Asyż atrakcje. Co zobaczyć w Asyżu? 11 najlepsze miejsca i punkty widokowe - BelSole

Asyż atrakcje. Co zobaczyć w Asyżu? 11 najlepsze miejsca i punkty widokowe

Asyż to umbryjska perełka, którą postanowiliśmy odwiedzić pod koniec zeszłego roku. Specjalnie zwiedziliśmy to miasteczko by przedstawić Wam najlepsze atrakcje Asyżu, powiemy co zobaczyć w Asyżu i co zwiedzić. Jakie zabytki zobaczyć, jakie atrakcje turystyczne, gdzie są najlepsze punkty widokowe w Asyżu. Oto przewodnik po Asyżu przygotowany specjalnie po naszej wycieczce do tego uroczego miejsca w Umbrii. Zapraszamy na zwiedzanie Asyżu.

Oto o czym jest poniższy artykuł:

 • Co zobaczyć w Asyżu?
 • Bazylika Świętego Franciszka
 • Piazza del Comune
 • Świątynia Minerwy
 • Rocca Maggiore
 • Katedra San Rufino
 • Chiesa di San Pietro
 • Via San Francesco
 • Bazylika Świętek Klary w Asyżu
 • Winnice w Asyżu
 • Punkty widokowe w Asyżu
 • Co zjeść w Asyżu
 • Mapa atrakcji Asyżu

Co zobaczyć w Asyżu?

 

Asyż zwiedzanie
Słynny plac przed Bazyliką z innej strony niż zwykle 🙂

Kiedy pierwszy raz z moją dziewczyną skierowaliśmy nasze kroki w stronę średniowiecznego międzygórskiego miasteczka Asyż w Umbrii we Włoszech, zdawaliśmy sobie sprawę, że to miejsce to nie tylko fascynujące zabytki i przepiękne widoki, ale przede wszystkim to duchowe centrum dla wielu chrześcijan z całego świata, miasto świętego Franciszka. Właśnie tutaj narodzili się, święty Franciszek i święta Klara, i miasto nie daje zapomnieć o tym podczas zwiedzania. Do Asyżu postanowiliśmy się dostać z Perugii pociągiem. Podróż była przyjemna, szybka i tania. Jedynym minusem jest to, że stacja znajduje się 3 km od centrum miasta, pozostałą trasę można pokonać specjalnym autobusem, taksówką lub na nogach specjalną ścieżką.

Asyż Stacja kolejowa
Trasę pokonacie specjalnym autobusem, taksówką lub pieszo

Miasto powitało nas serdecznie, a szereg małych uliczek z kamienia z wiekowymi kamieniczkami skąpanymi w słońcu tworzyło unikalną atmosferę spokoju. Każda z tych ulic prowadziła nas do jeszcze większych atrakcji, których Asyż jest pełen. Dlatego zapraszamy Was na listę najlepszych atrakcji Asyżu, którą dla Was przygotowaliśmy.

 

Bazylika Świętego Franciszka

 

Bazylika Świętego Franciszka Asyż
Główna atrakcja Asyżu, czyli Bazylika Świętego Franciszka (górny kościół)

Pierwszą i najważniejszą z nich, która przyciągnęła nas jak magnes, była Bazylika Świętego Franciszka, skupiająca w sobie harmonię sztuki i ducha. Imponująca struktura roztacza widok na dolinę, zdaje się bowiem, że została zbudowana wprost na skale. Moja dziewczyna zachwycała się freskami Giotta, które ozdabiają bazylikę, a ja nie mogłem przestać podziwiać jej majestatyczną architekturę. W krypcie pod głównym ołtarzem dolnej świątyni znajduje się grób Świętego Franciszka.

Asyż freski bazylika
Freski i zdobienia w Bazylice

Co ciekawe, Bazylika zbudowana w XIII wieku powstała na wzgórzu… piekielnym. Wykonywano bowiem tutaj wyroki śmierci. Od 1228 roku zmienione nazwę wzgórza na wzgórze rajskie.

bazylika franciszka Asyz
Podwórko pomiędzy kościołami górnym i dolnym

Świątynia składa się z kościoła górnego i dolnego. Znajdziecie tutaj też plac na tyłach górnego kościoła ze sklepem z pamiątkami i muzeum. Ze sklepu będziecie mieć piękne widoki na okoliczne wzgórza. My byliśmy zachwyceni.

 

Piazza del Comune

 

Piazza del Comune
Piazza del Comune a po prawej Świątynia Minerwy

Piazza del Comune, centralne miejsce spotkań w Asyżu, to żywy przykład perfekcyjnej architektury średniowiecznej. Na placu znajdują się najważniejsze budowle, takie jak Tempio di Minerva, Museo Civico e Foro Romano czy Torre del Popolo,  jak również wiele uroczych kawiarni i restauracji. Nad placem góruje Torre del Popolo (za 5 EUR można wejść na górę – jednak nie ma tam jakoś spektakularnych widoków).

Na miejscu tego placu ratuszowego znajdowało się kiedyś forum rzymskie.

 

Świątynia Minerwy

 

Spacerując po mieście, odwiedziliśmy również rzymską Świątynię Minerwy, która teraz służy za kościół. Poczułem się jak w podróży w czasie, obserwując starożytne kolumny i podziwiając, jak historia zakonserwowała wszystko w najmniejszym szczególe.

Jeśli jesteście zainteresowani rzymską historią miasta, warto zajrzeć do pobliskiego Museo Civico e Foro Romano.

 

Rocca Maggiore

 

Rocca Maggiore to imponujący zamek dominujący nad miastem Asyż, który oferuje niesamowite panoramy okolicy. Spacer po jego murach jest jak podróż do przeszłości, obejmującej okres od średniowiecza po renesans.

Pierwsza budowa zamku miała miejsce w 1174 roku za czasów Fryderyka Barbarossy, ale została zniszczona w 1198 roku. Kardynał Gil Álvarez de Albornoz, odbudował go w 1367 roku (oczywiście nie sam). Od tego czasu zamek był wielokrotnie rozbudowany. Niżej, bliżej centrum miasta znajduje się tak zwana Rocca Minore (poniżej).

Rocca Minore
Rocca Minore

Następnym punktem będzie Katedra w Asyżu.

Katedra San Rufino

 

Katedra San Rufino w Asyżu
Katedra San Rufino w Asyżu

Katedra San Rufino to kościół romański z XII wieku, siedziba biskupstwa Asyżu. To wspaniałe miejsce o wielkomocnym znaczeniu historycznym. Ta urokliwa katedra, znana z chrztu Świętej Klary i Świętego Franciszka, zachwyca piękną fasadą (Fasada ozdobiona jest trzema rozetami umieszczonymi nad trzema portalami) i wspaniałymi witrażami.

Przy kościele znajduje się dzwonnica z zegarem na jej szczycie. Jej podstawa to relikt wcześniejszego kościoła, który został zbudowany w XI wieku.

 

Chiesa di San Pietro

 

To może nie tak imponujący, ale mniej oblegany przez turystów kościół. Znajduje się on w południowej części Asużu. Chiesa di San Pietro, zbudowana w stylu romańskim, jest jednym z najważniejszych kościołów w Asyżu. Jej wspaniałe wnętrze z bogatymi zdobieniami i fascynujące freski przyciągają piękno i historię. Wymaga jednak odnowienia.

 

Via San Francesco

 

Via San Francesco
Via San Francesco, główna handlowa ulica w Asyżu

Via San Francesco, to najważniejsza ulica w Asyżu, wiodąca prosto do Bazyliki Świętego Franciszka. Jej malowniczy charakter, liczne sklepy z pamiątkami, małe kawiarenki i lokale gastronomiczne sprawiają, że stanowi idealne miejsce na spacer i relaks.

Przy via San Francesco warto zwrócić uwagę na Portico of Monte Frumentario czyli piękne portyki pałacu Monte Frumentario, Oratorio dei pellegrini (małą kaplicę/kościół z pięknymi freskami), fontannę Fonte Oliviera.

 

Bazylika św. Klary w Asyżu

 

Następny punkt naszej wycieczki to Bazylika Świętej Klary, która oddaje cześć współtowarzyszce Świętego Franciszka. Cicha i skromna, z wnętrzami skąpanymi w złocistym świetle wpadającym przez witraże, różniła się od pobrzmiewającej bogactwem Bazyliki Świętego Franciszka, co w naszej opinii podkreślało jej specyficzną urodę.

Budynek o gotyckiej architekturze, który został wzniesiony pomiędzy latami 1257 a 1260, stoi na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się kościół świętego Jerzego. To właśnie tam pierwotnie pochowano i ustanowiono świętym Franciszka. Do momentu wybudowania odpowiedniej bazyliki, kościół św. Jerzego był także miejscem spoczynku św. Klary.

 

Winnice w Asyżu

 

Winnice pod Asyżem
Winnice pod Asyżem

Pod Asyżem znajduje się wiele winnic, które udostępniają turystom swoje tereny i umożliwiają zwiedzanie klimatycznych upraw i starych willi gdzie produkuje się lokalne wino. Takie wycieczki można wykupić na przykład w SAIO Assisi za około 200 PLN za osobę (piknik, zwiedzanie i degustacja 5 win).

 

Punkty widokowe w Asyżu

 

Asyż Punkt widokowy

Jako, że Asyż jest miasteczkiem na wzgórzu, punktów widokowych jest tutaj sporo. Najlepszymi w centrum są te przy Bazylice Świętego Franciszka (widok na tereny wokół Asyżu), parkingu autobusowym (na bazylikę), na Rocca Magiore (na miasto i wzgórza). Oto lista najlepszych punktów widokowych w Asyżu.

Asyż punkty widokowe

 1. Punto Panoramico Rocca Magiore
 2. Widok z placu Bazyliki Świętego Franciszka
 3. Punkt widokowy w Le Terrazze di Properzio
 4. Punkt widokowy przy parkingu autobusowym

 

Co zjeść w Asyżu?

 

Le Terrazze di Properzio
Piękne widoki w restauracji Le Terrazze di Properzio

Głodni, zdecydowaliśmy się na małą przerwę na lokalne specjały. Włochy to przecież kraj słynący z kuchni, a Asyż nie jest wyjątkiem. Zjedliśmy pyszne tagliatelle al tartufo w jednej z miejscowych Trattorii i to był prawdziwy majstersztyk, zarówno pod względem smaku, jak i prezentacji. Jednak musicie lubić trufle. Dodatkowo polecamy talerz przystawek w restauracji Le Terrazze di Properzio ze względu na piękne widoki z tarasu.

Wieczorem, wróciliśmy na noc do naszego niewielkiego ale przytulnego mieszkania na wynajem z widokiem na starożytne mury miejskie. Uważamy, że choć jednodniowa wizyta pozwoli Ci zobaczyć główne atrakcje Asyża, to warto zarezerwować kilka dni, aby naprawdę poczuć atmosferę tego miejsca i odkryć jego ukryte skarby.

Ulice w Asyżu
Ulice w Asyżu

Mapa atrakcji, Asyż

 

Asyż mapa atrakcji

 1. Bazylika Świętego Franciszka w Asyżu
 2. Via San Francesco
 3. Piazza del Comune
 4. Świątynia Minerwy, Foro Romano oraz Torre del Popolo
 5. Palazzo Monte Frumentario
 6. Katedra San Rufino w Asyżu
 7. Bazylika Świętej Klary w Asyżu
 8. Rocca Minore
 9. Rocca Magiore
 10. Chiesa di San Pietro

Konkludując, Asyż to miejsce, które zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoje historyczne i religijne znaczenie, ale także ze względu na jej niepowtarzalną atmosferę, gościnność mieszkańców i cudowną kuchnię. Bez względu na to, czy jesteś pielgrzymem, miłośnikiem historii czy tylko podróżnikiem w poszukiwaniu nowych doświadczeń, Asyż z pewnością cię oczaruje.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz