Rzeka w Rzymie. Jaka rzeka przepływa przez Rzym? Nad jaką leży? - BelSole

Rzeka w Rzymie. Jaka rzeka przepływa przez Rzym? Nad jaką leży?

Rzym to bardzo chętnie odwiedzane miasto co roku przez wielu turstów, część z nich zastanawia się nad jaką rzeką leży Rzym, jaka przepływa przez Rzym rzeka i czy w Rzymie jest rzeka? Odpowiemy!

Napisaliśmy już, gdzie leży Rzym, jednak nie napisaliśmy nad jaką rzeką Rzym leży – a niektórzy z Was o to pytają. Zaczniemy od tego co pewnie już wiecie, czyli przez Rzym przepływa rzeka, przez samo jego cenrum. Co więcej, jest tutaj wiele wspaniałych mostów, które przecinają rzekę w Rzymie

Nad jaką rzeką leży Rzym?

Tyber Rzym

Rzym leży nad jedną z największych rzek Włoch, Rzym leży nad rzeką Tyber (potocznie możecie powiedzieć Tybr). Długość Tybru to 405 km od ujścia, jest to najdłuższa rzeka po Padzie i Bydze. Jego nazwa pochodzi od boga Tiberinusa, który utonął w jego wodach. Był on synem Janusa i Camasene. 

Tyber (lub Tybr potocznie) żeglowny jest tylko 40 km w głąb lądu do centrum Rzymu. Dopłyniecie więc Tybrem do Morza Śródziemnego. 

Mosty nad Tybrem

Tybr Rzym

W Rzymie znajduje się kilkadziesiąt mostów, które łączą centrum z między innymi Zatybrzem. Kolejno od południa występują mosty na autostradzie A91, Ponte Marconi, Ponte della Scienza, Ponte dell’Industria, Ponte Testaccio, Ponte Sublicio, Ponte Palatino, Ponte Fabricio i Ponte Cestio, Ponte Garibaldi, Ponte Sisto, Ponte Giuseppe Mazzini, Ponte Principe Amedeo Savoia Aosta, Ponte Vittorio Emanuele II, Ponte Sant’Angelo, Ponte Umbero I, Ponte Cavour, Ponte Regina Margherita, Ponte Pietro Nenni, Ponte Matteotti, Ponte del Risorgimento, Ponte della Musica, Ponte Duva d’Aosta, Ponte Milvio, Ponte Flaminio – Corso di Francia, Ponte Tori di Quinto, Ponte Canale Sul Tevere i Ponte na autostradzie A90

Czy Tyber przypływa przez Watykan?

Czy Watykan, leży nad rzeką? Nie, Tyber nie przepływa przez Watykan, chociaż jest bardzo blisko – bo tylko 400 m w linii prostej.

 

To tyle, mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości i odpowiedzieliśmy na pytania nad jaką rzeką leży Rzym i czy w Rzymie jest rzeka.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz