Aktualne ceny we Włoszech w 2022, czy jest drogo czy tanio?

Niech już ceny we Włoszech w 2022 nie zaprzątają Wam myśli, przygotowaliśmy dla Was odpowiedź na to czy Włochy to drogi czy tani kraj. Sprawdziliśmy ceny hoteli we Włoszech, ceny w restauracjach, ceny w sklepach we Włoszech czy atrakcji i taxi we Włoszech. I to nie wszystko, zobaczcie!

Jeśli w 2022 roku w lecie czy też nie, wybieracie się na wakacje we Włoszech, przyda się Wam informacja o cenach noclegów, hoteli i apartamentów we Włoszech, od tego zacznijmy:

 

Ceny hoteli i noclegów we Włoszech

 

ceny noclegów i hoteli we Włoszech

Ceny hoteli we Włoszech oczywiście zależą od standardu jaki wybierzecie. Jednak zakres cen jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziecie spokojnie apartamenty czy hotele do 100 PLN za osobę, czy nawet do 80 PLN za osobę w pięknych miejscach we Włoszech. Jednak typowe ceny za hotel 3-gwiazdkowy lub niezły apartament w centrum miasta to około 300 – 400 PLN za parę za dobę, większe miasta są trochę droższe i za podobny standard należy zapłacić około 500 PLN. 

Hotele 5-gwiazdkowe we Włoszech kosztują więcej, bo już około 1200 PLN za dobę do nawet 3000 PLN za dobę za najlepsze pokoje we Florencji, Wenecji czy Rzymie. 

Najtańsze kempingi i hostele to cena nawet 50 PLN za dobę na uboczu mniejszych miasteczek w mniej popularnych regionach. 

 

Ceny w restauracjach we Włoszech

 

ceny w restauracjach we Włoszech

Ile kosztuje makaron a ile pizza we Włoszech? Ceny w zasadzie są mniej więcej podobne, prócz wyjątków jeśli chodzi o te droższe i bardzo drogie restauracje. 

Zacznijmy od przystawek (antipasti), za lokalny wybór serów zapłacicie od około 5 EUR za osobę, pojedyncze przystawki to cena zazwyczaj od 6 do 9 EUR

Za pizzę marinarę lub margharitę należy zapłacić od 4 do 6 EUR, droższe pizze to wydatek od 8 do 13 EUR w zależności od dodatków. Zobaczcie ile kosztuje pizza w Mediolanie dla przykładu większego miasta. 

Ile trzeba zapłacić za obiad we Włoszech gdzie jako primi piati wybierzemy makaron? Ogólnie pasty kosztują od 5 EUR (za najtańsze orecchiette z sosem pomidorowym) do nawet 17 EUR za makaron z owocami morza. Za dania główne należy zapłacić od 8 EUR, za bistecca alla fiorentina należy zapłacić nawet 35 – 40 EUR za osobę

Do obiadu często domawia się wodę, która za butelkę kosztuje od 2 do 3 EUR, piwo za około 5 EUR lub lampkę wina za 2 – 4 EUR lub karafkę domowego wina w cenie od 5 EUR, od 0,5 do 1 l.

 

Ceny w kawiarniach we Włoszech

 

ceny w kawiarniach we Włoszech

Ile kosztuje cappuccino we Włoszech? Ceny są niższe niż w Polsce, w normalnym barze zapłacicie od 1,5 EUR do 2,5 EUR za cappuccino. Espresso to koszt od 0,9 EUR do 1,5 EUR – więcej to już ździerstwo 😉

ceny kawy we Włoszech

Świeżo wyciskany sok z pomarańczy (spremuta di Arancia) kosztuje we Włoszech od 2 EUR do 3 EUR, a granita od 1,5 EUR do 2 EUR na południu kraju. 

Rogaliki cornetto we Włoszech kosztują od 0,50 EUR za podstawowy po 2 EUR z bardziej wymyślnym nadzieniem. Regularna cena za cornetto con crema powinna oscylować wokół 1,5 EUR.

 

Droższe desery we Włoszech kosztują około 5 EUR z porcję. Ceny są raczej podobne jeśli chodzi o wszystkie Tiramisu, Cannoli czy Torta

 

Ceny w sklepach we Włoszech

 

ceny w sklepach we Włoszech

Ceny w sklepach i marketach we Włoszech według nas nie odbiegają specjalnie od tych w Polsce, nie licząc lokalnych produktów włoskich, które są zdecydowanie tańsze we Włoszech w dużej większości. 

Soki i owoce są tańsze od tych w Polsce, trochę inaczej ma się kwestia z chlebem, ziemniakami czy cebulą – tutaj taniej będzie w Polsce na targu. 

Ile kosztują produkty i jedzenie we Włoszech? Zobaczcie w poniższym zestawieniu:

Woda 1,5 l 0,50 EUR
Jajka 6 szt 1,5 EUR
Oliwa 1 l 4 – 6 EUR
Makaron Barilla / De Cecco 1,3 EUR
Sok owocowy 1 EUR / l
Cytryny 1,39 EUR
Spinata Piccante  13 EUR / kg
Chleb 1,5 EUR
Mozarella  4 EUR / kg
Parmigiano Reggiano 15 EUR / kg
Pecorino 13 EUR / kg
Mortadella 20 EUR / kg
Piwo Moretti 0,90 EUR / 0,66
Piwo Peroni 1,1 EUR / 0,66
Wino w Kartonie  1,70 EUR / 1 l
Chianti Classico DOCG 7 EUR
Wino Est! Est!! Est!!! 7 EUR
Wino (ogólnie)  2 EUR <
Prosecco 7 EUR
Limoncello, Meloncello 10 EUR / 0,5 l
Ferrero, Nutella 900 g 5,60 EUR
Czekoladki Perugina, Baci 5 – 6 EUR
Czekolada Novi 1,40 EUR
Czekolada Ritter 1,20 EUR
Cantucci Toscani 14 EUR / kg
Ciastka Mulino Bianco 2 EUR / 0,3 kg

Ile kosztuje wino we Włoszech?

ceny wina we Włoszech

Jak widzicie ceny zaczynają się już od 2 EUR za butelkę, kończą na setkach euro. Ile kosztuje prosecco we Włoszech? Cena zaczyna się od 7 EUR za butelkę.

Ile kosztują papierosy we Włoszech?

Ceny kształtują się mniej więcej w zakresie 5 do 6 EUR za paczkę.

Ile kosztuje oliwa we Włoszech?

Za butelkę niezłej oliwy extra virgin, należy zapłacić od 4 EUR

Ile kosztuje nutella we Włoszech?

Opakowanie 900 g Nutelli kosztuje 5,60 EUR na promocji w sklepie we Włoszech.

 

Ceny taksówek we Włoszech

 

ceny taxi we Włoszech
Oczywiście naklejka na znaku to kłamstwo 🙂

Czy taksówki we Włoszech są drogie? Zobaczcie!

Ceny taksówek zależą w głównej mierze od miasta w jakim jesteście, w Bari będzie to na przykład 0,8 – 1,1 EUR do 1,4 EUR za km a cena na start 3 EUR. W Rzymie bazowa stawka wynosi około 3 EUR, a cena za km 1,1 EUR, w Mediolanie start kosztuje 5,95 EUR, a cena za km 1,80 EUR.

Najtańsza taryfa za km taxi we Włoszech jest w Bari, Palermo, Brescii, Genui, najdroższe taxi we Włoszech jest w Cagliari, Bergamo, Mediolanie, Como, Treviso, Vicenzie. 

 

Ceny pociągów we Włoszech

 

ceny pociągów we Włoszech

Czy pociągi we Włoszech są drogie? Ile kosztuje Frecciarossa? Przygotowaliśmy zestawienie:

We Włoszech znajdziecie kilku operatorów połączeń pociągowych, będzie to oczywiście Trenitalia, Italo czy Trenord. Bilety pociągowe nie są drogie we Włoszech i często jest to dobra alternatywa dla samochodu czy nawet samolotu.

Bilet z Bergamo do Mediolanu Centrale kosztuje 4,80 EUR

Bilet z Neapolu do Salerno kosztuje 4,70 EUR

Bilet z Bari do Monopoli kosztuje 3,40 EUR

Ile kosztuje bilet na Frecciarossa?

Bilet z Rzymu do Mediolanu szybkimi pociągami Frecciarossa kosztuje od 58 EUR

Bilet z Mediolanu do Rimini pociągami Frecciarossa kosztuje od 32 EUR

 

Ceny wycieczek do Włoch lato 2022

 

ceny wakacje we Włoszech

Włochy nie kojarzą się jak greckie wyspy z wakacjami all inclusive, jednak znajdziecie tutaj też oferty wakacji na południu na sezon lato 2022. Za pokój w Kalabrii lub Sycylii w hotelu 4-gwiazdkowym, ze śniadaniami i obiadokolacjami trzeba zapłacić około 2500 PLN za osobę za 7 dni. Opcje all inclusive na Sycylii w sezonie lato 2022 kosztują od 2800 PLN za osobę za 7 dni.

Na Sardynii wakacje 2022 są trochę droższe, bo od około 2600 PLN.

Ile kosztują wycieczki objazdowe po Włoszech? Ceny w 2022 zaczynają się mniej więcej od 1400 PLN za 7 dni

Ceny atrakcji we Włoszech

 

ceny atrakcji we Włoszech

Ile kosztuje zwiedzanie Włoch? Czy atrakcje Włoch są drogie? Zobaczcie!

W tańszych miastach, takich jak Bari czy Palermo, atrakcje nie są wcale bardzo drogie, w dużej części są darmowe. Niektóre z dużych atrakcji, takie jak Bazylika Świętego Piotra są darmowe do zwiedzania.

Bilet do Koloseum z Foro Romano i Palatino kosztuje 16 EUR. W Mediolanie bilet do Duomo kosztuje 5 EUR, wejście do wszystkich obiektów Duomo (Muzeum, dach, obszar archologiczny i Katedra) 20 EUR. W Bari bilet do Castello Normanno kosztuje 6 EUR. W Katanii zwiedzanie Castello Ursino to koszt 6 EUR. Gondola w Wenecji kosztuje około 80 EUR, wejście do Muzeum Świętego Marka kosztuje 5 EUR.

Wejście do Galerii Uffizi we Florencji kosztuje 12 EUR, a wejście na kopułę Brunelleschiego na Katedrze we Florencji 20 EUR. Rejs łodzią po Amalfi to minimum 50 EUR za osobę do 1200 EUR za całą łódź.

Ile więc kosztują atrakcje we Florencji? Jak widzicie, zakres cen to mniej więcej 0 do 20 EUR za podstawowe atrakcje, oczywiście gondole, czy rejsy po Amalfi to zupełnie inna półka cenowa.

Zerknijcie też na najlepsze atrakcje Bergamo, najpiękniejsze miejsca w Wenecji oraz atrakcje warte zobaczenia w Katanii.

Ceny paliwa we Włoszech

 

ceny paliwa we Włoszech

Ceny mniej więcej są podobne w większości kraju – uśredniając na początku roku 2022 1 litr paliwa 95tki kosztuje około 1,70 EUR, Diesel to około 1,58 EUR, a LPG to około 0,78 EUR.

 

Ceny autostrad we Włoszech

 

ceny autostrad we Włoszech

Ile kosztuje autostrada we Włoszech? To zależy jaki odcinek pokonacie – we Włoszech jest system oparty o bramki i w zależności od odcinka płacicie daną kwotę. Na początku pobieracie bilet i przy wyjeździe płacicie na bramce. Dokładny spis i opłaty na autostradach we Włoszech w 2022 już przygotowaliśmy, zapraszamy.

 

Czy Włochy są drogie czy tanie? 

 

czy Włochy są drogie czy tanie

I tani i drogi, zależy czego szukacie. Spokojnie da się zwiedzać Włochy bardzo długo budżetowo za niewielkie pieniądze. Znajdą się również miejsca dla tych którzy szukają luksusowych wakacji, czy to na Amalfi czy to Cinque Terre. 

Za typowy dzień we Włoszech powinniście zapłacić około 200 PLN za nocleg, 120 PLN za dobre jedzenie (śniadanie, pożywny lunch, sporą kolację i lody z kawą) i około 40 PLN wydacie na transport.

 

Zobacz także:

Dodaj komentarz