14 najlepsze atrakcje, Werona i okolice. Co zobaczyć w Weronie? Zwiedzanie miasta Romea i Julii - BelSole

14 najlepsze atrakcje, Werona i okolice. Co zobaczyć w Weronie? Zwiedzanie miasta Romea i Julii

Werona jest bardzo romantycznym miastem i co roku odwiedza ją mnóstwo turystów, w tym głównie zakochane pary. To idealne miejsce na wspólny wypad we dwoje, więc sporo par i małżeństw właśnie tutaj spędza swoje rocznice. Jeśli także macie ochotę dowiedzieć się co ma do zaoferowania to zachwycające, włoskie miasto to musicie przeczytać nasz artykuł.

Jakie atrakcje czekają na Was w Weronie? Co zobaczyć w Weronie? Ile kosztuje bilet do amfiteatru w Weronie? Tego wszystkiego (i jeszcze więcej) dowiecie się z naszego przewodnika.

 

Arena di Verona

 

Arena di Verona

Symbolem Werony jest rzymski amfiteatr z pierwszej połowy I wieku naszej ery. Jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie! Jest to trzeci pod względem wielkości amfiteatr rzymski, po Koloseum i amfiteatrze w Kapui. Arena została zbudowana po to , aby pomieścić krwawe walki gladiatorów i dzikich zwierząt, oraz także aby bawić szlachtę i zwykłych ludzi tamtych czasów. Bilety na zwiedzanie wnętrza areny kosztują 10 euro, a standardowe godziny otwarcia to: od wtorku do niedzieli od 9:00 do 19:00, a ostatnie wejście o 18:30. Godziny otwarcia mogą zostać skrócone podczas przygotowań do wydarzeń. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie na naszym przewodniku o amfiteatrze w Weronie. 

 

Dom Julii

 

Dom Julii

Do Werony przybywa pełno zakochanych turystów, którzy chcą zobaczyć rzekomy balkon należący do Julii Capulet. Jeśli oglądaliście film „Listy do Julii” z Amandą Seyfried, to powinniście kojarzyć to miejsce z filmu. Cały tłum (głównie kobiet), gromadzi się na małym placyku pod balkonem, na który za opłatą można się wspiąć. Zazwyczaj jest spora kolejka i co chwilę można zobaczyć próby odgrywania sceny balkonowej. 🙂 Przed rezydencją znajdziecie też posąg Julii, który jest wytarty w jednym miejscu. Mówi się o tym, że kto potrze prawą pierś posągu, ten będzie mieć szczęście w miłości. Na dziedzińcu nie brakuje też osób, które wsadzają między cegły w ścianie swoje listy do Julii, opisujące problemy miłosne. Odpowiedzią na nie zajmują się wolontariuszki z Klubu Julii.

 

Piazza dei Signori

 

Piazza dei Signori

Piazza dei Signori, znany jest także jako Piazza Dante na cześć włoskiego poety. Nazwę zapewnia pewnie duży XIX-wieczny posąg Dantego , który znajduje się na placu. Czasem bywa nazywany „sercem Werony”. Naprzeciw posągu Dantego znajduje się XII-wieczny romański Palazzo della Ragione, którego dziedziniec i piękne gotyckie schody po prostu trzeba odwiedzić. Jeśli zapragniecie odpoczynku, zajmijcie stolik na świeżym powietrzu i cieszcie się urlopem w towarzystwie włoskiej kawy lub drinka. Włoskie place mają swój niesamowity urok!

 

Via Mazzini

 

Via Mazzini to najpopularniejsza ulica Werony. Otrzymała ona swoją nazwę po słynny Giuseppe Mazzini, który był ważnym politykiem oraz działaczem. Popularność tego deptaku można porównać do Via Condotti w Rzymie, która również jest atrakcją sama w sobie. Ciekawostką jest to, że wiele zabytkowych europejskich miast jest wyłożonych kostką brukową, a Via Mazzini ma je marmurowe. Jest ona dość ekskluzywna, a ulicach można znaleźć wszystkie najlepsze włoskie i zagraniczne butiki. Architektura Via Mazzini jest intrygująca, więc chyba będziecie pod wrażeniem. Wygodne jest to, że jest ona tylko dla pieszych.. To idealne miejsce, by napić się kawy lub koktajlu, obserwując ludzi.

 

Piazza delle Erbe

 

Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe jest jednym z dwóch najpopularniejszych i najważniejszych placów w Weronie. Na środku placu znajdują się pomniki, które mają nawiązywać do władców Werony. Po zachodniej stronie stoi barokowy Palazzo Maffei, ozdobiony kilkoma posągami greckich bogów. Piazza delle Erbe od zawsze spełnia tę samą rolę, czyli jest siedzibą władz miasta oraz częstym miejscem spotkań. Po północnej stronie znajduje się starożytny ratusz, Wieża Lamberti, Dom Sędziego i Domy Mazzanti. Najbardziej znanym z nich jest fontanna, znana później jako „Madonna z Werony”.

 

Ponte Pietra

 

Ponte Pietra

Rzymianie zbudowali najstarszy most w Weronie w I w p.n.e.. Zanim częściowo się zawalił w 1298 r., przetrwał wiele lat. Następnie trzeba było bardzo szybko go odbudować, aby miasto wciąż mogło handlować. Największym wyzwaniem okazała się II wojną światową, ponieważ gdy Niemcy się wycofywali z miasta, wysadzili most i oległ on zniszczeniu. .  Po tysiącach lat most został zamknięty, lecz w końcu odnowiono go przy użyciu materiałów takich, jak podczas budowania. Zachwyca turystów, którzy chcą przez niego przejść i świetnie wpasowuje się w krajobraz miasta.

 

Ogrody Giusti

 

Giusti Garden

Ogród Giusti to wspaniały ogród w Weronie, znajdujący się  po prawej stronie miasta, po drugiej stronie rzeki Adygi. Ogród znajduje się za Palazzo Giusti, którego początki sięgają XVI wieku. Takiego ogrodu nie widać z zewnątrz, więc jest to naprawdę  ukryta perełka w mieście. Giardino Giusti jest tak zwanym Giardino all’italiana, ogród w stylu włoskim. Charakteryzuje go symetria, atrakcyjne formy i cała mnóstwo zieleni. Giardino Giusti pokazuje inspirację renesansem, piękno i geometrię, a zdobią go posągi greckich bogów. Zdecydowanie warto to obejrzeć! Miłośnicy przyrody i roślin będą się tu czuli w siódmym niebie.

 

Castelvecchio

 

Castelvecchio

Castelvecchio to zdecydowanie najważniejsze muzeum w Weronie. Mieści się w średniowiecznym zamku zbudowanym przez rodzinę Scala w połowie XIII wieku. Na samym początku był nazywany Castello di San Martino in Aquaro. Muzeum posiada rzeźby z epoki średniowiecza i renesansu, a także posiada obszerną galerię obrazów, starożytne zegary z brązu i biżuterię. Słynie również z renowacji przeprowadzonej przez architekta Carla Scarpę. W ciągu minionych wieków budynek by stale przebudowywany, ale ostatecznie w XX wieku odzyskał swój dawny charakter.

 

Kościół Św. Anastazji

 

Kościół Sant’Anastasia

Kościół św. Anastazji jest największym kościołem w Weronie. Jest dostępny dla odwiedzających i został zbudowany przez zakon dominikanów i jest poświęcony św. Piotrowi Męczennikowi, mnichowi i patronowi Werony. Obecny kościół został zbudowany na miejscu starego kościoła Św. Anastazji , dlatego mieszkańcy wciąż tak na niego mówią. Jest to wspaniała gotycka budowla z  wysoką dzwonnicą, a wszystko jest zrobione z czerwonej cegły. Niestety górna część fasady nigdy nie została ukończona, ale szczyci się podwójnie otwieranym portalem z polichromatycznego marmuru. Bardzo ciekawe są również dwa baseny chrzcielne z wodą święconą.

Duomo di Verona

 

Duomo di Verona

Katedra w Weronie jest zbudowana na ruinach dwóch chrześcijańskich kościołów, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w 1117 roku. Jest najlepszą lokalizację, bo stoi w samym historycznym centrum i kilka minut spacerem od Piazza delle Erbe. Struktura katedry ciągle się zmieniała przez kolejne rekonstrukcje, jednakże żadna z nich nie zmieniła planu budowli. Duomo w Weronie, jak i każde duomo w innych włoskich miastach jest obowiązkowym przystankiem podczas każdej wycieczki po tym romantycznym mieście.

 

Klub Julii

Jeżeli znacie film „Listy do Julii”, to na pewno kojarzycie klub wolontariuszek, które odpisywały na listy napisane do Julii Capuletti. Kobiety z całego świata piszą o swoich rozterkach miłosnych, w nadziei na odpowiedź, która odmieni ich życie.  Listy pisane są na adres Julii, a następnie czeka się na odpowiedź – a to bardzo prawdopodobne, że się ją dostanie. Można oglądnąć wolontariuszy podczas pracy, zobaczyć skrzynki na listy, czekające na swoją kolej. To zdecydowanie najciekawsza atrakcja miasta!

 

Torre dei Lamberti

 

Torre dei Lamberti

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Werony jest  84-metrowa wieża strażnicza, która zapewnia wchodzącym panoramiczne widoki na Weronę i pobliskie góry. Jej budowę rozpoczęto aż w XII wieku w 1172 roku, a ukończono ja dopiero w 1463 roku. Ma ośmioboczną dzwonnicę i dwa dzwony, które zachowały swoje starożytne nazwy: Rengo zwoływał kiedyś zebrania radnych, a Marangona ostrzegał mieszkańców przed pożarem. Winda podwiezie Was na 2/3 wysokości wieży, a resztę trzeba niestety już przejść schodami.

 

Bazylika św. Zenona

 

Bazylika San Zeno

Jeśli chcecie w pełni skorzystać z licznych skojarzeń z „Romea i Julii” w Weronie, to udajcie się do Bazyliki Św. Zenona. W jego krypie ślub wzięli Romeo i Julia, a także znajdują się tam drzwi z brązu jak i również liczne freski. Z przodu widoczna jest piękna rozeta, a kościół został wybudowany w stylu romańskim z wieloma biforium, charakterystycznymi dla tego stylu architektonicznego.  Bazylika prawdopodobnie została wybudowana w XII wieku.

 

Piazzale Castel San Pietro

 

Piazzale Castel San Pietro to historyczny zamek wznoszący się wysoko nad Weroną. Jest pieknie zbudowana, a jej architektura olśniewa. Zobaczycie z niego jeden z najlepszych widoków jakie widzieliście w tym mieście. Panoramy dachów budynków oraz rzeki wygląda najpiękniej o wschodzie i zachodzie słońca.  W dodatku jest całkowicie za darmo, więc tym bardziej należy skorzystać z możliwości.

 

Najlepsze atrakcje w Weronie mapa

 

najlepsze atrakcje Werona mapa

1) Arena w Weronie 2) Piazza dei Signori 3) Dom i Balkon Julii 4) Piazza delle Erbe 5) Torre dei Lamberti 6) Basilica Santa Anastasia 7) Ponte Pietra 8) Castelvecchio 9) Arco dei Gavi 10) Katedra w Weronie 11) Bazylika di San Zeno 12) Piazzale Castel San Pietro 13) Ogrody Giusti 14) Via Mazzini

Podsumowując, wizyta w Weronie to idealne miejsce, aby zażyć włoskiego, romantycznego klimatu. Miasto spodoba się każdemu kto ceni sobie wspaniałą architekturę i włoską kuchnię. Jeśli interesuje Was temat Werony, to więcej artykułów o niej, znajdziecie tutaj.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz