33 ciekawostki o Watykanie i Stolicy Apostolskiej. Informacje, powierzchnia

33 ciekawostki o Watykanie i Stolicy Apostolskiej. Informacje, powierzchnia, tajemnice

Watykan jest jednym z najciekawszych państw na świecie. Najmniejsze państwo świata owiane jest wieloma tajemnicami i sekretami. Nie każdy zna informacje o Watykanie. Dziś przedstawiamy ciekawostki o Watykanie. Oto ciekawe fakty i informacje o Watykanie i Stolicy Apostolskiej. Zapraszamy!


Wzgórze Watykańskie przez wiele lat było siedzibą Kościoła. Od 1861 roku trwał konflikt między Stolicą Apostolską i rządem Zjednoczonego Królestwa Włoch. Włochom marzyło się zajęcie całego Watykanu. Papież Pius IX nie uznał zajęcia Rzymu przez Włochy i ogłosił się więźniem Watykanu. Konflikt zakończył się podpisaniem traktatów laterańskich za panowania papieża Piusa XI. Traktaty podpisał kardynał Pietro Gasparri i premiera Włoch Benito Mussolini w 1929 roku. W tym roku oficjalnie powstało niezależne państwo Watykan z siedzibą w Rzymie we Włoszech.


Watykan jest najmniejszym państwem w Europie i najmniejszym państwem na świecie. Warto przypomnieć, że powierzchnia Watykanu wynosi zaledwie 49 hektarów czyli 121 akrów. To niecałe pół kilometra kwadratowego. W Watykanie według danych z 2019 roku w Watykanie mieszkało zaledwie 825 osób!


Według danych z 2019 roku niewielki Watykan zatrudnia naprawdę znaczną liczbę pracowników. Dla Stolicy Apostolskiej i Watykanu pracuje 4618 pracowników z czego aż 22% to kobiety. Nie wszyscy pracownicy pracują oczywiście na miejscu w Watykanie.


Kolejną ciekawostką o Watykanie jest to, że kraj Watykan nie jest członkiem Unii Europejskiej ale… w przeciwieństwie do większości krajów nie będących członkami Unii Europejskiej ma prawo do emitowania własnych monet euro. Watykan emitował już m.in. monety euro z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II, które polecamy kupić jako pamiątkę z Watykanu. Tutaj przeczytacie więcej o walucie w Watykanie oraz o tym jakie pieniądze były w Watykanie przed przyjęciem euro.


Watykan ma prezydenta i nie jest nim papież. Na czele Stolicy Apostolskiej stoi oczywiście Papież, a ustrój państwa-miasta Watykanu to absolutna monarchia teokratyczna z tronem elekcyjnym. Najwyższą władzę w Państwie Watykan sprawuje Papież skupiając władzę sądowniczą, ustawodawczą oraz wykonawczą. Drugą osobą w państwie Watykan jest Sekretarz Stanu ale wbrew temu co możecie myśleć Watykan ma również prezydenta. Prezydent Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego zastępuje zastępuje papieża w jego obowiązkach. Jako zarządca państwa skupia władzę wykonawczą. Obecnie prezydentem Watykanu jest Giuseppe Bertello.


Bazylika św. Piotra w Rzymie nie jest jedynym kościołem w Watykanie. Mimo niewielkiej powierzchni w Watykanie udało się pomieścić więcej świątyń. Poza najsłynniejszą bazyliką na świecie w Watykanie stoi jeszcze kilka kościołów tu przeczytacie o nich więcej.


Watykan jest jedynym państwem w całości wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na liście znajduje się miasto Watykan oraz eksterytorialne posiadłości Watykanu w Rzymie czyli m.in. kościół św. Pawła za Murami. Miasto Watykan zostało wpisane na listę w 1984 roku.


Państwo Watykan wydaje własną gazetę w której opisywane są działania papieża. Gazeta została powołana do życia 1 lipca 1861 roku. Dziś dziennik wydawany jest w codziennie w języku włoskim, a także ukazuje się jako tygodnik po francusku, włosku, angielsku, hiszpańsku, portugalsku, malajalam i niemiecku. Od 1980 roku L’Osservatore Romano ma również polską wersję językową wydawaną jako miesięcznik.


pocztówki watykan

Poza własnymi monetami oraz gazetą Watykan ma też swoją własną pocztę. Poczta w Watykanie została powołana do życia w 1929 roku niedługo po oficjalnym uregulowaniu statusu państwa-miasta 11 lutego 1929 roku. 1 czerwca 1929 roku kraj dołączył do Światowego Związku Pocztowego. Poczta Watykanu ma charakterystyczne żółte skrzynki pocztowe. Poczta Watykańska wydaje przepiękne znaczki, które można kupić i nakleić na kartki pocztowe lub po prostu zatrzymać na pamiątkę. Stare znaczki Poczty Watykańskiej osiągają spore ceny.


W Watykanie jest poczta jest i bank. Watykańską instytucją finansową jest założony przez Piusa XII w 1942 bank Istituto per le Opere di Religione mylnie nazywany Bankiem Watykańskim. Instytut Dzieł Religijnych jest instytucją finansową ale nie jest bankiem centralnym Watykanu, nie ma też udziałowców ani akcjonariuszy.


W państwie Watykan nie ma więzienia, nie ma szpitala i nie ma również ambasad i konsulatów państw zewnętrznych.


Zwykle w każdą środę w Watykanie odbywają się Audiencje Generalne z udziałem Papieża. Organizowane są zwykle na pl. św. Piotra gdy tylko Papież jest w Watykanie. Nazwa chyba wyjaśnia wszystko – na tego typu audiencję nie zapraszane są konkretne osoby czy delegacje. Tradycja ma cyklicznych audiencji ma już kilkadziesiąt lat. Odbywają się przede wszystkim na pl. św. Piotra w Rzymie ale nie tylko – również w bazylice św. Piotra, a także w papieskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo czy auli Pawła VI. Podczas audiencji generalnej 13 maja 1981 roku turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca postrzelił Papieża Jana Pawła II.


Hymn Stolicy Apostolskiej to marsz religijny Inno Pontificio napisany przez Charles’a Gounoda utwór przygotowano na koronację Piusa IX. Został oficjalnym hymnem za panowania Piusa XII w 1950 roku. Hymnu posłuchać możecie na załączonym poniżej krótkim klipie wideo.


Dla nikogo zaskoczeniem nie będzie raczej to jaka religia dominuje wśród obywateli Watykanu. Jeśli będzie to powiemy to głośno – 100% obywateli Watykanu to katolicy.


Watykan jest jednym z dwóch państw, którego prawodawstwo nie reguluje rozwodu. W myśl przepisów „rozwód kościelny” możliwy jest tylko w wyjątkowych przypadkach i tak właściwie to unieważnienie małżeństwa, a nie rozwód. Drugim z państw w którym nie ma prawa dotyczącego rozwodu są Filipiny.


Flaga Watykanu to dzielona w połowie flaga składająca się z pola żółtego po lewej stronie i białego po prawej. Na białej połowie flagi Watykanu skrzyżowane są Klucze Piotrowe zwieńczone tiarą. Flaga Watykanu obowiązuje oficjalnie od 7 czerwca 1929 roku. Herb Watykanu to czerwone pole przedstawiające dwa skrzyżowane klucze pod srebrną tiarą, godło stolicy apostolskiej to dwa klucze św. Piotra przewiązane czerwonym sznurem pod tiarą. Klucze na godle Stolicy Apostolskiej różnią się kolejnością od tych z herbu Watykanu i nie ma czerwonego tła.


Obywatel Watykanu to Watykańczyk ale nazwa ta tyczy się nie tylko mieszkańca najmniejszego państwa świata. Watykańczyk to też żartobliwy wirus po uruchomieniu którego na ekranie komputera pojawiają się internetowe memy z Papieżem Janem Pawłem II oraz komunikaty o różnej treści. Jeśli szukacie Watykańczyka do pobrania to u nas go nie ma :(.


Watykan jest jedynym krajem z którego obywatelstwem nie da się urodzić ani na terenie Watykanu bo nie ma tu porodówki ani poza jego granicami. Obywatelstwo Watykanu można jedynie otrzymać przez pracę na jego rzecz. Obywatelstwo Watykanu dostać mogą również członkowie najbliższej rodziny osoby dostającej obywatelstwo pod warunkiem, że żyją wraz z nim w Watykanie. Stolica Apostolska zaś wydaje jedynie paszporty dyplomatyczne i paszporty służbowe. Obywatelstwo traci się po ukończeniu pracy dla Watykanu.


Watykan ma swoją własną reprezentację w piłce nożnej, niestety. Reprezentacja Watykanu nie jest zrzeszona w Fifa i UEFA, więc nie gra zbyt wielu spotkać. Stroje drużyny Watykanu są oczywiście żółto-białe. Trenerem drużyny jest Giovanni Trapattoni. W ostatnim spotkaniu rozegranym 29 kwietnia 2017 roku Watykan zremisował z Monako.


Watykan jest jedynym państwem na świecie w którym jednym z języków urzędowych jest łacina. Martwy już język nie jest wcale tak martwy. Jeśli chcecie zobaczyć czy we współczesnym świecie da się wykorzystywać łacinę to Watykan jest ku temu najlepszym miejscem. W Watykanie możecie wybrać pieniądze z bankomatu wyświetlającym napisy po łacinie.


Watykan jako osobne państwo ma oczywiście swoje własne tablice rejestracyjne. Najbardziej prestiżową blachą w Watykanie jest SCV 1. Taką tablice rejestracyjną może mieć tylko samochód papieża. Auta zarejestrowane w Watykanie mają dwa rodzaje tablic CV ( Civitatis Vaticanae) dla tablic rejestracyjnych osób cywilnych oraz SCV (Status Civitatis Vaticanae) dla pojazdów oficjalnych. Urzędowe samochody mają czerwoną czcionkę, pozostałe czarną.


Bazylika św. Piotra w Watykanie nie jest największą świątynią rzymskokatolicką na świecie. To drugi co do wielkości kościół na świecie. Największym jest Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro w Afryce w kraju zwącym się Wybrzeże Kości Słoniowej.


W Watykanie służy najmniejsza i najstarsza armia świata istniejąca od 1506 roku. To Gwardia Szwajcarska czyli formacja pełniąca funkcję przybocznej straży papieża. Obecnie Gwardia Szwajcarska liczy 110 żołnierzy.


Oczywiście galowo wystrojeni członkowie Gwardii Szwajcarskiej to przede wszystkim tylko tradycja i w dużej mierze atrakcja dla turystów. Papież zwłaszcza podczas wyjazdów poza Watykan jest ochraniany przez ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy wyposażonych m.in. w takie zdobycze techniki jak Heckler und Koch MP7, SIG SG 550. Poza Gwardią Szwajcarską w 1816 roku powołano Żandarmerię Watykańską to militarna organizacja licząca około 130 funkcjonariuszy pełniąca de facto zadanie watykańskiej policji, która posiada na przykład jednostki anty-sabotażowe czy nawet saperów.


Watykan to najmniejsze państwo świata dysponujące najkrótszą koleją na świecie. Na sieć kolejową w Watykanie składa się stacja kolejowa i 300 metrów torów wzniesionych w czasie pontyfikatu Piusa XI. Kolej w Watykanie wykorzystywana jest przede wszystkim do przewozów dóbr importowanych do kraju, w wyjątkowych sytuacjach używana jest do transportu pielgrzymów przybywających do miasta. Kolej Watykanu ma połączenie z włoską siecią i według prawa z 1929 roku formalnie traktowana jest tak, jakby znajdowała się we Włoszech. Ze stacji Watykan kilkukrotnie odjeżdżał Jan Paweł II, a Benedykt XVI odjechał z niej do Asyżu w 2011 roku. Watykan nie ma własnych pociągów i wagonów, chociaż kiedyś były plany budowy watykańskiej floty.


W Watykanie miłość pozamałżeńska jest nielegalne niezależnie od tego ile lat mają osoby w nią zaangażowane. Miłość można uprawiać legalnie jedynie w związku małżeńskim. Związki małżeńskie mogą zawierać mężczyźni od 16 roku oraz kobiety od 14 roku chociaż wiek przyzwolenia to 18 lat.


Ołtarz bazyliki św. Piotra w Watykanie znajduje się w miejscu w którym pochowano świętego. W latach 1939-1950 przeprowadzono badania miejsca pochówku i potwierdzono informacje o tym, że to właśnie tu znajduje się drugi z najważniejszych pochówków dla Kościoła. Cmentarz na którym spoczął apostoł znajduje się na drugim poziomie w podziemiach około 10 metrów pod bazyliką.

ciekawostki watykan


Stolica Apostolska ma swoje posiadłości nie tylko w samym Watykanie. Do posiadłości Watykanu należą do nich: bazylika św. Jana na Lateranie, bazylika Matki Bożej Większej, bazylika św. Pawła za Murami, Pałac Laterański, Papieski Uniwersytet Laterański, Scala Sancta, Palazzo di San Callisto, wzgórze Janiculum, Palazzo Pio, Pałac Kancelaryjny, Palazzo di Propaganda Fide, Palazzo del Sant’Uffizio, Pontifical Minor Roman Seminary, Palazzo Maffei Marescotti, cmentarz Campo Santo Teutonico część Aulli Pawła VI, pałac w Castel Gandolfo, siedziba radia watykańskiego w Santa Maria di Galeria.


Pracownicy Watykanu oraz oczywiście obywatele państwa mogą korzystać ze specjalnych sklepów w których większość towarów sprzedawana jest po cenach zdecydowanie niższych, niż za bramami Watykanu. Towary sprzedawane w specjalnych sklepach w Watykanie sprzedawane są bez cła. Między innymi dzięki temu właśnie spożycie wina w Watykanie jest najwyższym spożyciem w przeliczeniu na mieszkańca kraju. W Watykanie spożywa się najwięcej wina na świecie. Według statystyk z 2014 roku spożycie wina wynosi aż 74 litry na osobę.


W 2017 roku wydano decyzję o zakazie sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych w Watykanie. Oficjalnie od 2018 roku Watykanie nie można sprzedawać papierosów. Decyzję wydał papież Franciszek. Do tego czasu mieszkańcy i pracownicy posiadający specjalną przepustkę mogli kupić do 5 kartonów papierosów miesięcznie. Dochód ze sprzedaży był spory co przyznawali sami przedstawiciele Stolicy Apostolskiej ale zdecydowano że Watykan nie może czerpać dochodów z rzeczy tak niszczących zdrowie jak papierosy. Szlugi były w Watykanie o połowę tańsze niż w Rzymie we Włoszech.


12 lutego 1931 roku w Watykanie powstało oficjalne Radio Watykańskie. Już w 1938 roku Radio Vaticana rozpoczęło emisję programów w języku polskich. Radio nadaje na falach FM, krótkich, a także przez satelitę i internet. W radio nadawane są wiadomości z życia papieża i Stolicy Apostolskiej, programy informacyjne, a także transmitowany jest Anioł Pański. Audycje po polsku latają od 6:00 do 6:20, od 16:15 do 16:29 oraz od 20:00 do 20:20. Radio działało bez nacisków ze strony papieża przez 85 lat dopóki w 2015 roku nie wpłynął na nie papież Franciszek i wcielił je do Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.


Mamy ważną ciekawostkę o Watykanie dla wszystkich osób, które wybierają się na jego zwiedzanie. Jeśli patrzyć ślepo w statystyki to Watykan jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów świata. na obywatela przypada aż 1,5 przestępstwa. Oczywiście to nie księża i członkowie Gwardii Szwajcarskiej je popełniają. W Watykanie grasują kieszonkowcy przychodzący tu z Rzymu.


Muzea Watykańskie to wyjątkowa kolekcja sztuki gromadzona przez setki lat przez najróżniejszych papieży. W Sali Sobieskiego w Watykanie znajduje się obraz Jana III Sobieskiego pędza słynnego polskiego malarza Jana Matejki.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz