Palermo jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na włoskiej wyspie Sycylia. Jeśli również wybieracie się do stolicy Sycylii i przed wyjazdem szukacie informacji o największych ciekawostkach o Palermo to przygotowaliśmy kilka. Oto ciekawostki o Palermo. Przedstawiamy śmieszne fakty i informacje o mrocznym mieście Palermo. Z czego słynie Palermo? Jakie są ciekawe ciekawostki o Palermo? Sprawdzamy!
Palermo uważane jest za stolicę Sycylii. Według danych z 2017 roku w mieście mieszka 673 735 osób. To nieco więcej niż we Wrocławiu (639 258 mieszkańców) i zdecydowanie mniej niż we Lwowie (721 301 mieszkańców) czy Krakowie (762 508 mieszkańców). Powierzchnia Palermo to 158,9 km². To największe i najludniejsze miasto na Sycylii.
Palermo nie jest dużym miastem ale nie przeszkadza mu to być w pierwszej piątce największych miast we Włoszech. Znajduje się na piątym miejscu pod względem ludności za Turynem, Neapolem, Mediolanem i Rzymem.
Miasto zostało zostało założone przez Fenicjan w 734 roku przed urodzeniem Chrystusa.
W Palermo znajduje się największy budynek opery we Włoszech i jeden z największych tego typu budynków w Europie. To otwarty w 1897 roku gmach Teatro Massimo projektu Giovanniego Battista Gillipo Basile. Teatr słynie ze swojej nadzwyczajnie dobrej akustyki oraz kubatury. To przed tym gmachem w Palermo kręconą słynną finałową scenę filmu Ojciec chrzestny III. Na widowni zasiadać może 1381 osób.
Słynny Teatro Massimo powstał jednak… jako drugi gmach operowy w Palermo. W latach 1865-1891 trwały w Palermo prace nad budową teatru Teatro Politeama przy Piazza Ruggero Settimo. Budynek oddano do użytku jeszcze przed ukończeniem wszystkich prac w 1874 roku. Teatro Politeama przetrwał do naszych czasów i jest drugim najważniejszym budynkiem operowym w Palermo.
Kolejną ciekawostką o Palermo jest to, że znajdziecie tutaj… najlepszy street food świata. Przynajmniej tak było jeszcze kilkanaście lat temu. W 2005 roku Palermo zostało stolicą Street Foodu. Mix kuchni włoskiej, arabskiej, hiszpańskiej i greckiej to wybuchowa i zarazem pyszna mieszanka.
W Palermo urodził się sędzia Giovanni Falcone. Nie wiecie kto to jest? Zakładamy, że jeśli szukacie w internecie ciekawostek o Palermo to racze nie. Urodzony w 1939 roku Giovanni Falcone był sędzią słynącym z walki z mafią, chociaż oczywiście na Sycylii nie ma żadnej mafii. Falcone urodził się w Palermo i w Palermo zmarł, a właściwie został zamordowany 23 maja 1992 roku w zamachu bombowym. Do wysadzenia w powietrze kolumny aut w której poruszał się Falcone wraz z żoną użyto około 350 kilogramów materiałów wybuchowych podłożonych pod prawie 100-metrowym odcinkiem autostrady koło Capaci. Mieli rozmach.
Fenicjanie nazywali Palermo nazwą Zyz. Zyz nie jest chorobą na którą cierpi Kobra, żona słynnego YouTubera z Łodzi. Zyz znaczyło „kwiat”.
Symbolem Palermo jest Geniusz z Palermo czyli Genio di Palermo. Przedstawiany jako mężczyzna w średnim wieku, prezentowany na pomnikach z wężem na kolanach to dobry omen i patron oraz personifikacja miasta. Wywodzi on się już z czasów przedrzymskich, a jego obecność to dobry znak dla każdego mieszkańca Palermo.
Ze znajdującym się w dzielnicy Capo kościołem mieszczącym się przy via Maqueda – Santa Maria della Mercede, związana jest interesująca legenda. Według podań nocą po kościelnej dzwonnicy przechadza się siostra zakonna Mercede poszukująca swojej córki.
Jedną z największych atrakcji Palermo jest zwiedzanie Katakumb Kapucynów. To tu znajdują się zwłoki 2-letniej Rosalii Lombardo zmarłej 6 grudnia 1920 roku. Zasuszona mumia młodej Włoszki określana jest mianem La Bella Addormentata czyli Śpiąca Królowa. Mumia 2-latki zmarłej na zapalenie płuc jest dziełem Alfredo Salafiiego, słynnego balsamisty. Ciało Lombardo zaczęło rozkładać się w 2009 roku ale poczyniono starania, by zatrzymać ten proces. To jedne z najlepiej zachowanych złowk znajdujących się w katakumbach.
Rzymskokatolicka Kaplica Palatyńska (Cappella Palatina) w Pałacu Normalnów w Palermo uznawana jest za jeden z największych i najcenniejszych zabytków w Palermo. W 2015 roku obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzniesiony w 1130 roku budynek służył w założeniu jako prywatna kaplica dla króla Sycylii Rogera II.
Wyjazd do Palermo to gwarancja dobrej pogody. W miesiącach zimowych średnia temperatura w nocy nie spada tu poniżej 9 stopni Celsjusza, a w miesiącach ciepłych średnia temperatura w dzień to aż 27 stopni! W Palermo przez cały rok jest zielono. Jeśli nie lubicie gorąca to do Palermo najlepiej przyjechać w maju, październiku lub listopadzie. W Palermo przez cały rok jest zielono!
W dniach 8-10 maja 1993 roku Sycylię odwiedził Święty Papież Jan Paweł II. Duszpasterska wizyta na wyspie została uznana za prawdziwy cud ponieważ nastąpiło po nich szerokie nawrócenie sycylijskich bossów mafijnych. Aż 400 z mafiozów trafiło do więzienia po wizycie Papieża. Wśród miast, które w 1993 roku odwiedził Papież Jan Paweł II nie było Palermo.
Mimo to wiara jest od wieków nieodzownym elementem życia mieszkańców Palermo. Na terenie archidiecezji w Palermo mieszka około 912 tysięcy osób, a do Kościoła należy ponad 905 tysięcy, czyli ponad 99% mieszkańców obszaru.
Patronką Palermo jest święta Rozalia z Palermo znana również jako Rozalia Sycylijska. Słynna pustelnica przyszła na świat około 1130 roku na Sycylii, zmarła – w zależności od źródła – w 1165 lub w 1170 roku. Rozalia była córką sycylijskiego księcia nie chciała zostać zmuszoną do zawarcia małżeństwa i uciekła chroniąc się w górach. Została patronką Palermo w 1642 roku. Ze świętą Rozalią związana jest legenda. Podobno podczas zarazy w 1624 roku w Palermo Rozalia ukazała się kobiecie, której zdradziła lokalizację swoich relikwii w Monte Pellegrino. Po zorganizowaniu procesji z relikwiami Rozalii zaraza zakończyła się.
14 lipca na cześć świętej na głównej ulicy miasta organizowana jest procesja Festino będąca jednym z najważniejszych świąt dla mieszkańców Palermo. To procesja upamiętniająca cud z 1624 roku. Tu przeczytacie więcej o świętach we Włoszech.
Port w Palermo jest obecnie jednym z największych portów Morza Śródziemnego. Port w Palermo założono już w czasach początków miasta chociaż obecny kształt nadano mu około 1567 roku. Od tego czasu obszar portu rozszerzał się sukcesywnie aż do kształtu, który znamy obecnie. Przez port w Palermo przewija się ponad 2 mln pasażerów rocznie.
Czy w Palermo są uchodźcy? Na szczęście nie mieszka tu zbyt wielu przybyszów źle się kojarzących. Według danych z 2015 w Palermo było 5567 przybyszów z Bangladeszu, 3846 ze Sri Lanki, 2803 z Ghany, 1295 z Maroko, 1184 z Tunezji i 1034 z Mauritiusa. Sycylia bardzo dobrze radzi sobie z problemem nielegalnych imigrantów.
Skoro już przy porcie jesteśmy to warto nadmienić, że właśnie przez to że w mieście istnieje tak duży port to w przeciwieństwie do większości miast i miasteczek Sycylii właściwie w Palermo nie ma plaż.
Nic więc dziwnego, że w Palermo jest się gdzie modlić. Będąc w Palermo warto udać się na modlitwę do jednego z blisko 100 zabytkowych kościołów. Najważniejsze z nich to m.in. Sant’Anna la Misericordia, Chiesa di Santa Caterina or simply Santa Caterina, Chiesa di Santa Maria della Pieta, chiesa di Santa Maria di Gesu, Chiesa di San Francesco Saverio, San Giuseppe dei Teatini czy słynna katedra w Palermo
Znajdujący się w Palermo park Parco della Favorita to największy park miejski we Włoszech. Założony przez Ferdynanda III w 1799 roku park znajduje się w północnej części Palermo. Park pod Monte Pellegrino ma prawie 4 km kwadratowe powierzchni.
Jeśli myśleliście że park z 1799 roku to najstarszy park miejski w Palermo to byliście w błędzie. Kilka lat wcześniej założony został park Villa Giulia znany też jako Villa del Popolo. Park założono w 1777 roku, ukończono 1778 roku.
Palermo ma swoje międzynarodowe lotnisko. Port lotniczy w Palermo imienia wspomnianego już wyżej Giovanniego Falcone i Paolo Borsellio obsługuje blisko 7 mln pasażerów rocznie. Do Palermo można dolecieć z kilku miast w Polsce. Jeśli już dolecicie do Palermo to sprawdźcie jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum.
Z włoskiego Palermo pochodzi jedna z najsłynniejszych włoskich trucicielek przez niektórych oskarżana o czary. W 1713 roku urodziła się tu Giovanna Bonanno. Bonanno była żebraczką, która po pewnym czasie znalazła sobie morderczy sposób zarobku. Sprzedawała trucizny niewiernym żonom możnych z Palermo. Opracowała metodę trójfazowego trucia ofiar. Wpadła po tym gdy sprzedała truciznę kobiecie, której celem był syn jednej ze znajomych kobiety, którą wykorzystywała do dostarczania trucizny. Trucicielka stanęła przed sądem jesienią 1788 roku. Skończyła powiewając na sznurze 30 lipca 1789 roku. Śmiertelna substancja składała się z mieszanki octu, białego wina i arsenu. Na owe czasy trucizna była niewykrywalna.
Dawniej Palermo leżało pomiędzy dwoma rzekami: Papitero oraz Kemonia. Niestety nie znajdziecie już ich na mapie miasta, została po nich tylko tablica pamiątkowa na Piazza Ponticello. Dziś przez Palermo przepływa 21-kilometrowa rzeka Oreto wpadająca do Morza Tyrreńskiego.
Do Palermo przez lata zjeżdżały największe tenisistki świata. W mieście rozgrywany jest turniej Internazionali Femminili di Palermo będący jedną z rozgrywek cyklu WTA Tour. Po kilku latach nieobecności turniej wrócił do Palermo w 2019 roku.
Gdy siły aliantów zaatakowały Sycylię w lipcu 1943 wojska atakujące sprzymierzone siły Niemców i Włochów w znacznym stopniu zniszczyły stolicę wyspy. Zdobycie Palermo podczas tak zwanej Operacji Husky zainspirowało później zamach stanu obalający włoskiego przywódcę Benito Mussoliniego. Niektóre z budynków zniszczonych w czasie II wojny w Palermo odbudowano dopiero pod koniec XX wieku.
Jedną z największych atrakcji w Palermo jest marmurowa Fontanna Wstydu (Fontana della Vergogna) powstała w 1554 roku we Florencji. W 1574 roku zabytek rozmontowano na 644 fragmentów, które przeniesiono do sycylijskiego miasta. Fontanna zyskała swoje miano przez budzącą w późniejszych latach zgorszenie nagość posągów. Według legendy mieszkające w pobliżu fontanny siostry zakonne zakradły się w nocy by ubrać rzeźby męskich postaci.
Z czego słynie Palermo? Nie wiadomo, ale wiadomo z czego nie słynie. W przeciwieństwie do chociażby Mediolanu nie ma tu znanego na cały świat klubu piłkarskiego. Klub piłkarski US Citta di Palermo założono w 1900 roku pod nazwo Anglo Panormitan Athletic and Football Club. W sezonie 2004/2005 piłkarze z Palermo zajęli 6 miejsce w tabeli Serie A ale dziś grają ogony w Serie D po bankructwie i spadku z Serie B. W Palermo w latach 2017-2019 występowali Przemysław Szymiński i Radosław Murawski, w latach 2017-2018 Paweł Dawidowicz.
Jednym z honorowych obywateli Palermo jest reżyser Krzysztof Warlikowski. Honorowe obywatelstwo miasta przyznano mu na specjalnej ceremonii w Teatro Massimo 7 kwietnia 2015 roku. Wśród honorowych obywateli Palermo wymienić można też księcia Alberta II i Dalai Lame.
Założony w 1785 roku ogród botaniczny Orto botanico di Palermo zajmuje aż 10 hektarów i jest jednym z największych ogrodów botanicznych w całych Włoszech. Zwiedzanie ogrodu kosztuje całe 6 EUR.
berli
Pseudonim Palermo nadano jednej z postaci hiszpańskiego serialu Dom z papieru.
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |