14 najlepsze atrakcje, Werona i okolice. Co zobaczyć w Weronie? Zwiedzanie miasta Romea i Julii

Werona jest bardzo romantycznym miastem i co roku odwiedza ją mnóstwo turystów, w tym głównie zakochane pary. To idealne miejsce na wspólny wypad we dwoje, więc sporo par i małżeństw właśnie tutaj spędza swoje rocznice. Jeśli także macie ochotę dowiedzieć się co ma do zaoferowania to zachwycające, włoskie miasto to musicie przeczytać nasz artykuł.

Jakie atrakcje czekają na Was w Weronie? Co zobaczyć w Weronie? Ile kosztuje bilet do amfiteatru w Weronie? Tego wszystkiego (i jeszcze więcej) dowiecie się z naszego przewodnika.

 

Arena di Verona

 

Arena di Verona

Symbolem Werony jest rzymski amfiteatr z pierwszej połowy I wieku naszej ery. Jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie! Jest to trzeci pod względem wielkości amfiteatr rzymski, po Koloseum i amfiteatrze w Kapui. Arena została zbudowana po to , aby pomieścić krwawe walki gladiatorów i dzikich zwierząt, oraz także aby bawić szlachtę i zwykłych ludzi tamtych czasów. Bilety na zwiedzanie wnętrza areny kosztują 10 euro, a standardowe godziny otwarcia to: od wtorku do niedzieli od 9:00 do 19:00, a ostatnie wejście o 18:30. Godziny otwarcia mogą zostać skrócone podczas przygotowań do wydarzeń. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie na naszym przewodniku o amfiteatrze w Weronie. 

 

Dom Julii

 

Dom Julii

Jedną z najsłynniejszych atrakcji w Weronie to balkon Julii Capuletti. Od wielu lat,  turyści gromadzą się tam , aby rzucić okiem na miejsce, w którym Romeo rzekomo wyznał swoją wieczną miłość. Znany jako dom Julii, XIII-wieczne mieszkanie jest obecnie muzeum, które wciąż nosi herb „Dal Cappello”, podobno rodziny Capuletów z wielkiej miłosnej tragedii Szekspira. Turyści mogą stanąć na słynnym balkonie, który faktycznie został dobudowany do konstrukcji w XX wieku, a wielu pozostawia listy miłosne przyklejone do ścian dziedzińca w nadziei, że otrzymają odpowiedź. Niektórzy również uważają, że ci, którzy szukają wiecznej miłości, powinni pocierać prawą pierś brązowego posągu Julii na dziedzińcu, aby zapewnić sobie jedność ze swoją bratnią duszą. Dlatego też można zauważyć, że jest ona dość wytarta w tym konkretnym miejscu. 🙂

 

Piazza dei Signori

 

Piazza dei Signori

Piazza dei Signori, znany jest także jako Piazza Dante, ze względu na  duży XIX-wieczny posąg „boskiego poety” Dantego, który znajduje się na placu. Za pomnikiem, znajduje się Loggia del Consiglio, XV-wieczne arcydzieło weneckiego stylu renesansowego. Naprzeciw tego i naprzeciwko posągu Dantego znajduje się XII-wieczny romański Palazzo della Ragione, którego dziedziniec i piękne gotyckie schody po prostu trzeba odwiedzić. Jeśli zapragniecie odpoczynku, zajmijcie stolik na świeżym powietrzu i cieszcie się urlopem w towarzystwie włoskiej kawy lub drinka. Włoskie place mają swój niesamowity urok!

 

Via Mazzini

 

Via Mazzini to najpopularniejsza ulica handlowa w Weronie. To miejsce, w którym można zajrzeć do butików i wypić kawę lub koktajl podczas obserwowania ludzi wokół. Ulica nosi imię XIX-wiecznego polityka Giuseppe Mazziniego. Był on żywotnym działaczem, którego działalność wpłynęła na zjednoczenie Włoch. Via Mazzini łączy główny plac Piazza Bra z Piazza delle Erbe. Część Via Mazzini, która opuszcza Arenę w Weronie, biegnie oryginalną rzymską drogą. Ta starożytna ulica była jedną z decumanus, czyli ulic wschód-zachód. Wiele starych miast Europy jest wyłożonych kostką brukową, natomiast Via Mazzini posiada nawet marmurowe kostki. Obecnie na ulicy będziecie mogli znaleźć wszystkie najlepsze włoskie marki oraz te międzynarodowe. Architektura wzdłuż Via Mazzini jest urocza i z pewnością Was zachwyci. Dogodne jest to, że jest to ulica przeznaczona tylko dla pieszych.

 

Piazza delle Erbe

 

Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe to jeden z dwóch najpopularniejszych i najważniejszych placów Werony. Stronę północną zajmuje starożytny ratusz, wieża Lamberti, Dom Sędziów i domy Mazzanti. Po zachodniej stronie, mniejszy, stoi barokowy Palazzo Maffei, ozdobiony kilkoma posągami greckich bogów. Piazza delle Erbe od wieków pełni tę samą rolę: to miejsce spotkań, siedziba rynku, a także siedziba administracji miasta. Na środku placu znajdują się pomniki symbolizujące różnych władców Werony: najsłynniejsza z nich to fontanna,  później znana już jako „Madonna Verona”. Po drugiej stronie placu znajduje się XIV-wieczna wieża Gardello i barokowy Palazzo Maffei.

 

Ponte Pietra

 

Ponte Pietra

Najstarszy most w Weronie zbudowano przez Rzymian w 100 r p.n.e., aby zapewnić łatwy dostęp do miejskiego amfiteatru. Przetrwał wiele lat, zanim w 1298 r. doczekał się częściowego zawalenia, co wymagało szybkiej odbudowy łuku, aby zapobiec utracie handlu przez miasto. Jednakże, kilka wieków później, most stanął w obliczu największego wyzwania: II wojny światowej. Gdy Niemcy się wycofali, zrzucili na miasto niezwykle silne materiały wybuchowe, a jedna taka bomba zniszczyła cztery łuki mostu. Po staniu przez ponad dwa tysiące lat most został ostatecznie zamknięty, ale wkrótce potem podniósł się ponownie dzięki dramatycznej przebudowie przy użyciu oryginalnych materiałów. Dziś most jest jedną z największych atrakcji Werony, przyciągającą tysiące turystów, którzy chcą przejść przez  najstarszy most w Weronie.

 

Ogrody Giusti

 

Giusti Garden

Ogród Giusti to wspaniały ogród w Weronie, położony po prawej stronie miasta, po drugiej stronie rzeki Adygi. Ogród znajduje się z tyłu Palazzo Giusti, którego początki sięgają XVI wieku. Z zewnątrz nie wygląda na to, że znajduje się tam taki ogród, więc jest to ukryta perła miasta. Giardino Giusti to tzw. giardino all’italiana, czyli ogród w stylu włoskim. Przedstawia on renesansowy układ, inspirowany klasycznymi ideałami doskonałości, piękna i geometrii: kwietniki, posągi greckich bogów oraz geometryczne żywopłoty. Zdecydowanie warto go zobaczyć! Pasjonaci natury i roślin, będą tutaj w siódmym niebie.

 

Castelvecchio

 

Castelvecchio

Castelvecchio to najważniejsze muzeum w Weronie. Znajduje się wewnątrz zamku zbudowanego przez rodzinę Scala w połowie XIII wieku. Wystawia średniowieczną i renesansową rzeźbę, a także ma bogatą galerię obrazów, antyczne dzwony z brązu, biżuterię, broń i zbroje. Słynie również z renowacji przez architekta Carlo Scarpa. Budynek w ciągu ostatnich wieków przeszedł wiele rewitalizacji, ale to w XX wieku odzyskał swój średniowieczny charakter.

 

Kościół Sant’Anastasia

 

Kościół Sant’Anastasia

Kościół Św. Anastazj to największy kościół w Weronie. Obecnie można go oglądać, a został zbudowany przez Zakon Dominikanów i poświęcony św. Piotrowi Męczennikowi, mnichowi dominikańskiemu i współpatronowi Werony, wraz ze św. Zenonem. Zbudowano go w miejscu, w którym znajdował się starszy kościół pod wezwaniem św. Anastazji, dlatego mieszkańcy Werony nadal tak go nazywają. To wspaniały gotycki budynek z majestatyczną absydą i wysoką dzwonnicą. Wszystko jest zrobione z czerwonej cegły. Fasada nigdy nie została ukończona w górnej części, ale dumnie prezentuje podwójnie otwierany ostrołukowy portal z polichromatycznego marmuru.  Bardzo ciekawe są też dwie chrzcielnice ze święconą wodą.

 

Duomo di Verona

 

Duomo di Verona

Duomo w Weronie stoi na ruinach dwóch wczesnochrześcijańskich kościołów, które zawaliły się w 1117 roku w wyniku trzęsienia ziemi.  Jego struktura z biegiem czasu ulegała zmianom w związku z kolejnymi renowacjami, którym był poddawany, ale żadna z nich nie zmieniła planu budowy. Ma bardzo uprzywilejowaną lokalizację – w samym historycznym centrum i zaledwie pięć minut spacerem od Piazza delle Erbe. To oraz jego niezaprzeczalny urok sprawiają, że Duomo w Weronie jest niezbędnym przystankiem podczas każdej wycieczki po tym niesamowitym mieście.

 

Klub Julii

 

Jeżeli znacie film “Listy do Julii”, to na pewno kojarzycie klub wolontariuszek, które odpisywały na listy napisane do Julii Capuletti. Kobiety z całego świata piszą o swoich rozterkach miłosnych, w nadziei na odpowiedź, która odmieni ich życie.  Listy pisane są na adres Julii, a następnie czeka się na odpowiedź – a to bardzo prawdopodobne, że się ją dostanie. Można oglądnąć wolontariuszy podczas pracy, zobaczyć skrzynki na listy, czekające na swoją kolej. To zdecydowanie najciekawsza atrakcja miasta!

 

Torre dei Lamberti

 

Torre dei Lamberti

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Werony jest  84-metrowa wieża strażnicza, która zapewnia panoramiczne widoki na Weronę i pobliskie góry. Jej budowę rozpoczęto w XII wieku, a ukończono w 1463 roku. Posiada ośmioboczną dzwonnicę, której dwa dzwony zachowują swoje starożytne nazwy: Rengo zwoływał kiedyś zebrania rady miejskiej, a Marangona ostrzegał mieszkańców przed ogniem. Winda podwiezie Was na 2/3 wysokości wieży, a resztę trzeba już przejść schodami.

 

Bazylika di San Zeno

 

Bazylika San Zeno

Jeśli chcecie w pełni skorzystać z nawiązań do “Romea i Julii” w Weronie, to udajcie się do Bazyliki San Zeno. Jego krypta jest miejscem ślubu w Romeo i Julii Szekspira, ale jest także domem dla wielu wspaniałych fresków i drzwi z brązu. Kościół ten jest również jednym z najważniejszych przykładów architektury romańskiej we Włoszech, a jego rzeczywisty wygląd wydaje się pochodzić z XII wieku. Jest też po prostu przepiękny!

 

Piazzale Castel San Pietro

 

Piazzale Castel San Pietro to średniowieczna twierdza położona wysoko na wzgórzu nad miastem. Architektura jest dość niezwykła, ale to  widoki z otaczającego tarasu są głównym powodem, dla którego musicie wspiąć się na spalanie kalorii. Ze spokojnego płaskowyżu rozciąga się pełna panorama dachów Werony, obejmująca wiele iglic i lśniącą nić rzeki, która przepływa przez serce miasta. Jest to jeden z najwyższych widoków w mieście i jest również bezpłatny, więc wysiłek jest tego zdecydowanie wart.

 

Najlepsze atrakcje w Weronie mapa

 

najlepsze atrakcje Werona mapa

1) Arena w Weronie 2) Piazza dei Signori 3) Dom i Balkon Julii 4) Piazza delle Erbe 5) Torre dei Lamberti 6) Basilica Santa Anastasia 7) Ponte Pietra 8) Castelvecchio 9) Arco dei Gavi 10) Katedra w Weronie 11) Bazylika di San Zeno 12) Piazzale Castel San Pietro 13) Ogrody Giusti 14) Via Mazzini

Podsumowując, wizyta w Weronie to idealne miejsce, aby zażyć włoskiego, romantycznego klimatu. Miasto spodoba się każdemu kto ceni sobie wspaniałą architekturę i włoską kuchnię. Jeśli interesuje Was temat Werony, to więcej artykułów o niej, znajdziecie tutaj.

Zobacz także:

Dodaj komentarz