Ile dni na zwiedzanie Florencji? Na ile lecieć? - BelSole

Ile dni na zwiedzanie Florencji? Na ile lecieć?

Florencja to miasto średniej wielkości, ale z wręcz ogromną ilością zabytków i dzieł sztuki. Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie ile dni na Florencję i ile dni na zwiedzanie Florencji – czy weekend wystarczy? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie na 1 dzień we Florencji, 2 dni we Florencji, 3 dni we Florencji i tydzień we Florencji.

Na początek parę ważnych wskazówek by oszczędzić czas:

  • zaplanujcie sobie wcześniej trasę jeśli macie mało czasu we Florencji, oszczędzicie dużo krążenia bez celu
  • zaplanujcie sobie także obiady i kolację, najlepiej zarezerwować stolik w jakimś miejscu gdzie sądzicie, że będziecie w danej porze dnia. Będzie Wam ciężko znaleźć dobrą florencką kuchnię od 15:00 do 20:00 przez siestę.
  • pomyślcie o Firenze Card, oszczędzicie trochę pieniędzy i czasu w kolejkach przez booking timeslotów w muzeach.

 

1 dzień we Florencji

 

1 dzień we Florencji

W 1 dzień we Florencji nie da się oczywiście wielu rzeczy i atrakcji Florencji zobaczyć, ale spokojnie, możecie przejść się po mieście i zobaczyć najważniejsze miejsca, chociaż z zewnątrz. Florencja nie jest duża, więc spacer z jednego końca historycznego centrum na drugi nie zajmuje bardzo dużo czasu. Przejście pomiędzy atrakcjami takimi jak: Firenze Santa Maria Novella (Start), Katedra we Florencji, Piazza della Signoria, Galeria Uffizi, Basilica di Santa Croce di Firenze, Piazzale Michelangelo, Ponte Vecchio i powrót do Santa Maria Novella zajmie spacerem około 90 min, bez przystanków i bez zwiedzania. Oczywiście to czas samego spaceru, bez obejścia atrakcji – polecamy wejść do jednego lub dwóch atrakcji. Wejście na kopułę katedry we Florencji to dodatkowe 90 min do 2 h, wejście do Galerii Accademia to kolejne 2 h, wieża przy katedrze (Campanile di Giotto) to max 1 h, a Baptysterium we Florencji to 30 min, Muzeum Katedry przy Piazza Duomo może zająć nawet 3 h według nas, a Galeria Uffizi jeszcze więcej – tutaj na zwiedzanie i 1 dzień może nie wystarczyć. 

Jak widzicie w 1 dzień można sporo 'upchać’, oczywiście pamiętajcie o zaplanowanym lunchu we Florencji (od 12:00 do 14:00), bo potem jest siesta do około 20:00 w restauracjach – na mieście wtedy zjecie głównie fastfood lub w restauracji do której musicie iść a nie wybraliście sobie.

 

2 dni we Florencji

 

2 dni we Florencji

Czy warto jechać do Florencji na dwa dni? Oczywiście, lepsze 2 dni niż nic 🙂 Jeśli lubicie pędzić polecamy zwiedzić Florencję według planu powyżej i do tego dodać sobie 1 dzień na przykład w Galerii Uffizi lub poświęcić go na 2 lub 3 inne muzea w tym samym czasie. Uffizi zajmuje tyle czasu, że spokojnie zmieścicie w czasie zwiedzania Uffizi, wejście na kopułę Katedry, do Baptysterium oraz do Muzeum Katedralnego. 

Innym scenariuszem, który możecie wykorzystać to po prostu przejść się po mieście, w tym pójść na drugą stronę rzeki we Florencji i pójść w czasie zachodu słońca na Piazzale Michelangelo by móc podziwiać zachód słońca nad Florencją. Innym fotogenicznym miejscem podczas tego momentu jest wieża Palazzo Vecchio.

 

Florencja w 3 dni, weekend, co zobaczyć?

 

3 dni we Florencji

Ile można zobaczyć w 3 dni we Florencji? Już sporo! Prócz przejścia się po mieście, wybrania z 3 – 4 muzeów, macie większą elastyczność w wyborze atrakcji we Florencji – polecamy podejść także do Bazyliki Świętego Krzyża (Basilica di Santa Croce di Firenze) z mnóstwem grobów znanych włoskich notabli i znanych person, w tym Galileusza czy Michała Anioła. To jedna z najlepszych, chociaż nieoczywistych atrakcji Florencji. W 3 dni we Florencji także możecie poświęcić 1 dzień na luźniejsze zwiedzanie i odpoczynek we florenckich kawiarniach lub nad Arno.

 

Florencja w tydzień, co zobaczyć?

 

tydzień we Florencji

W tydzień we Florencji zobaczycie już zdecydowaną większość najważniejszych atrakcji Florencji, możecie bez pośpiechu przejść się po Galerii Uffizi, wejść do i na kopułę katedry we Florencji, wejść do Muzeum Katedralnego, Accademia by zobaczyć Dawida, wejść do Santa Croce i obejrzeć takie miejsca jak Piazza della Signoria, Piazzale Michelangelo, Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Palazzo Pitti czy ogrody Boboli. Do tego wszystkiego polecamy podjechać sobie na 1 lub 2 dni do jakiejś mniejszej miejscowości pod Florencją, czy to Sieny czy San Gimignano. 

W 7 dni we Florencji znajdziecie też 1 albo 2 dni na odpoczynek w mieście lub Toskanii nie tylko zwiedzanie, co polecamy – bo nawet największa ilość sztuki czasami przytłacza i mózg potrzebuje oddechu 🙂 Odczuliśmy to po zwiedzaniu Galerii Uffizi.

 

Ile dni na Florencję, werdykt

 

Jak widzicie wiele też zależy od stylu zwiedzania jaki lubicie bądź tempa jakie macie. Na wakacjach nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie bo niektórzy lubią biec i zwiedzać, a inni szukają odpoczynku. Według nas, jeśli już chcecie Florencję zobaczyć to minimum by zwiedzić najważniejsze atrakcje miasta to 2 – 4 dni we Florencji, oczywiście im więcej tym lepiej. Nawet miesiąc we Florencji może być za krótkim okresem dla fanów zwiedzania, dlatego warto przemyśleć wcześniej jakie atrakcje chcecie zobaczyć i tam gdzie warto, należy wcześniej zrobić rezerwację by nie tracić czasu w kolejkach. Florencja zdecydowanie zasługuje na swoją nazwę miasta-muzeum.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz