Ceny we Włoszech w 2024, ceny wycieczek, hoteli, restauracji i nie tylko. Czy jest drogo? - BelSole

Ceny we Włoszech w 2024, ceny wycieczek, hoteli, restauracji i nie tylko. Czy jest drogo?

Jeśli planujecie w 2024 roku wycieczkę do Włoch, mamy dla Was szczegółowy i dokładny opis jakie są ceny we Włoszech w 2024 roku. Opowiemy wam jakie są ceny w sklepach we Włoszech w 2024, ile kosztują wakacje, a ile hotel we Włoszech w 2024 roku. Przejdziemy przez najważniejsze dla turysty oraz potencjalnego mieszkańca ceny i cenniki, żeby nakreślić Wam ile może kosztować wycieczka do Włoch, a ile życie. Zapraszamy!

W tym artykule dowiecie się jakie są:

  • Ceny hoteli i noclegów we Włoszech w 2024
  • Ceny w restauracjach we Włoszech
  • Ceny w kawiarniach we Włoszech
  • Ceny w sklepach we Włoszech w 2024
  • Ceny taksówek we Włoszech
  • Ceny pociągów we Włoszech
  • Ceny wycieczek do Włoch lato 2024
  • Ceny atrakcji we Włoszech

Włochy są o tyle przyjemne, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, dla wymagających znajdą się pięciogwiazdkowe kurorty i hotele, dla szukających tanich wakacji we Włoszech także czeka wiele ciekawych i klimatycznych miejsc. Tak na prawdę, wakacje we Włoszech można już planować poniżej 1000 PLN za 7 dni, górny limit ogranicza wyobraźnia. Zacznijmy od cen hoteli, apartamentów i noclegów we Włoszech w 2024 roku.

 

Ceny hoteli i noclegów we Włoszech w 2024

 

ceny hoteli we Włoszech 2023

Ile kosztuje hotel we Włoszech? Głównym czynnikiem wpływającym na ceny noclegów we Włoszech jest standard hotelu, na który się zdecydujemy. Mimo to, oferta jest tak różnorodna, że każdy będzie mógł znaleźć coś odpowiadającego swoim możliwościom finansowym. Bez problemu znajdziecie tu hotele i apartamenty za 150 PLN, a nawet 80 PLN od osoby na dobę, zlokalizowane w pięknych miejscach.

Średnia cena noclegu w trzygwiazdkowym hotelu lub przyzwoitym apartamencie w centrum miasta to około 350 – 450 PLN za parę za noc. Najdroższe są kurorty i miejsca na wybrzeżu, gdzie cena za dobę wynosi około 700 PLN. Luksusowe hotele pięciogwiazdkowe mają ceny zaczynające się od 1200 PLN za dobę i mogą dochodzić do 3000 PLN za dobę za najlepsze pokoje w Rzymie, w Bolonii czy w Mediolanie.

Za najtańsze kempingi i łóżka w hostelu zapłacicie już od 40 PLN/osobę za noc, ale nie w centrum miast, lecz na obrzeżach.

Przykładowe ceny noclegów we Włoszech (dobrze oceniane, trzy gwiazdki, czerwiec i jedna noc w weekend):

Pamiętajcie – są to ceny weekendowe, w tygodniu może być taniej. Jednak jeśli będziecie bookować na ostatnią chwilę to ceny mogą być wyższe.

 

Ceny w restauracjach we Włoszech

 

ceny w restauracjach we Włoszech w 2024
We Włoszech możecie znaleźć też tanie fastfoody z panini

Jak wysokie są ceny dań we Włoszech w 2024, jak na przykład makaronu czy pizzy? To zależy od tego, czy zamierzasz zamówić jedzenie na wynos, czy spożywasz je w małej trattorii czy może w eleganckiej restauracji.

Kiedy mówimy o przekąskach, deski z lokalnymi wędlinami i serami dla dwóch osób będą kosztować około 14 EUR, a pojedyncze przekąski kosztują zazwyczaj od 7 do 13 EUR.

Ile kosztuje pizza we Włoszech?

Podstawowe pizze, takie jak marinara lub margherita, kosztują od 6 do 9 euro, a pizze z dodatkami to wydatek od 10 do 18 EUR. Możesz także sprawdzić ceny pizzy w Mediolanie jako przykładzie dużego miasta we Włoszech.

Ile kosztuje obiad we Włoszech?

A co z obiadem we Włoszech, na który składa się makaron? Makarony kosztują od 5 EUR (za najtańsze Aglio e olio) do 24 EUR za wersję z owocami morza. W przypadku dań głównych trzeba wydać od 8 do 30 EUR, a za bistecca alla fiorentina trzeba zapłacić nawet 35 – 60 EUR za porcję.

Do posiłku często zamawia się butelkę wody, która kosztuje około 3 EUR, piwo za 6 EUR lub kieliszek wina od 3-6 EUR, a karafka domowego wina będzie kosztować od 6 do 9 EUR. Za espresso w restauracji zapłacisz nieco więcej niż w barze – około 1,5 do 2,5 EUR EUR.

 

Ceny w kawiarniach we Włoszech

 

Ceny w kawiarniach we Włoszech 2024

Jakie są ceny cappuccino we Włoszech? Choć stawki za kawę są tutaj znacznie niższe niż w Polsce, ostateczny koszt zależeć będzie od tego, czy postanowicie pić napój w typowo włoskim stylu – stojąc przy barze (al banco), czy siedząc przy stole (al tavolo). Koszt kawy i słodkości będzie niższy, jeśli zdecydujecie się na pierwszą opcję. Wybierając stolik, możecie spodziewać się nawet dwukrotnego wzrostu cen, dlatego warto o tym pamiętać przy składaniu zamówienia. Przy barze za espresso zapłacicie od 1 – 1,5 EUR – więcej to już przesada. 🙂 Cena cappuccino waha się od 1,3 do 2,5 EUR za filiżankę.

Świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy (spremuta d’ Arancia) kosztuje we Włoszech od 3 do 5 EUR, a granita od 1,5 do 4 EUR na południe od kraju.

Ceny rogalików cornetto we Włoszech zaczynają się od 1 EUR za podstawową wersję bez nadzienia, do 3 EUR za te z nadzieniem. Stała cena za cornetto alla crema to około 1,5 EUR za sztukę. Większe canollo na Sycylii kosztują 2-3 euro, a mniejsze około 1 euro.

Za droższe desery we Włoszech trzeba zapłacić około 6 EUR za porcję. Ceny są podobne dla wszystkich wariantów takich deserów jak Tiramisu czy Panna Cotta.

 

Ceny w sklepach we Włoszech

 

ceny w sklepach we Włoszech
Ceny z końca roku

Ceny produktów w włoskich sklepach i supermarketach nie różnią się znacząco od tych w Polsce, chyba że chodzi o lokalne włoskie produkty, które są zauważalnie tańsze w kraju pochodzenia. Do tego wszystkiego z tego co zauważyliśmy, wzrost cen produktów spożywczych był zdecydowanie mniejszy we Włoszech niż w Polsce. Niektóre artykuły spożywcze mogą być tańsze niż te dostępne w Polsce.

Napoje i owoce, które są uprawiane we Włoszech, są tańsze niż te dostępne w Polsce. Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli mówimy o chlebie, ziemniakach czy cebuli – te produkty są zazwyczaj tańsze na polskich targach. W ostatnim roku podrożały sery włoskie i alkohol.

Aby dowiedzieć się, ile kosztują poszczególne produkty i jedzenie we Włoszech, zapoznaj się z poniższym przeglądem:

Woda 1,5 l 0,52 EUR
Jajka 10 szt 3 EUR
Oliwa 1 l 10 EUR
Makaron Barilla 1,25 EUR
Sok owocowy 1,69 EUR / l
Cytryny 2,3 EUR
Chleb tostowy 400 g  1 EUR
Chleb żytni 380 g 3 EUR
Mozarella 9 EUR / kg
Parmigiano Reggiano 15 EUR / kg
Pecorino 22 EUR / kg
Mortadella 20 EUR / kg
Piwo Moretti 1,30 EUR / 0,66
Ziemniaki 1 kg 2,4 EUR
Mleko 1l  1,3 EUR
Chianti Classico DOCG 8 EUR
Wino Est! Est!! Est!!! 7 EUR
Wino  3-15 EUR
Prosecco 7 EUR
Limoncello, Meloncello 10 EUR / 0,5 l
Ferrero, Nutella 950 g 7 EUR
Czekoladki Perugina, Baci 6 EUR
Czekolada Novi 1,90 EUR
Czekolada Ritter 1,50 EUR
Cantucci Toscani 14 EUR / kg
Ciastka Mulino Bianco 2 EUR / 0,3 kg

Ile kosztuje wino we Włoszech?

ceny wina we Włoszech
Ceny wina we Włoszech

Jak widzicie ceny zaczynają się już od 2 EUR za butelkę, kończą na setkach euro. Ile kosztuje prosecco we Włoszech? Cena zaczyna się od 7 EUR za butelkę na promocji. Najtańsze są zazwyczaj wina z kartoników, jednak są całkiem niezłe.

Ile kosztują papierosy we Włoszech?

Ceny kształtują się mniej więcej w zakresie 5 do 6 EUR za paczkę.

Ile kosztuje oliwa we Włoszech?

Za butelkę 1 litr niezłej oliwy extra virgin, należy zapłacić od 10-20 EUR

Ile kosztuje nutella we Włoszech?

Opakowanie 950 g Nutelli kosztuje 7 EUR średnio w sklepie we Włoszech.

 

Ceny taksówek we Włoszech

 

ceny taxi we Włoszech
Oczywiście naklejka na znaku to kłamstwo 🙂

Jakie są ceny korzystania z taksówki we Włoszech? Ceny mogą się różnić, zależnie od miasta. Na przykład, w Bari stawka wynosi od 1,5 EUR za kilometr, a opłata początkowa to 6,5 EUR. W Rzymie ceny rozpoczynają się od 4 EUR, zaś koszt za kilometr wynosi od 1,5 EUR. W Mediolanie cena startu to 7 EUR a za kilometr zapłacicie 2 EUR. Co widać, w większych miastach koszty są zazwyczaj wyższe.

Najtańsza taryfa za km jest w takich miastach jak Bari, Palermo, Brescia, Genua, a najdroższe taksówki znajdziecie w Cagliari, Bergamo, Mediolanie, Como, Treviso, Vicenzie. Generalnie, południe Włoch jest nieco tańsze od północy.

 

Ceny pociągów we Włoszech

 

ceny pociągów we Włoszech 2024

Czy pociągi we Włoszech są drogie? Ile kosztuje Frecciarossa? Przygotowaliśmy zestawienie cen pociągów we Włoszech w 2024 roku

We Włoszech znajdziecie kilku operatorów połączeń pociągowych, będzie to oczywiście Trenitalia, Italo czy Trenord. Kolejowe bilety nie są drogie we Włoszech i często jest to dobra alternatywa dla samochodu czy nawet samolotu.

Bilet z Bergamo do Mediolanu Centrale kosztuje 5,20 EUR.

Bilet z Neapolu do Salerno kosztuje 5,50 EUR.

Za bilet z Bari do Monopoli zapłacicie 3,80 EUR.

Ile kosztuje bilet na Frecciarossa?

Bilet z Rzymu do Mediolanu szybkimi pociągami Frecciarossa kosztuje od 24,9 EUR.

Bilet z Mediolanu do Rimini pociągami Frecciarossa kosztuje od 13,9 EUR.

 

Ceny wycieczek do Włoch lato 2024

 

ceny wycieczek do Włoch 2023

Choć Włochy nie są tak popularne jako miejsce na wakacje all inclusive jak Turcja czy greckie wyspy, to i tu można znaleźć propozycje takich wakacji, zwłaszcza na południu kraju na nadchodzący sezon letni 2024. Cena za pobyt w czterogwiazdkowym hotelu w Kalabrii lub na Sycylii, z zapewnionymi śniadaniami i obiadokolacjami, wynosi około 4000 PLN od osoby za tydzień. Koszt wakacji all inclusive na Sycylii w sezonie letnim 2024 zaczyna się od 4200 PLN za osobę za tydzień.

Ceny wyjazdów na Sardynię w 2024 roku są nieco wyższe – zaczynają się od około 4500 PLN.

A ile wyniosą koszty wycieczek objazdowych po Włoszech? W 2024 roku ceny ruszają już od 2900 PLN za tydzień.

 

Ceny atrakcji we Włoszech

 

ceny atrakcji we Włoszech
Bilet do atrakcji w Lecce (koniec roku)

Ile kosztują bilety na włoskie atrakcje? Czy zwiedzanie Włoch jest drogie? Zobaczcie!

W tańszych miastach, takich jak Bari czy Palermo, atrakcje nie są wcale bardzo drogie, a często nawet darmowe. Niektóre z dużych atrakcji, takie jak Bazylika Świętego Piotra są darmowe do zwiedzania.

Bilet do Koloseum z Foro Romano i Palatino kosztuje 18 EUR. W Mediolanie bilet do Duomo kosztuje  13 EUR, wejście do wszystkich obiektów Duomo (Muzeum, dach, obszar archologiczny i Katedra) 22 EUR. W Bari bilet do Castello Normanno kosztuje 6 EUR. W Katanii zwiedzanie Castello Ursino to koszt 6 EUR. Gondola w Wenecji kosztuje około 120 EUR.

Wejście do Galerii Uffizi we Florencji kosztuje 25 EUR, a wejście na kopułę Brunelleschiego na Katedrze we Florencji 30 EUR. Rejs łodzią po Amalfi to minimum 50 EUR za osobę do 1200 EUR za całą łódź.

Zerknijcie też na najlepsze atrakcje Bergamo, najpiękniejsze miejsca w Wenecji oraz atrakcje warte zobaczenia we Florencji.

 

Czy Włochy są drogie czy tanie?

 

czy Włochy są drogie czy tanie

Mimo że pierwsze wrażenie może sugerować, że Włochy są droższe od Polski, biorąc pod uwagę aktualny wzrost cen w naszym kraju, różnica ta zaczyna się zacierać. Według nas, ceny we Włoszech w 2024 nie są wysokie, nawet porównywane są do tych w Polsce. Można doświadczyć wielu atrakcji we Włoszech, nie przekraczając swojego budżetu.

Szacunkowy koszt typowego dnia we Włoszech to około 200 PLN za nocleg, 170 PLN za wyżywienie (śniadanie, solidny obiad, obfita kolacja i lody z kawą), a około 40 PLN wyniosą wydatki na transport.

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz