Top 7: Atrakcje, Durres, co zwiedzić? Co warto zobaczyć w Durres? - BelSole

Top 7: Atrakcje, Durres, co zwiedzić? Co warto zobaczyć w Durres?

Durres to największy kurort nadmorski w Albanii. Leży 40 kilometrów od Tirany, co sprawia, że latem plażuje tu niemal cała stolica. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że oprócz plaży nie ma tu nic ciekawego. My jednak znaleźliśmy kilka interesujących miejsc. Przeczytajcie, co warto zobaczyć w Durres!

 

Zwiedzanie Durres

 

Durres to drugie największe miasto w Albanii. Założone zostało przez Greków jako Epidamnos w VII wieku p.n.e. Dziś Durres to miasto kurort z niezwykłymi zabytkami z epoki rzymskiej i weneckiej. Amfiteatr w Durres był największym na półwyspie bałkańskim! Główne atrakcje Durres znajdują się w ścisłym centrum dostępne w obrębie krótkiego spacerku. Durres to także piękne plaże na północ od centrum miasta, dojedziecie tam komunikacją zbiorową, samochodem, taxi lub po prostu dojdziecie na nogach – nie są specjalnie daleko, bo tylko 2 – 3 km od centrum. Obok miasta znajduje się też wiele popularnych albańskich plaż.

Do Durres dojedziecie autem z Polski, miasto jest na północy kraju, dolecicie do lotniska w Podgoricy, Tirany lub dopłyniecie promem z Ancony lub Bari. To jedno z najpopularniejszych miast wśród turystów w Albanii obok Sarandy i Vlory.

Pamiętajcie by wziąć ze sobą trochę lokalnej albańskiej waluty LEK, czasami wymagana jest płatność gotówką – zwłaszcza w taksówkach.

 

Amfiteatr

 

amfiteatr Durres

Najlepsza atrakcja w mieście? Amfiteatr Durres jest najsłynniejszym zabytkiem w mieście. Znajduje się w centrum miasta. Częściowo leży na płaskim terenie, a częściowo na wzniesieniu. Ma kształt elipsy o średnicy 136 m i wysokości ok. 20 m. Został zbudowany na początku wieku. II n.e., w czasach panowania cesarza rzymskiego Trajana (98-117). Amfiteatr mógł pomieścić ok. 15-20 tysięcy widzów. Obiekt odkrył przypadkowo mieszkaniec Durres (w 1966 r.), który chciał na swojej posesji wykopać studnię. Na terenie amfiteatru można zobaczyć mi.in. dobrze zachowane trybuny, arenę, oraz podziemia. Co ciekawe amfiteatr nie jest do końca odkopany, ponieważ jego część leży pod budynkami mieszkalnymi.

Cena za bilet do amfiteatru w Durres to około 300 LEK.

 

Muzeum Archeologiczne

 

Coś dla fanów zwiedzania, historii Durres i regionu oraz wspaniałych eksponató Muzeum Archeologiczne działa od 13 kwietnia 2002 r. W trzech pawilonach znajduje się ok. 2 tysiące eksponatów ułożonych chronologicznie. Pierwsza sala zaczyna się prezentacją prehistorycznych znalezisk. Najstarsze sięgają 3 tys. lat wstecz. Muzeum przedstawia dzieje miasta z czasów greckich, rzymskich oraz bizantyjskich.  To jedno z najlepszych muzeów w Albanii.

Cena za bilet do Muzeum Archologicznego w Durres to 400 LEK.

 

Wieża wenecka

 

wieża wenecka Durres

Okrągła wieża została zbudowana w XV w., na wieży bizantyjskiej. Świadczą o tym bloki z poprzedniego okresu oraz fragmenty architektoniczne i antyczne płaskorzeźby. Obiekt ma średnicę 16 m i wysokość 9 m. Do środka prowadzi ceglana brama. Wieża ma 5 wieżyczek i 3 przegrody (alkierze). Na górę, wchodzi się wewnętrznymi, wąskimi i pochyłymi schodami. Obecnie jest tam niewielka restauracja, w której można odpocząć i napić się kawy i podziwiać centrum i inne atrakcje Durres.

 

Rezydencja króla Zoga I

 

villa zoga albania

Zogu I był królem Albanii w latach 1928–1939. Ciekawostka jest, że Zogu zapisał się na kartach Księgi rekordów Guinnessa jako największy palacz wszech czasów (ponoć wypalał 240 papierosów dziennie). Pałac królewski znajduje się na najwyższym wzgórzu (98 m). Został zbudowany w 1937 roku. Architektonicznie reprezentuje (neoklasyczny) styl budownictwa stosowany na początku XX wieku. Na frontowej fasadzie Willi zobaczymy, postać albańskiego prezydenta Gjergja Kastriota Skenderbeu, na koniu z mieczem w dłoni. Ze wzgórza roztacza się panorama na miasto oraz zatokę. 

 

Meczet Fatih

 

meczet durres

Meczet Fatih pochodzi z czasów sułtana Mehmeda II Zdobywcy (Fatih). Powstał ok. 1502-1503 r.na ruinach chrześcijańskiej bazyliki i jest najstarszą świątynią islamską w Albanii. W 1973 r. meczet trafi na listę ważnych zabytków kultury albańskiej. Znajduje się on w centrum blisko promenady i innych atrakcji Durres, dlatego warto go zobaczyć.

 

Plaże Durres

 

Rana e Hedhun

Pozwiedzaliście i czas na odpoczynek? Warto wybrać się na plażę w Durres! W niedalekiej odległości od centrum na północny zachód, znajdują się piękne plaże z pełną infrastrukturą, wypożyczalnią leżaków oraz parasoli. Blisko centrum znajdziecie plaże piaszczyste i kamieniste, na północ także tak wyjątkowe jak Rana e Hedhun.

 

Promenada nadmorska

 

bulwar durres

Po zwiedzaniu warto przejść się po deptaku. Najlepiej wybrać się tam wieczorem, kiedy betonowa przestrzeń nieco się ochłodzi. Wzdłuż promenady znajdują się sklepiki i lokale gastronomiczne oraz niewielkie skwery, dając nieco cienia. W restauracjach polecamy spróbować specjałów kuchni albańskiej, polecamy także zobaczyć magiczny zachód słońca nad Morzem Jońskim! 

Przy bulwarze znajdziecie także słynny kompleks Ventus Harbor z hotelem i restauracją mieszczący się na sztucznej wysepce i molo.

 

Jeśli zastanawiacie się jakie miasto wybrać w Albanii, pomyślcie także o Sarandzie i jej atrakcjach lub Vlorze i jej atrakcjach.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz