Top 9: RONDA, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć w Rondzie? Poradnik i przewodnik - BelSole

Top 9: RONDA, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć w Rondzie? Poradnik i przewodnik

Zapraszamy na weekend lub 1 dzień w Rondzie. Odpowiemy czemu tak wyjątkowa jest Ronda, jakie atrakcje na Was czekają, co zwiedzić i zobaczyć w Rondzie i jak wygląda zwiedzanie. Ronda to także jedno z najlepszych miasteczek w Andaluzji z dużą ilością atrakcji. Zapraszamy!

 

Ronda, zwiedzanie

 

zwiedzanie Rondy

Ronda znajduje się w centrum Andaluzji pomiędzy pięknymi wzgórzami Parque Natural Sierra de Grazalema a Parque Nacional Sierra de las Nieves. Dojechać tutaj możecie samochodem lub pociągiem, jednak zdecydowanie polecamy samochód.

Ronda podzielona jest na dwie części z El Tajo i rzeką Guadalevin po środku. Zwiedzanie Rondy nie jest problematyczne, miasto nie jest duże i łatwo dostać się do każdej części Rondy na nogach. Spokojnie możecie zwiedzić Rondę w 1 dzień. Ronda też bogata jest w widowiskowe punkty widokowe wokół La Ciudad, czyli wokół starego miasta Rondy. Najpopularniejszą atrakcją Rondy jest oczywiście Puente Nuevo łączący dwie części miasta

Warto też zrobić sobie spacer i zejść na dół pod miasto by zobaczyć je z dołu. Zobaczcie jednak gdzie są najlepsze atrakcje w Rondzie:

 

Puente Nuevo

 

puente nuevo Ronda

Ten most znacie z pocztówek i to jedna z najlepszych atrakcji Rondy – na pewno z jej powodu miasto także jest znane. Nowy most stoi na brzegach kanionu nad rzeką Guadalevin. Wybudowany on został nad 120 metrową przepaścią, ma 98 metrów wysokości i jest długi na 66 metrów. Puente Nuevo wybudowano w 1793 roku po ponad 34 latach budowy, zaprojektował go Domingo Lois de Monteagudo. Była to druga próba wybudowania mostu w tym miejscu po tym jak poprzedni most zawalił się po 6 latach zabijając 50 osób. Dziś most ma 3 łuki, zbudowany jest z kamienia i stanowi symbol miasta Ronda.

 

Baños Árabes

 

banos arabes

To stare miejskie łaźnie, wybudowane przez Arabów żyjących tutaj w XIII wieku. Łaźnie mają część zimną, ciepłą oraz gorącą – do tego dochodzą kotłownia i pomieszczenie główne. To interesujący budynek pokazujący historię muzułmanów na tych terenach. Wejście kosztuje 3,5 EUR, dzieci do lat 14 i seniorzy mogą wejść za darmo.

Zwróćcie uwagę na piękne sklepienia w tej atrakcji Rondy.

 

Plaza de Toros

 

plaza de toros

To popularna hiszpańska atrakcja w wielu miastach, także w Rondzie znajdziecie arenę byków. Arenę zbudowano w 1785 roku, głównym budowniczym i kamieniarzem był Antonio Guerrero, odpowiedzialny był on za budowę wszystkich skomplikowanych łuków i gzymsów. Była to jedna z 5 najważniejszych aren tego regionu.

Znajduje się ona niedaleko Puente Nuevo. Zwiedzać arenę możecie codziennie od wtorku do niedzieli od 10:00 do 15:00 oraz 16:00 do 18:00, w poniedziałki arena byków w Rondzie czynna jest tylko do 15:00. Bilet kosztuje 8 EUR. Obok areny znajduje się także fajny mirador, czyli punkt widokowy.

 

La Ciudad

 

ronda la ciudad

La Ciudad to innymi słowy stare miasto w Rondzie, mieszczące się w centralnej części Rondy na wzniesieniu i klifie. Będziecie mogli przejść się małymi uliczkami Rondy, zjeść obiad w restauracji w Rondzie czy spróbować pysznego Churros w Churreria Alba(Carrera Espinel, 44, 29400 Ronda). Głównymi miejscami w centrum są: ulica C.Arminan, Plaza Espana, Plaza de la Merced, Pl. Duquesa de Parcent, Plaza del Socorro.

 

Plaza del Socorro

 

socorro ronda


To jeden z głównych placów w Rondzie oferujący wiele małych kawiarenek, restauracji i atrakcji Rondy. Znajduje się tutaj mały urokliwy kościół Parroquia de Nuestra Señora del Socorro oraz fontanna z Herkulesem i dwoma lwami po bokach.

Także Sewilla słynie z pięknych placów polecamy!

La Casa del Rey Moro

 

casa del rey moro

To atrakcja w samym centrum Rondy, kiedyś to kluczowe miejsce w historii Rondy i rekonkwisty. Składa się z 3 części: ogrodu, domu oraz studni z dostępem do wody w El Tajo. Podczas zwiedzania będziecie mogli zejść 60 metrów niżej by zobaczyć jak czerpano wodę z rzeki Guadalevin.

Bilet dla dorosłych kosztuje 7 EUR, dla dzieci 3,5 EUR. Muzeum otwarte jest od 10:00 do 20:00 od października do kwietnia, oraz od 10:00 do 21:30 od maja do września.

 

Iglesia de Santa María la Mayor

 

Ronda kościół

Kościół ten powstał na miejscu starego meczetu, wskazują na to elementy archtektoniczne wewnątrz i zewnątrz świątyni. Wybudowany on został prawdopodobnie w XV wieku, jednak część kościoła zawaliła się podczas trzęsienia ziemii w 1580 roku. Odbudowano ten fragment w trochę zmienionym stylu. Warto zwrócić uwagę na mocno obronny styl świątyni, w celu obrony przed Arabami.

Najpopularniejszy mix kościoła i meczetu znajduje się w pobliskiej Kordobie, zobaczcie tą niezwykłą katedrę.

Iglesia del Espíritu Santo

 

To kolejna świątynia chrześcijańska, tym razem gotycko-renesansowa. Wybudowana została na przełomie XIV i XV wieku na jednym z meczetów w mieście. Znajduje się on w drugiej części miasta, trochę za centrum przy C. Espíritu Santo, 15. Jest to kolejny przykład mocno obronnej architektury.

 

Punkty widokowe w Rondzie

 

punkty widokowe Ronda

Ronda to miasto z pięknymi widokami na piękne wzgórza i pola Andaluzji. Gdzie znajdują się najlepsze punkty widokowe? Oto ich lista:

  • Mirador de Ronda (Ctra. de los Molinos) widok na zachód miasta z miejsca obok Plaza de Toros.
  • Paseo De Los Ingleses widok na zachód i północ od miasta
  • Mirador La Hoya Del Tajo widok na miasto od zachodu na wschód z dołu doliny

Ronda widoki

  • Mirador de Aldehuela słynny widok na most obok La Casa Del Rey Moro
  • Puente Viejo widok na południowy wschód od miasta

Równie piękne widoczki możecie zobaczyć w pobliskiej Alhambrze.

 

Puente Viejo

 

Co jeszcze zobaczyć w Rondzie? Oto Stary Most, mieszczący się poniżej nowego oraz oddalony trochę bardziej na południe. Nie jest on tak efektowny jak Puente Nuevo, ta XVI-wieczna konstrukcja to także kolejny mirador na Waszej mapie atrakcji w Rondzie.

 

Mapa atrakcji Rondy

 

najlepsze atrakcje w Rondzie mapa

1) Puente Nuevo 2) La Casa del Rey Moro 3) Plaza de Toros 4) Iglesia de Santa María la Mayor 5) Iglesia del Espíritu Santo 6) Puente Viejo 7) La Ciudad 8) Punkty widokowe w Rondzie

 

Gdzie spać w Rondzie?

 

Oczywiście najlepiej wybrać coś albo z widokiem na Most w Rondzie albo przy klifie by mieć z pokoju piękny mirador na Andaluzję, gdzie najlepiej spać w Rondzie? Zobaczcie takie miejsca jak: Casa Palacio VillaZambra (widok na El Tajo i most) lub w Catalonia Ronda z obłędnym widokiem na miasto i okoliczne parki

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz