Wyspy Książęce, co zobaczyć? Jakie atrakcje? Zobacz niezwykłe miejsce w okolicy Stambułu! - BelSole

Wyspy Książęce, co zobaczyć? Jakie atrakcje? Zobacz niezwykłe miejsce w okolicy Stambułu!

Przygotowaliśmy dla Was poradnik i ciekawej atrakcji Stambułu jaką są Wyspy Książęce. Opowiemy co zobaczyć na Wyspach Książęcych, jakie atrakcje zwiedzić? Zapraszamy na zwiedzanie i wycieczkę po Wyspach Książęcych!

Stambuł to miasto liczące (nieoficjalnie) prawie 20 milionów mieszkańców, leżące na styku Europy i Azji, otoczone trzema Morzami i wzdłuż Cieśniny Bosfor.  Nic dziwnego, że na przestrzeni dziejów stało się kolebką wielu kultur, które koegzystują tam ze sobą do dziś. Najpiękniejsze atrakcje Stambułu skupiają się wokół otaczających to miasto wód. Najbardziej popularną aktywnością wśród turystów to rejs Bosforem, ale najbardziej niezwykłą jest na pewno wycieczka na znajdujące się nieopodal Wyspy Książęce (po turecku zwane „Adalar”). Warto jednak zdecydować się na nią, gdy mamy trochę więcej czasu w Stambule, gdyż podróż na wyspy, pobyt tam i powrót zajmie nam cały dzień. Czy warto? To prawdziwa, ukryta jeszcze, perła tego miasta, także odpowiedź brzmi — tak! Jak dostać się na Wyspy Książęce ze Stambułu? Ile kosztuje rejs na Wyspy Książęce ze Stambułu? Zapraszamy do lektury na temat tej sekretnej perły dawnego Konstantynopola.

Cały archipelag wchodzi w skład terytorialny Stambułu. Z pięciu portów w mieście (Kabataş, Eminönü, Beşiktaş, Kadıköy i Bostancı) odpływają tam regularne promy, a wycieczka w jedną stronę zajmuje około dwóch godzin. Zwane teæ Kızıl Adalar to łańcuch dziewięciu niewielkich wysp na Morzu Marmara. Cztery z nich są zamieszkałe, a populacja wynosi około 15 tysięcy. Wyspy dostępne dla turystów to największa i najpopularniejsza — Büyükada, a także Burgazada, Heybeliada i Kınalıada. Wyspy Książęce ewoluowały na przestrzeni dziejów z miejsca wygnania w epoce bizantyjskiej, do popularnego miejsca dla turystów i mieszkańców Stambułu, aby na jeden dzień uciec od zgiełku miasta. To niezwykła oaza i prawdziwa perła natury i architektury w niedalekiej odległości od metropolii (20 km na południowy wschód od Cieśniny Bosfor).

Zobaczcie też najlepsze atrakcje Stambułu.

 

Skąd wzięła się nazwa wyspy Książęce?

 

Wyspy Książęce

W czasach starożytnych Wyspy Książęce nosiły nazwę Demonsia, która oznacza Wyspy Ludowe. Już w tak odległych czasach, Wyspy Książęce były uważane świetne miejsce na letni wypoczynek, a odwiedzali je głównie bogaci handlowcy z Grecji oraz Ormianie z Pery (dzisiejsza dzielnica Stambułu, Beyoğlu) .Obecna nazwa sięga pierwotnie VI wieku, kiedy to cesarz Justynian I nakazał swojemu bratankowi Justynowi II wybudować pałac na największej wyspie, obecnie zwanej Büyükada (z tureckiej po prostu „duża wyspa”. Od wtedy zaczęto mówić na tę konkretną wyspę „Wyspa Księcia”.

Nazwa Wyspy Książęce (najbardziej popularna w wersji anglojęzycznej, Princes’ Islands) nie odnosi się jednak tylko do przyjemnych wydarzeń historycznych. Cała grupa wysp nazywana była Wyspami Książęcymi lub Wyspami Książęcymi, ponieważ wielu książąt i ich dzieci zostało tu zesłanych. Była to częsta praktyka u wybrzeży Stambułu. Aż do panowania sułtana Mehmeda III synowie sułtana często zabijali się nawzajem, aby wstąpić na tron. Później książęta byli skazywani na dożywocie lub zsyłani na „Wyspy Książęce”.

 

Co wyróżnia Wyspy Książęce?

 

Wyspy Książęce atrakcje

Wyspy Książęce są niezwykle popularne wśród mieszkańców Stambułu. To prawdziwa oaza życia w pędzącej w szaleńczym pędzie metropolii. Przede wszystkim jest tak za sprawą…ciszy! Na każdej z wysp obowiązuje zakaz używania pojazdów napędzanych benzyną i ropą. Jeszcze do 2020 roku jedynymi środkami transportu były rowery bądź powozy konne. Obecnie, zostały one zastąpione elektrycznymi pojazdami — autobusami oraz rowerami.

Poza tym wyspy te charakteryzują się wyjątkową architekturą. Większość budynków jest do siebie podobna — konstrukcją nawiązująca do neogotyckich domów letniskowych. Odwiedzając Wyspy Książęce, możemy podziwiać też imponujące ozdoby z kwiatów przy każdym z domów. Na największej z wysp znajduje się też grekokatolicki klasztor św. Grzegorza z prawdziwie niezwykłym widokiem na morze i pozostałe wyspy. Ponadto każda z wysp jest znana ze świetnych restauracji, których specjalnością są w większości ryby i owoce morza.

 

Skąd odpływają promy na Wyspy Książęce?

 

Prom na Wyspy Książęce

Na Wyspy Książęce stosunkowo łatwo się dostać. Najważniejsze to sprawdzić wcześniej kiedy odjeżdża ostatni prom z powrotem do Stambułu, chyba, że planujemy nocleg na Wyspach! Na Wyspy Książęce odpływa kilka promów dziennie zarówno z europejskiej jak i z azjatyckiej strony Stambułu. W mieście jest pięć portów, które obsługują kursy na Adalar: Kabataş, Eminönü, Beşiktaş oraz Kadıköy i Bostancı. Jednym z najbardziej popularnych z nich jest dogodnie położone molo Kabataş. Stąd podróż do Büyükada (największej wyspy) zajmuje od 75 do 90 minut.

Więcej o promach na Wyspy Książęce dowiecie się tutaj.

 

Buyukada – co zobaczyć na Wyspach Książęcych?

 

Buyukada
Uliczka w Buyukada

Büyükada zapewnia mnóstwo atrakcji dla odwiedzających. W samym centrum znajduje się słynna ulica Çankaya. Wzdłuż niej ciągną się drewniane domy. Spacer wśród tych pięknych budynkach oraz kwiatach, to jedna  największych atrakcji tej wysypy. Zabytkiem, którego nie można tam przegapić, jest grecki klasztor prawosławny Aya Yorgi (św. Jerzy). Jest to główna atrakcja wyspy i znajduje się na szczycie najwyższego wzgórza na wyspie, skąd rozciągają się zapierające dech widoki. Wyspa ma dwa wzgórza, z których pierwsze i najbliższe od wioski to Hristo (po grecku Jezus), na jego szczycie znajduje się masywna drewniana konstrukcja, uważana za największą w Europie. Ta konstrukcja została pierwotnie zaprojektowana jako hotel / kasyno, ale sułtan odmówił budowy, a miejsce stało się greckim sierocińcem. Kiedy populacja grecka w Turcji spadła w XX wieku, sierociniec zamknął swoje podwoje i jest obecnie opuszczony.

 

Wyspy Książęce – kiedy najlepiej pojechać?

 

Wyspy Książęce są piękne o każdej porze roku. Wiosną, latem i wczesną jesienią, dodatkowo można podziwiać niesamowite kwiaty na drewnianych domach oraz piękną roślinność na wyspie.

 

Wyspy Książęce – nieznany jeszcze szerzej skarb Stambułu

 

Stary sierociniec na Wyspach Książęcych
Stary sierociniec na Wyspach Książęcych

Wyspy Książęce to zdecydowana perełka okolic Stambułu. Wyspy te słyną także z przepięknych plaż. Kiedyś noclegi na wyspach były zarezerwowane tylko dla wybranych, teraz jest sporo możliwości! To zapewne ciekawe miejsce oraz idealna oaza odpoczynku od pełnego energii każdego dnia Stambułu.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz