Skoki do wody z mostu w Mostarze. Czy można skoczyć? Porady od tego, który skoczył - BelSole

Skoki do wody z mostu w Mostarze. Czy można skoczyć? Porady od tego, który skoczył

Jedną z najciekawszych atrakcji Mostaru i całej Bośni i Hercegowiny są skoki do wody Neretwy ze Starego Mostu z 1566 roku do wody. Kiedy są skoki do wody? Kiedy można je zobaczyć? Czy można skoczyć ze Starego Mostu w Mostarze? Na wszystko odpowiemy w tym poradniku.

Nazwa rzeki Neretwy w Mostarze pochodzi od słowa ner, czyli nurkować – czy ma to jednak coś wspólnego ze skokami do wody w Mostarze? Zobaczcie.

Stary Most, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to piękne dzieło architektury osmańskiej, a okoliczne stare budynki napełniają klimatem odwiedzających Mostar. Jeśli tu jesteście, to zapewne wiecie, że tradycją jest skakanie z Mostu w Mostarze do zimnych wód Neretwy.

Most w Mostarze, wysokość i szerokość

Zacznijmy od przydatnych informacji, które opiszą tą ciekawą atrakcje Mostaru. Jak wysoki jest Most w Mostarze? Ma on 24 metrów wysokości, a od wody dzieli Was około 20 metrów, ma także 4 metry szerokości. Jak widzicie, skok z 20 metrów to nie jest nic co powinno się robić bez doświadczenia w skokach do wody czy nurkowaniu.

Skakanie do wody w Mostarze, historia

Podobno tradycja skakania do Neretwy ze Starego Mostu i nurkowanie w rzece narodziła się w 1664 roku – lokalna tradycja mówi, że 16-latkowie muszą skoczyć z Mostu, inaczej ich życie będą kompletną porażką. Od tego czasu, skaczący z mostu to nie tylko profesjonaliści ale i amatorzy, co niesie ze sobą dużą ilość kontuzji czy nawet śmierci w Mostarze.

Dziś młodzi mężczyźni krążą w okolicach Mostu, zbierając pieniądze od gapiów i turystów by skoczyć z Mostu w Mostarze i zapozować do zdjęć rządnych atrakcji odwiedzających Mostar.

Czy można samemu skoczyć z mostu w Mostarze?

jak skoczyć z mostu w Mostarze

Można, jednak lepiej nie bez pozwolenia lokalnych skoczków, którzy zawsze będą w okolicy. Z mostu skoczył też Bradley William z Dream Big i Travel Far i ma dla Was parę wskazówek jak skoczyć z Mostu w Mostarze do rzeki

Ile kosztuje skok z Mostu w Mostarze?

Za skok w Mostarze należy zapłacić 20 EUR i kolejne 10 EUR za próbne skoki z niższej platformy. Jeśli już skoczycie dostaniecie specjalny certyfikat skoczka oraz zostaniecie oficjalnym Członkiem Klubu w Mostarze – oznacza to tyle, że kolejne skoki dla członków są już za darmo. Jeśli zrezygnujecie po skoku testowym, nie musicie dopłacać 20 EUR za pełnowymiarowy skok z Mostu w Mostarze.

Czy skok z Mostu w Mostarze jest bezpieczny? 

Nikt nie powie Wam, że tak – na ogół jeśli zostaniecie dobrze przygotowani przez skoczków i nie zrobicie niczego nierozsądnego w locie – powinno być ok. Ważna jest pozycja w locie, samo zetknięcie z wodą i pozycja podczas tego ostatniego. Zazwyczaj obok zbiera się dużo członków klubu, którzy mogą służyć pomocą w wodzie.

Jak skoczyć z Mostu w Mostarze?

Musicie skontaktować się z Klubem skoczków Mostarze mieszczący się obok Starego Mostu – tam po zagadaniu do członków, mogą pozwolić Ci poćwiczyć i skoczyć z mostu lub platformy. Dostaniesz oczywiście piankę, która Cię trochę ogrzeje w lodowatej wodzie i minimalnie ograniczy uderzenie w wodę. Na początek należy wykonać testowy skok z 10 metrowej platformy, mieszczącej się niedaleko Mostu – następnie po udanej próbie, członkowie może Ci pozwolą na pełnowymiarowy skok z Mostu w Mostarze do Neretwy. Słuchajcie instruktora a wszystko powinno być ok. 

Do Mostaru najlepiej dostać się samochodem, autobusem lub pociągiem. Organizowanych jest także wiele wycieczek jednodniowych z pobliskich miast takich jak Dubrownik.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz