Ostatnia Wieczerza, gdzie jest ten obraz w Mediolanie. Opis, bilety - BelSole

Ostatnia Wieczerza, gdzie jest ten obraz w Mediolanie. Opis, bilety

Ostatnia Wieczerza to jedna z największych atrakcji Mediolanu. Jeśli zastanawiacie się gdzie jest ten słynny obraz? Ile kosztują bilety na zwiedzanie ostatniej Wieczerzy, oto kompleksowy poradnik zwiedzania tego dzieła Leonarda da Vinci. Do tego wszystkiego dorzucimy opis obrazu i postaci na obrazie Ostatnia Wieczerza.

Gdzie jest Ostatnia Wieczerza?

gdzie jest ostatnia wieczerza

Ten słynny 'obraz’ lub w zasadzie malowidło ścienne Leonarda da Vinci mieści się w ścisłym centrum Mediolanu w budynkach przy Bazylice Santa Maria delle Grazie w Muzeum Cenacolo Vinciano. Znajduje się ona tam od 1498 roku, kiedy to Leonardo Da Vinci namalował ten fresk na zamówienie Ludwika Sforzy na ścianie jadalni z klasztoru.

 

 

Sama Bazylika znajduje się przy Corso Magenta i Piazza di Santa Maria delle Grazie, około 20 minut na nogach z Katedry w Mediolanie. Możecie tam dojechać także metrem do stacji Conciliazone, linią numer 1 z okolic Katedry lub linią 2 z dworca Milano Centrale. Spacer z dworca to około 1h na nogach obok najlepszych atrakcji Mediolanu, też polecamy!

Bilety na Ostatnią Wieczerzę w Mediolanie

ostatnia wieczerza bilet

Gdzie kupić bilety na Ostatnią Wieczerzę? Bilet możecie kupić, a nawet musicie z wyprzedzeniem online. Zazwyczaj termin oczekiwania na wolny slot to nawet parę miesięcy. Jednak w dobie wirusa, można w sumie zarezerwować bilet tylko parę dni wcześniej. Także miejsca na zwiedzanie będą teraz raczej wolne. Bilety na Ostatnią Wieczerzę kupicie na https://cenacolovinciano.vivaticket.it/. Koszt Normalnego biletu to 15 EUR, ulgowego 2 EUR.

Bilet na Ostatnią Wieczerzę dla wycieczek szkolnych i grup

Jeśli chcecie kupić bilet grupowy wystarczy napisać do muzeum na adres email: cenacologruppi@adartem.it

Zwiedzanie Ostatniej Wieczerzy Leonardo da Vinci

klasztor ostatnia wieczerza

Muzeum otwarte jest od 9:00 do 19:00, a w niedzielę tylko do 13:45. Ostatnie wejście jest 15min przed zamknięciem muzeum. Pamiętajcie, jeśli już zakupicie bilety online – MUSICIE stawić się w kasie na 15 min przed wejściem. Odwiedzający wpuszczani są grupami na konkretną godzinę, dostajemy około kwadrans na możliwość podziwiania Ostatniej Wieczerzy.

Wchodząc w głównej sali zobaczycie dwa ogromne freski, Ostatnią Wieczerzę Leonardo da Vinci oraz Ukrzyżowanie autorstwa Giovanniego Donato Montorfano z podobnego okresu. Oba dzieła są ogromne, dzieło Leonardo ma wymiary 7 m na 8,8 m – tego nie widać w sieci, jednak na żywo fresk robi wrażenie swoją wielkością.

ukrzyżowanie

Samo dzieło nie miało łatwo. Wybito w nim dziurę po środku na drzwi bezpowrotnie tracąc część fresku. Wojska Napoleona zorganizowały w tym miejscu stajnie, a naloty alianckie dodatkowo uszkodziły Ostatnią Wieczerzę. Na szczęście Ostatnia Wieczerza przeszła w ubiegłym wieku kompleksową odnowę i możecie podziwiać większość tego fresku w Mediolanie.

Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci opis i postaci

postaci ostatnia wieczerza

Ostatnia Wieczerza przedstawia reakcję apostołów, gdy Jezus powiedział, że jeden z nich go zdradzi.

Zaprawdę powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi” (Mt, 26, 21)

Każdy z nich reaguje inaczej, mimika, szok i wyraz twarzy opisują nastroje każdego z nich. 

Lewa część Ostatniej Wieczerzy:

ostatnia wieczerza judasz

Bartłomiej, Jakub i Andrzej są zaskoczeni informacją od Jezusa. Judasz Iskariota ubrany na niebiesko-zielono stoi, jest wycofany i zaskoczony, w ręku trzyma mieszek prawdopodobnie ze srebrem oraz solniczkę co związane jest z bliskowschodnim wyrażeniem zdradzić sól czyli swojego Pana. Drugą interpretacją jest wyciągnięta ręka Judasza w kierunku miski Jezusa:

Ten, który ze mną rękę zanurza w misie, on mnie zdradzi (Mt, 26, 23).

Wyraz twarzy Piotra jest pełen złości, trzyma on nóż – podpowiada nam to jak Piotr zachowa się podczas pojmania swojego Pana, kiedy wybuchnie gniewem w ogrodzie Getsemani, gdzie odciął on ucho jednemu z napastników. Jan za to jest osłabiony i chyli się ku następcy Jezusa.

Jezus po środku

Prawa część Ostatniej Wieczerzy:

ostatnia wieczerza prawa strona

Tomasz tak samo jak Piotr jest zdenerwowany, wyciąga palec w kierunku Jezusa – możliwe, że jest to nawiązanie do jego wątpliwości w zmartwychwstanie oraz włożenie palca w jego ranę.

ostatnia wieczerza tomasz

Jakub wydaje się być w szoku a Filip szuka odpowiedzi.

Szymon Kananejczyk, Juda Tadeusz oraz Mateusz Lewi są zaskoczeniu, patrzą na siebie i szukają odpowiedzi.

Swoją drogą, czy reakcje niektórych z apostołów nie wydają się Wam „memiczne” w dzisiejszych czasach? Internet niszczy psychikę 🙂 .

Dzieło możecie zwiedzać w Mediolanie cały rok, polecamy – chociaż dla niektórych cena 15 EUR aby zobaczyć dwa obrazy może być za wysoka.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz