10 najlepsze atrakcje Amalfi. Co zobaczyć w Amalfi? Turystyczne atrakcje i zabytki - BelSole

10 najlepsze atrakcje Amalfi. Co zobaczyć w Amalfi? Turystyczne atrakcje i zabytki

Wybieracie się do Amalfi i chcielibyście wiedzieć co tam warto zobaczyć? Amalfi to drugie najpopularniejsze miasteczko na Wybrzeżu Amalfitańskim. Co roku odwiedzają je tłumy turystów z całego świata. Co ich wszystkich przyciąga do tej malutkiej mieściny? Jakie są płatne i bezpłatne atrakcje Amalfi? Co zwiedzić i robić w Amalfi? 

Jeden dzień całkowicie starczy na to by nacieszyć oczy wspaniałymi widokami, aby odwiedzić przepiękne Duomo oraz najeść się lokalnymi potrawami.  Co zobaczyć w Amalfi? Wszystkiego dowiecie się z tego przewodnika!

 

Duomo di Amalfi

 

Amalfi

Katedra Amalfi to rzymskokatolicka budowla z IX wieku położona na Piazza del Duomo. Poświęcona została Apostołowi – świętemu Andrzejowi. Przeważa w niej arabsko-normański styl architektoniczny. Był on kilkakrotnie przebudowywany, stale dodając do niego elementy romańskie, gotyckie i barokowe.  Znajdziecie tam Bazylikę Krucyfiksu, a z niej prowadzą schody do Krypty św. Andrzeja. Wejście kosztuje tylko trzy euro, a w tej opłacie jest dostęp do krypt, a także ślicznego Klasztoru oraz dziedzińca w stylu arabskim, wypełnionego palmami oraz zniewalającą zielenią. To zdecydowanie najlepsza atrakcja miasta!

 

Valle delle Ferriere

 

Rezerwat przyrody Valle delle Ferriere to naprawdę niezwykłe miejsce na Półwyspie Amalfitańskim. Zdecydowaną zaletą tego miejsca jest fakt, że jest ono jeszcze nieodkryte przez większość turystów i oferuje wspaniałe doświadczenie, którego nie trzeba dzielić z tłumem innych ludzi. Dolina Ferriere, jest jednym z 41 włoskich rezerwatów biogenetycznych. Można ją opisać jako surową dolinę, która zaczyna się w górach Scala, a kończy sześć kilometrów dalej – w Amalfi. Jeśli uwielbiacie naturę, to to jest zdecydowanie miejsca dla Was!

 

Piazza Duomo

 

Piazza Duomo Amalfi
Widok z okolic katedry na Piazza

Piazza Duomo to tętniący życiem plac, który zaczyna się na  Via Lorenzo, jednej z głównych ulic komunikacyjnych w Amalfi. Jest to bardzo popularne miejsce spotkań w mieście wśród mieszkańców, z mnóstwem sklepów, kawiarni i barów. Piękną, elegancką fasadę katedry św. Andrzeja możecie dojrzeć na wschodnim skraju tego średniowiecznego placu. Usiądźcie w jednej z kawiarni na chodniku Piazza Duomo, aby wypić filiżankę włoskiej kawy, obserwując świat. Na środku placu znajduje się marmurowa fontanna poświęcona świętemu Andrzejowi, czyli patronowi Amalfi.

 

Plac Flavio Gioia

 

Piazza Flavio Gioia jest prawdopodobnie pierwszym miejscem, które zobaczycie po przyjeździe busem do Amalfi. Na placu znajduje się spory, zatłoczony parking, skąd odjeżdżają autobusy jeżdżące po Półwyspie Amalfitańskim. Znajduje się tam także pomnik Flavio Gioia, żeglarza i prawdopodobnie pilota morskiego, któremu przypisuje się udoskonalenie kompasu.

 

Fontanna Cape e Ciucci

 

Kierując się główną ulicą Amalfi, dotrzecie do bardzo ciekawej, małej fontanny. Została ona zbudowana w XVIII wieku z kamienia, natomiast dwie twarze wykonane są z marmuru. Nazwa pochodzi z dawnego zwyczaju, kiedy prowadzono na picie osła (ciucci), który przybył z wioski Pogerola, niosąc pełno owoców i drewna. Od 1974 roku fontanna stanowi również główne miejsce szopki bożonarodzeniowej, wykonanej z wapienia, z charakterystycznymi postaciami, z których wiele pływa w wodzie fontanny.

 

Muzeum Papieru

 

Muzeum Papieru zajmuje starą, kamienną fabrykę papieru w Amalfi, gdzie wciąż możecie zobaczyć oryginalne maszyny pochodzące z XIII wieku. Zobaczycie tam odnowione maszyny drukarskie czy prasy papiernicze  z których wiele nadal prosperuje. W ofercie są półgodzinne wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim, które pokazują, jak działają maszyny. Będziecie mogli nawet zrobić  własny papier czerpany. W sklepie z pamiątkami natomiast, są wspaniałe zestawy do pisania, przybory do kaligrafii i papier prasowany w rozsądnych cenach.

 

Plaża Silver Moon

 

plaze Amalfi
Plaża znajduje się w pobliżu pomostów

Plaża Silver Moon powstała w 1987 roku z podziału słynnego kurortu Flavio Gioia, który był jednym z najbardziej znanych osobistości w Amalfi i na całym wybrzeżu. Inspirował się on kolorami amerykańskiej flagi: czerwono-białymi paskami na domkach i parasolach oraz niebieskim dachem. Te same kolory wciąż można znaleźć na tej plaży jeśli tylko na nią spojrzymy. Jest ona bardzo często odwiedzana przez zmęczonych turystów, chętnych na kąpiel w turkusowej wodzie.

 

Arsenał republiki

 

Jest to muzeum marynistyczne, które mieści różne posągi, dokumenty i artefakty. Ważne miejsce zajmuje w nim Codice Foscariniano. Małe muzeum w ten sposób prezentuje imponującą morską historię miasta. Warto zwrócić uwagę na „Le Tavole Amalfitane”, czyli pierwszy znany kodeks morski, który używany był jeszcze przez następne 5 wieków. Kiedyś reperowali tam statki, obecnie natomiast znajdziecie tam kilka modeli oraz stara łódka, która brała udział w dawnych regatach.

 

Fontanna św. Andrzeja

 

Fontanna św. Andrzeja, patrona Amalfi leży na głównym placu -Piazza del Duomo.  To dumna wizytówka wszystkich mieszkańców oraz całego miasta. Odnowiono ją w 2018 roku, jednakże fontanna tak naprawdę pochodzi z  XVIII wieku. W 1757 roku rząd miasta postanowił wzbogacić plac o piękną fontannę. Gennaro Pagano to neapolitański artysta, który wykonał ją, zleconą przez Dona Francesco Pisaniego.

 

Chiostro del Paradiso

 

Chiostro del Paradiso

Chiostro del Paradiso to arkada w stylu mauretańskim, która należy do Katedry św. Andrzeja w Amalfi. Kościół zbudowany został po to, aby gościć grobowce szlachciców Amalfi, a jego białe łuki prowadzą na piękny dziedziniec z palmami i rzeźbami. W Klasztorze raju znajdują się także relikwie św. Andrzeja  oraz jego gigantyczna figura z brązu. Starożytna mitra, którą można zobaczyć ozdobiona została perłami i klejnotami.

Podsumowując, jak widzicie, Amalfi to nie tylko urocze miasteczko na Wybrzeżu Amalfitańskim. To także miasto z historią, muzeami i wspaniałym, włoskim klimatem. Koniecznie poświęćcie na to miasto więcej czasu podczas swojej podróży. A jeśli macie w planie odwiedzić także inne miasta na półwyspie to zerknijcie do przewodnikach o Ravello oraz Positano.

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz