11 najlepsze atrakcje Rijeki, Rijeka nieznana i niedoceniana! Co zobaczyć? - BelSole

11 najlepsze atrakcje Rijeki, Rijeka nieznana i niedoceniana! Co zobaczyć?

Rijeka – portowe miasto na pograniczu Istrii, pełne industrialnych zakamarków oraz zabytkowych zakątków. To tu ścierały się wpływy Austro-Węgier oraz Italii, co znalazło odzwierciedlenie w architekturze i klimacie metropolii.  Co warto zobaczyć, odwiedzając chorwackie miasto? Przedstawiamy najlepsze atrakcje Rijeki. Przed Wami top 11 najciekawszych miejsc do odkrycia! Oto poradnik i przewodnik po Rijece.

 

Zwiedzanie Rijeki

 

Rijeka zwiedzanie

Rijeka nie jest najbardziej popularnym miastem w Chorwacji, według niektórych daleko jej do atrakcji Puli czy atrakcji Zadaru, jednak nic bardziej mylnego bo i atrakcje Rijeki znajdą swoich fanów. Rijeka to też doskonała baza wypadowa do pobliskich ciekawych miejsc oraz pięknych chorwackich wysp. Rijeka wzięła swoją nazwę od rzeki Rjeciny przepływającej przez centrum miasta, kiedy miasto było w rękach włoskich nazywało się Fiume, co także oznacza po włosku rzeka. To wielokulturowe miasto, czerpiące po trochę z regionu, po trochę z Chorwacji i Włoch jest warte zobaczenia! Zapraszamy na zwiedzanie atrakcji i najlepszych miejsc Rijeki! 

 

Korzo

 

Korzo Rijeka

Korzo to gwarny deptak, prowadzący przez starówkę portowego miasta. Pełno tu kawiarni, restauracji oraz sklepów, chętnie odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Przy promenadzie zobaczycie pierwszy „drapacz chmur” wybudowany w mieście oraz wieżę zegarową, która jest jednym z najbardziej charakterystyczny budynków Rijeki. Jeśli chcecie poczuć klimat metropolii oraz zanurzyć się w jej atmosferze, przespacerujcie się Korzo. Usiądźcie przy stoliku jednej z kawiarni i wsłuchując się w szum rozmów, chłońcie aurę Rijeki!

 

Wieża miejska

 

Wieża Miejska Rijeka

Wieża miejska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście. Ozdobioną płaskorzeźbami, bladożółtą budowlę z zegarem znajdziecie na większości pocztówek czy zdjęć z Rijeki. W dawnych czasach wieża stanowiła część fortyfikacji, pełniąc rolę bramy miejskiej, prowadzącej do centrum miasta. Budynek powstał w czasach średniowiecza, ale w wyniku zniszczeń, będących skutkiem trzęsień ziemi, przebudowano go w okresie baroku. Ze względu na swoją rozpoznawalność i lokalizację tuż przy tętniącym życiem deptaku Korzo, wieża jest popularnym miejscem spotkań wśród mieszkańców Rijeki.

 

Port w Rijece

 

Rijeka Port

Port w Rijece od wieków stanowi centrum życia turystycznego i handlowego miasta. Podzielony jest na kilka stref, w tym tę rozładunkową, wycieczkową (skąd odpływają statki na pobliskie wyspy) oraz przemysłową, w której znajduje się stocznia. Całość ma nowoczesny, industrialny klimat. Warto wybrać się na liczące ponad 1700 metrów molo longo, które swój początek ma właśnie w porcie. W trakcie spaceru będziecie mogli podziwiać panoramę Rijeki. 

 

Zamek Trsat

 

Trsat Rijeka

Najpiękniejszy punkt widokowy w Rijece? Wzgórze Trsat z bajkowym zamkiem i klasztorem franciszkanów. Wiodą tu strome schody, prowadzącego na sam szczyt 138-metrowego wzniesienia. Z góry roztacza się panorama na miasto i zatokę Kvarner. Zamek został wzniesiony w XIII wieku, ale swój obecny kształt zawdzięcza późniejszym właścicielowi – hrabiemu Nugentowi, który w XIX wiek nadał budowli neogotycki charakter, dobudowując m.in. mauzoleum. Dziś w zamku Trsat mieści się muzeum oraz restauracja. Miejsce jest niezwykle urokliwe i klimatyczne, dlatego często odbywają się tu koncerty czy spektakle teatralne. Może uda Wam się trafić na jedno z takich wydarzeń?

 

Wyspa Krk

 

Krk

Możecie wybrać się też na pobliską wyspę Krk, jedną z najpiękniejszych wysp chorwackich. Położona w jest pobliżu Rijeki w Zatoce Kvarner. Możecie tutaj dojechać samochodem lub przepłynąć promem z miasta. Znajdziecie tutaj wiele małych urokliwych miasteczek takich jak Vrbnik czy Krk oraz wiele pięknych plaż z listy najpiękniejszych plaż w Chorwacji.

 

Centralna tržnica

 

Rijeka Market

Polecamy Wam także przejść się na lokalny targ w Rijece do Centralna tržnica przy Ul. Vatroslava Lisinskog zaraz na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Warto zaopatrzyć się tutaj w lokalne produkty czy też pamiątki z Rijeki. Zobaczcie co warto kupić w Chorwacji i co przywieźć z Rijeki.

 

Pałac Gubernatora

 

Pałac Gubernatora to jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w całej Rijece. Bogate zdobienia i neorenesansowa architektura budowli robią wrażenie na odwiedzających. Choć Pałac Gubernatora już z zewnątrz przykuwa wzrok, to dopiero jego wnętrza skrywają prawdziwe skarby – znajduje się tu Muzeum Morskie i Historii Chorwackiego Wybrzeża. Przekraczając próg budynku z pewnością zwrócicie uwagę na pełen przepychu hol, z przeszklonym sufitem. W salach znajdują się wystawy przedstawiające rozwój żeglugi i życie XIX-wiecznej, wielokulturowej arystokracji Rijeki. Zobaczycie pomieszczenia wypełnione nie tylko busolami, kompasami, sprzętami do nawigacji czy miniaturowymi replikami statków, ale również te z dziełami sztuki i luksusowymi przedmiotami codziennego użytku, które służyły zamożnym mieszkańcom Rijeki. Budynek jest naprawdę majestatyczny, a zgromadzone wewnątrz kolekcje imponujące!

 

Teatr miejski w Rijece

 

Teatr Rijeka

XIX-wieczny budynek teatru miejskiego w Rijece został zaprojektowany przez Ferdinand Fellner i Hermann Helmer. Architekci są także autorami kilkudziesięciu innych teatrów europejskich, w tym krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Umiejscowiony w sercu Rijeki neoklasyczny, bogato zdobiony gmach przykuwa uwagę, a znajdujący się przed wejściem zielony skwer z fontannami oraz ławeczkami zachęca do odpoczynku. Pośrodku parku umieszczono pomnik kompozytora Ivana Zajca, którego imię otrzymał teatr. We wnętrzach majestatycznego budynku odbywają się nie tylko spektakle teatralne, ale również baletowe i operowe.

 

Muzeum informatyki Peek & Poke

 

Choć Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z ciepłymi promieniami słońca, złocistymi plażami i turkusem Adriatyku, to nie jedyne atrakcje, jakie możecie odkryć w bałkańskim kraju. Jednym z najbardziej nietypowych miejsc w Rijece jest Peek & Poke. To muzeum, w którym znajdziecie stare komputery i dawne urządzenia elektroniczne. Dla starszych odwiedzających będzie to okazja do nostalgicznej podróży w lata dzieciństwa, a dla młodszych – ciekawe doświadczenie z nie tak odległej przeszłości. W Peek & Poke możecie swobodnie dotykać eksponatów, a nawet spróbować je uruchomić. Prawdziwą gratką jest jednak opcja zagrania w gry komputerowe, które królowały w latach 80. i 90.! 

 

Kościół Matki Bożej z Lourdes

 

Kościół Matki Bożej z Lourdes

Kapucyński kościół pw. Matki Bożej z Lourdes jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków Rijeki. Charakterystyczna, biało-ceglasta świątynia powstała na początku XX wieku, a jej budowa trwała przeszło 30 lat! Dwunawowy, neogotycki gmach jest naprawdę imponujący. Zaglądając do wnętrza kościoła zwróćcie uwagę na zachwycające freski, stworzone przez Romulo Venucciego oraz białą rzeźbę Maryi – Matki Boskiej, umiejscowioną na ołtarzu.

 

Park Narodowy Risnjak

 

Risnjak

Marzy Wam się krótki odpoczynek od miejskich uliczek i gwaru turystów? Chcielibyście spędzić trochę czasu pośród zapierającego dech w piersiach krajobrazu, obcując z rajską przyrodą? Wybierzcie się do Parku Narodowego Risnjak, położonego w odległości kilkunastu kilometrów od Rijeki. Duże zróżnicowanie terenu, od dolin poprzez szczyty górskie, z najwyższym Wielkim Risnjak, krystalicznie czyste źródło rzeki Kupy oraz turkusowe jezioro tworzą malowniczą panoramę miejsca. Przy odrobinie szczęścia może uda Wam się dostrzec w oddali mieszkańców Parku Narodowego – wilki, rysie czy niedźwiedzie? Risnjak jest stworzony dla miłośników przyrody, których ucieszy mnogość szlaków rowerowych, pieszych i raftingowych. Gwarantujemy, że jeśli raz odwiedzicie to miejsce, będziecie chcieli do niego wracać!

***

Rijeka nie należy do miejsc pierwszego wyboru wśród turystów odwiedzających Chorwację. Jeśli jednak lubicie połączenie industrialnego klimatu z aurą XIX-wiecznej zabudowy, przesyconą duchem ówczesnej socjety, miasto z pewnością skradnie Wasze serca. Spróbujcie na własną rękę odkryć najlepsze atrakcje Rijeki!

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz