiedzający mogą zobaczyć w muzeum Madame Tussauds możesz zobaczyć figury woskowe królowej Elżbiety II i Davida Beckhama, a także wziąć udział w interaktywnych zajęciach. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą szukającym czegoś do zrobienia w deszczowy dzień, czy mieszkańcem, który jest ciekawy historii i kulisów tego znanego na całym świecie muzeum, Madame Tussauds to zdecydowanie

Standardowy bilet do muzeum figur Madame Tussauds kosztuje od 33,50 do 37 GBP. Dzieci od 3 do 15 roku życia zapłacą 30 GBP, młodsze dzieci wchodzą za darmo do muzeum.

 

Harry Potter Studio i Muzeum

 

Warner Bros Studio w Londynie
W Warner Bros Studio pod Londynem znajdziecie wiele scen i pomieszczeń z Harrego Pottera

Warner Bros Studios w Londynie jest jednym z największych i najbardziej popularnych studiów filmowych na świecie. Dzięki długiej i bogatej historii studio wyprodukowało jedne z najbardziej kultowych filmów i programów telewizyjnych wszech czasów. Znane jest głównie ze względu na umiejscowione tutaj pomieszczenia z produkcji Harrego Pottera. Będziecie mogli zwiedzić Hogwart, dom Harrego, ulicę pokątną czy inne ciekawe miejsca z uniwersum. Bilet do Warner Bros Studio nie jest tani bo kosztuje, aż 49,90 GBP – ale w sumie raz się żyje?

 

Opactwo Westminsterskie

 

Opactwo Westminsterskie

Opactwo Westminsterskie jest jednym z najbardziej znanych budynków sakralnych w Wielkiej Brytanii. Znajduje się w dzielnicy Westminster w Londynie i od ponad tysiąca lat jest miejscem kultu chrześcijańskiego. Opactwo jest zarówno osobliwością królewską, jak i kościołem kolegiackim, co oznacza, że podlega bezpośrednio suwerenowi i jest zarządzane przez koronowane głowy państw w ramach Kolegium Kanoników. Obecny budynek pochodzi z XII wieku, ale w ciągu wieków został znacznie rozbudowany i zmieniony.

Opactwo Westminsterskie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Londynie, odwiedzaną przez ponad milion osób rocznie. Opactwo jest również bardzo ważnym miejscem historycznym, ponieważ było miejscem wielu królewskich koronacji i pogrzebów. W Opactwie Westminsterskim pochowani są najsłynniejsi ludzie w historii Wielkiej Brytanii, między innymi Isaac Newton, Charles Darwin i Winston Churchill.

Ile kosztują bilety? Bilety do Opactwa Westminsterskiego w Londynie kosztują 27 GBP za bilet normalny (plus dziecko gratis), za dodatkowe dziecko należy zapłacić 12 GBP. 

 

Tower of London

 

Tower of London

Tower of London jest jednym z najbardziej znanych zabytków Londynu i jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto po raz pierwszy odwiedza to miasto. W swojej długiej historii Tower była fortecą, pałacem królewskim i więzieniem, a dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych Londynu. Odwiedzający mogą zwiedzać teren, wspinać się na Tower i zobaczyć słynne klejnoty koronne.

Tower of London została zbudowana przez Wilhelma Zdobywcę w 1066 roku jako fortyfikacja przed inwazją. Od tego czasu służyła jako pałac królewski, więzienie i miejsce egzekucji. Do najbardziej znanych więźniów przetrzymywanych w Tower należą Anne Boleyn, Sir Thomas More i Guy Fawkes. Tower była także miejscem najbardziej dramatycznych egzekucji w Londynie, takich jak ścięcie Anny Boleyn w 1536 roku.

Obecnie Tower jest popularną atrakcją turystyczną, którą co roku odwiedza ponad dwa miliony osób.

Muzeum czynne jest w różnych godzinach w zależności od sezonu, zazwyczaj otwierane jest od 9:00 do 10:00 i zamykane w okolicach 17:30. Ile kosztuje bilet do Tower of London? Za bilet normalny należy zapłacić 29 GBP za bilet dla dziecka 14,90 GBP.

 

Muzeum Historii Naturalnej

 

Muzeum Historii Naturalnej Londyn

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie to światowej sławy muzeum historii naturalnej i nauki. Mieści jedną z największych kolekcji okazów i artefaktów historii naturalnej na świecie i jest popularnym celem wycieczek turystycznych.

Muzeum zostało założone w 1881 roku i po raz pierwszy otwarte dla publiczności w 1883 roku. Pierwotnie było częścią British Museum, ale w 1963 roku stało się niezależną instytucją. W muzeum znajduje się ponad 80 milionów okazów, w tym dinozaury, zwierzęta, rośliny, minerały, skały i skamieniałości.

Muzeum Historii Naturalnej to światowej sławy muzeum historii naturalnej i nauki. Mieści jedną z największych na świecie kolekcji okazów i artefaktów związanych z historią naturalną oraz jest popularnym celem podróży turystycznych.

Muzeum zostało założone w 1881 roku i po raz pierwszy otwarte dla publiczności w 1883 roku. Początkowo było częścią British Museum, ale w 1963 roku stało się niezależną instytucją. W muzeum znajduje się ponad 80 milionów okazów, w tym dinozaury, zwierzęta, rośliny, minerały, skały i skamieniałości.

Wejście jest darmowe, pamiętajcie jednak o rezerwacji biletów! Muzeum Historii Naturalnej czynne jest zazwyczaj od 10:00 do 17:50 (ostatnie wejście 17:30)

 

Galeria Narodowa w Londynie

 

National Gallery Londyn

Galeria Narodowa w Londynie jest jednym z najbardziej znanych muzeów na świecie. Mieści kolekcję obrazów z okresu od XIII do XIX wieku, w tym dzieła Botticellego, Leonarda da Vinci, Rembrandta i Van Gogha. Muzeum znajduje się na Trafalgar Square w centrum Londynu.

Galeria Narodowa została założona w 1824 roku i jest jednym z najstarszych muzeów na świecie. Mieści się w niej kolekcja obrazów z okresu od XIII do XIX wieku, w tym dzieła Botticellego, Leonarda da Vinci, Rembrandta i Van Gogha. Muzeum znajduje się na Trafalgar Square w centrum Londynu.

Galeria Narodowa w Londynie czynna jest codziennie od 10:00 do 18:00 z wyjątkiem piątków do 21:00. Wejście jest darmowe, możecie jednak zostawić dotację.

 

Hyde Park

 

Hyde Park
Słynny Park w Londynie, Hyde Park

Hyde Park jest jednym z największych parków w Londynie i jest świetnym miejscem do odwiedzenia, jeśli szukasz zielonej przestrzeni w mieście. W parku znajduje się wiele atrakcji, w tym jezioro, ogrody i pomniki. W Hyde Parku odbywa się też wiele imprez w ciągu roku, więc zawsze coś się dzieje. Jeśli odwiedzasz Londyn, koniecznie dodaj do planu podróży Hyde Park. Warto zajrzeć tutaj zimą i zobaczyć Jarmark Bożonarodzeniowy Winter Wonderland.

 

Kościół św. Pawła

 

Kościół św. Pawła
Ogromna kopuła wieńczy budowlę

Kościół św. Pawła w Londynie jest jednym z najbardziej ikonicznych i znanych kościołów na świecie. Kościół został zaprojektowany przez Sir Christophera Wrena i ukończony w 1710 roku. Słynie z ogromnej kopuły, która jest jedną z największych na świecie, oraz z kunsztownej dekoracji wnętrza. Kościół ma też bogatą historię w ciągu wieków było miejscem wielu ważnych wydarzeń.

Wejście dla wiernych jest darmowe, dla turystów bilet kosztuje 18 GBP dla dorosłych lub 7,70 GBP dla dzieci. 

 

British Museum

 

British Museum Londyn
Między innymi tutaj znajdziecie kontrowersyjne zabytki zabrane przez Brytyjczyków

British Museum w Londynie jest jednym z największych muzeów na świecie, z kolekcją ponad siedmiu milionów obiektów. Słynie z kolekcji egipskich, w tym kamienia z Rosetty, a także z rzeźb greckich i rzymskich. Muzeum posiada również bogatą kolekcję obrazów, grafik i rysunków.

British Museum znajduje się w dzielnicy Bloomsbury w Londynie, w pobliżu Uniwersytetu Londyńskiego. Jest otwarte dla zwiedzających codziennie od 10.00 do 17.30, a wstęp do niego jest bezpłatny.

 

The Shard

 

The Shard

The Shard, znany również jako Shard of Glass, to wieżowiec w Londynie, w Anglii. Ma 309,6 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii oraz czwartym co do wysokości budynkiem w Europie. Shard został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano i ukończony w 2012. Jest to obecnie najwyższy budynek nadający się do zamieszkania w Europie. Shard ma 72 piętra i mieści biura, apartamenty, hotel i platformę widokową. Platforma widokowa, która znajduje się na 72. piętrze, oferuje wspaniałe widoki na Londyn. Shard jest popularnym celem turystycznym, wystąpił w wielu filmach i programach telewizyjnych.

Bilet na platformę widokową kosztuje od 28 GBP.

 

Muzeum Sherlocka Holmesa

 

Muzeum Sherlocka Holmesa

Muzeum Sherlocka Holmesa to popularne miejsce turystyczne w Londynie. Muzeum jest poświęcone życiu i pracy słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Zwiedzający mogą dowiedzieć się o życiu i karierze detektywa, zobaczyć niektóre z jego słynnych spraw, a nawet spróbować swoich sił w rozwiązywaniu zagadek.

Muzeum znajduje się na Baker Street, gdzie mieszkał i pracował Sherlock Holmes. Na ulicy znajduje się też wiele innych atrakcji, w tym pub Sherlock Holmes i pomnik Sherlocka Holmesa. Baker Street to obowiązkowa wizyta dla każdego fana detektywów.

Muzeum jest otwarte codziennie od 10.00 do 18.00. Wstęp wynosi 16 GBP dla dorosłych, 14 GBP dla dzieci w wieku 6-16 lat i bezpłatnie dla dzieci poniżej 6 lat.

 

Mapa atrakcji Londynu

 

atrakcje Londynu mapa

1) Tower Bridge 2) Big Ben 3) Dom Parlamentu 4) Hyde Park 5) Imperial War Museum 6) Churchill War Rooms 7) London Eye 8) Madame Tussauds w Londynie 9) Opactwo Westminsterskie 10) Tower of London 11) Muzeum Historii Naturalnej 12) Galeria Narodowa w Londynie 13) Katedra Św. Pawła 14) British Museum 15) The Shard 16) Muzeum Sherlocka Holmesa 17) Millenium Bridge

W Londynie jest tak wiele wspaniałych rzeczy do zobaczenia i zrobienia, że może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Mamy nadzieję, że nasza lista 19 wspaniałych atrakcji pomoże Ci zaplanować wizytę w tym historycznym i tętniącym życiem mieście!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz