Rzeka w Mostarze, jaka rzeka płynie przez Mostar? - BelSole

Rzeka w Mostarze, jaka rzeka płynie przez Mostar?

Most w Mostarze to jedna z najpopularniejszych atrakcji Mostaru, a skoki do wody z niego są jedną z najpopularniejszych aktywności w Bośni i Hercegowinie – nikt jednak nigdy nie mówi, jak nazywa się rzeka w Mostarze, jaka płynie przez Mostar? Odpowiemy na to pytanie!

Nad jaką rzeką leży Mostar?

Czy daje Wam w kość krzyżówka, czy sami się zastanawiacie. Rzeka nad którą leży Mostar, to największa i najdłuższa rzeka po wschodniej części Morza Adriatyckiego. Jest długa na 225 km i jej źródła znajdują się w Gredelj koło pasma Zelengora. Jak nazywa się rzeka płynąca przez Mostar? To Neretwa, znana także jako Narenta. Zapewne znacie ją z pocztówek i zdjęć Mostaru – jest to najpopularniejszy widok w Bośni i Hercegowinie. Jej szmaragdowe wody przyciągają niewątpliwie wzrok. Dorzecze Neretwy  ma około 11 700 km² i przepływa ona przez takie miasta jak Mostar, Konjic czy Caplijina oraz przez dwa kraje, Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację. 

Geograficznie Neretwa dzieli się na trzy części, na górną, środkową i dolną Neretwę, rzeka ma wiele dopływów m.in: Mostarska Bijela, Buna, Bregava, Krupa, Rakitnica, Rama ,Trebižat

Właśnie nad Neretwą usytuowana jest główna atrakcja w Mostarze, czyli Stary Most nad Neretwą z 1566 roku. Sugeruje się, że nazwa Neretwa pochodzi od indoeuropejskiego ner, czyli nurkować. Dziś nurkowanie i skoki do wody ze Starego Mostu do wód Neretwy to jedna z najciekawszych atrakcji w Bośni i Hercegowinie, dlatego jest to też rzeka-symbol, ważna dla obywateli Bośni i Hercegowiny.

Najzimniejsza rzeka na świecie?

Według niektórych, ciekawostką bardziej niż informacją jest to, iż Neretwa to także najzimniejsza rzeka na świecie, z lodowatą wodą z aż trzech lodowców. Latem średnia temperatura wody nie przekracza 7 stopni Celsjusza

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz