Rezerwat Zingaro, najpiękniejszy trekking na Sycylii - BelSole

Rezerwat Zingaro, najpiękniejszy trekking na Sycylii

Nie samymi zabytkami turysta żyje, przygotowaliśmy dla Was fotorelację z rezerwatu Zingaro. Mieści się on na półwyspie w północno-zachodniej Sycylii, niedaleko Scopello oraz San Vito Lo Capo. Jak zatem dojechać do Zingaro? Co w nim zobaczyć? Popatrzcie na te zapierające dech w piersiach widoki.

Zingaro Widoki

Rezerwat Zingaro został założony w 1981 roku i jest pierwszym rezerwatem założonym na Sycylii. Ze zbocza łańcucha górskiego możemy podziwiać zatokę Castellammare, a sam park zajmuje prawie 1700 hektarów nieskażonej niczym przyrody. 

Dojazd do rezerwatu Zingaro


Do Riserva Naturale Orienata dello Zingaro możecie dojechać z Trapani lub Palermo drogą SS187. Wejść do parku można od strony północnej, jadąc 12 km na południe od San Vito Lo Capo oraz od strony południowej, od Scopello. Znajduje się niedaleko Erice oraz Segesty. opisywanych przez nas wcześniej, które możecie zobaczyć przy okazji trekkingu w Zingaro.

Zwiedzanie Zingaro

Wejście do parku kosztuje 5 EUR, dzieci zapłacić muszą 3 EUR. Pamiętajcie, że park jest czynny od 7:00 do 19:30 i lepiej nie zostawać na ścieżkach po zachodzie słońca bez przygotowania. Możemy wynająć nocleg na trasie po wcześniejszej rezerwacji.

W rezerwacie mamy dostępną główną trasę, po której możemy się poruszać oraz ścieżki dodatkowe, mieszczące się zdecydowanie wyżej aniżeli prosta do przejścia droga podstawowa. Przejście trasy głównej, czyli tej umieszczonej na samym wybrzeżu, zajmuje około 2h w jedną stronę. Znajdziemy przy niej Museo della Civilta Contadina oraz Muzeum Morskie w Torre dell’Uzzo. 

Trasa średnia to mierząca 8,5 km droga z najładniejszymi widokami na park i zatokę, jej przejście zajmuje ponad 4,5h. Podziwiać przy niej możemy również małą wioskę rolniczą Borgo Cusenza.

Najdłuższą jest trasa wysoka, ma ponad 17km długości, a jej przejście zajmuje ponad 7h. Idąc krętymi ścieżkami Zingaro, warto zwrócić uwagę na najwyższy szczyt parku, Monte Speziale, mierzący 913 m

Wzdłuż trasy dla zwiedzających udostępni0ne zostały tereny piknikowe, krany z pitną wodą, schroniska, a nawet muzea. Wszystko jest dostępne pieszo. Na ścieżce wzdłuż wybrzeża znajdziecie także znaki kierujące w dół zbocza do dzikich, kamienistych plaż, jest ich aż 8. 

Fauna i Flora

Co ciekawe, w rezerwacie Zingaro możemy spotkać także endemiczne gatunki roślin. Jest ich ponad 40, a na wyróżnienie zasługuje tutaj Limonium todaroanum, czyli małe fioletowo-niebieskie kwiaty rosnące na zboczach wzgórz. Pamiętajcie, że nie należy ich zrywać.

W rezerwacie gnieździ się także 39 gatunków ptaków w tym m.in. Sokół Wędrowny, Myszołów i Pustułka. Wśród ssaków spotkać możemy między innymi króliki, lisy, łasice, jeże i jeżozwierze. Podczas wędrówki miejcie oczy dookoła głowy, wtedy z pewnością dostrzeżecie obserwujące Was zwierzęta.

Trekking w Zingaro

Jak przygotować się na trekking w Zingaro? Nie jest on szczególnie wymagający i prawie każdy powinien sobie poradzić. Pamiętajcie jednak, że pogoda nad morzem bywa bardzo kapryśna i warto być przygotowanym na jej zmianę. Musicie mieć bardzo dobre buty do trekkingu lub porządne adidasy. Weźcie też wodę pitną, krany są dostępne – jednak ustawione dość daleko od siebie. Przyda się także kurtka przeciwdeszczowa, jeśli będziecie chodzić po górach w miesiącach innych niż czerwiec i lipiec. W ciepłe i słoneczne dni koniecznie pamiętajcie o nakryciu głowy i filtrze przeciwsłonecznym. Trzymajcie się wyznaczonych ścieżek i miejcie ze sobą mapę i naładowany telefon. W drogę!

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz