Portugalia, pożary 2023. Czy jest bezpiecznie w Portugalii? Gdzie są pożary? - BelSole

Portugalia, pożary 2023. Czy jest bezpiecznie w Portugalii? Gdzie są pożary?

Pogoda nie daje nam wytchnienia w tym roku 2023. Tym razem pożary zaatakowały Portugalię i jej południową część. Czy pożary w Portugalii są niebezpieczne? Czy zagrażają turystom i Polakom? Zobaczcie gdzie są pożary w Portugalii.

Portugalia pożary, gdzie są?

Czy pożary w Portugalii są w Lizbonie lub Porto? Gdzie są pożary w Portugalii? Tym razem żywioł zaatakował południe kraju. Około 100 km na południe od Lizbony pożary wybuchły w gminie Odemira. Póki co, strawił on 7 000 hektarów lasów i łąk. Zagrożone są takie miejsca jak Monchique a dalej blisko jest do Lagos i Faro. Sytuacja według lokalnych portugalskich władz jest trudna. 

Póki co ewakuowano ponad 1 400 osób z terenów zagrożonych pożarami w Portugalii (ponad 20 wiosek). Pożar w Odemirze jest zdecydowanie najbardziej rozległy wśród pożarów w Portugalii w 2023 roku.

Wszystko oczywiście jest przez bardzo wysokie temperatury oraz wiatr, który podsyca ogień. Czy w Portugalii jest bezpiecznie przez pożary? Jeśli chodzi o turystykę, omijalibyśmy tereny w okolicy Odemiry i Monchique. Jak wygląda sytuacja w innych miejscach w Portugalii?

Pożary na Maderze 2023

Niestety w ostatnich dniach (12-13.10.2023) i Maderę dopadły pożary i aktualnie panują one w lasach na zachodzie wyspy w Porto Moniz oraz Calheta. Pożary te nie są spowodowane temperaturą, a prawdopodobnie podpaleniem – podpalacz został znaleziony i złapany.

Pożary w Porto, czy są?

Nie zarejestrowano bardzo groźnych ognisk pożarów w okolicy Porto – wszystkie miały raczej mały i niegroźny charakter.

Pożary w Lizbonie, czy są?

Należy uważać na terenach na południe od Lizbony, właśnie 100 km na południe w Odemira.

Pożary w Algarve, Faro, czy są?

Niebezpieczne tereny są na północ od Faro w kierunku Lizbony i Monchinque.

Czy pożary w Portugalii są niebezpieczne?

Oczywiście, nie podchodźcie do pożarów ani nie planujcie trekkingu w okolicy! Mogą być niebezpieczne ze względu na:

1. Utrate życia ludzkiego: Pożary lasów i trawiastych obszarów są nieprzewidywalne i mogą szybko się rozprzestrzeniać, zagrażając życiu ludzi mieszkających w pobliżu.

2. Uszkodzenie mienia: Te ogromne pożary mogą zniszczyć domy, rolnicze uprawy i infrastrukturę, prowadząc do ogromnych strat finansowych.

3. Destrukcja siedlisk: Te pożary są katastrofalne dla lokalnej fauny i flory, niszcząc siedliska i prowadząc do utraty różnorodności biologicznej.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz