Albania, Vlora, co zwiedzić? Top 7 najlepszych atrakcji - BelSole

Albania, Vlora, co zwiedzić? Top 7 najlepszych atrakcji

Waszym celem podróży jest Vlora? Co zwiedzić w mieście? Gdzie warto pójść? Vlora to miasto o bogatej przeszłości. Pierwsze oznaki cywilizacji w tym rejonie datuje się na VI w. p.n.e. Natomiast dziś jest to ważne miasto portowe i turystyczny kurort zarazem. Podpowiadamy, jakie są najlepsze atrakcje w mieście i okolicy oraz jak wygląda zwiedzanie Vlory.

 

Zwiedzanie Vlory

 

Vlora to spore nadmorskie miasto i kurort w środkowej Albanii. Dostaniecie się tutaj samochodem z Polski lub promem z Brindisi. Vlora to słoneczne miasto pełne pięknych długich plaż i słynna destynacja miłośników kąpieli słonecznych. Vlora to jednak nie tylko piękne plaże, to także inne atrakcje, które pokrótce Wam opiszemy. Jak zwiedzać Vlorę i jej atrakcje? Pomimo istniejącej i obecnej komunikacji zbiorowej, polecamy wypożyczyć samochód by zwiedzić wszystkie pobliskie atrakcje i miasteczka. Przez środek Vlory przebiegają dwie główne ulice i bulwary: Rruga Gjergj Kastriotl oraz Ismail Quemail. Przy tym drugim znajduje się najwięcej ciekawych atrakcji Vlory, od najstarszego meczetu po parki rozrywki. Tędy dojdziecie też na wzgórze Kazum Baba. Przygotujcie sobie także odpowiednią ilość albańskiej waluty LEK, w niektórych miejscach będziecie musieli zapłacić gotówką. Vlora to piękne miasto z odnowionym centrum i bulwarem warte zwiedzania i poznania!

 

 

Meczet Murada

 

meczet Vlora

Meczet Murada został zbudowany w 1542 r., a zaprojektował go Mimar Sinanw. Był on jednym z najbardziej osławionych architektów osmańskich. Z zewnątrz uwagę przykuwają pięknie zdobione drewniane drzwi. Meczet Murada jest jedną z 2 zabytkowych świątyń, które przetrwały do dziś. Zachował się tylko dlatego, że w czasach komunistycznych postanowiono zrobić w nim muzeum architektury. Meczet Murada znajduje się naprzeciwko głównego dworca autobusowego.

 

Wzgórze Kazum Baby

 

widok ze wzgórza Kazum baby

Co jeszcze zobaczyć we Vlorze? Wzgórze Kazum Baby to naturalny taras, wyżłobiony przez morze. Jest to najwyższy punkt we Vlorze – ma wysokość 30 metrów. Schody prowadzące na szczyt znajdują się w centrum miasta naprzeciwko meczetu Murada. Ma wzgórzu usytuowany jest klasztor bektaszyszów, zbudowany w XVII w. Bektaszyzm jest jednym z najbardziej popularnych tarikatów, czyli bractwa mistycznego, wywodzącego się z islamu. Nazwa wzgórza wzięła się sułtana Alego Sejjida, nazywanego Kuzum Babą. Przybył on do Albanii z Turcji, aby popularyzować w Europie tę odłam islamu. Ze wzgórza rozpościera się panorama na miasto oraz zatokę. Na szczycie jest też restauracja z tarasem widokowym.

 

Nadmorska promenada

 

promenada Vlora

Promenada ciągnie się przez kilka kilometrów, wzdłuż plaży. Deptak osłania rząd palm oraz kwiatów. Najbardziej urzekający jest widok z promenady. Wynurzające się spod powierzchni przejrzystej wody wyspy i ogromne statki w oddali robią duże wrażenie. Bulwar jest odnowiony, pełny restauracji i kawiarni z kuchnią albańską, warto wejść do jednej z pobliskich restauracji by spróbować na przykład głowy kozy.

 

Plaże Vlora

 

Vlora plaże

Atrakcja Vlory? W zasadzie większość wybrzeża we Vlorze stanowi piękna piaszczysta i szeroka plaża. Wzdłuż niej znajdziecie sklepiki i stragany, a także kawiarnie. Jeśli szukacie najlepszych plaż w Albanii, to jedno z najlepszych miejsc na kąpiel. Najlepszymi miejscami w mieście będą: Plazhi i Vjeter blisko centrum a także oddalona za lasem przy Rr. Sazani plaża gdzie możecie ukryć się pod koronami drzew.

Plaże we Vlorze są długie i piaszczyste – jest to dobre miejsce na wypad na plażę, są one dobrze wyposażone, jednak zawsze warto wziąć ze sobą dodatkowy krem z filtrem.

 

Zamek Kanine

 

kanine zamek

Ok. 7 km od centrum Vlory są ruiny zamku Kanine. Budowla stoi na górze Shushica, na wysokości 380 m n.p.m i zajmuje prawie 4000 hektarów. Zamek prawdopodobnie powstał w III w. p.n.e. aby chronić nowoczesną wioskę Kanine. W roku 500 bizantyjski cesarz Justynian I odbudował osadę, a zamek przejął rolę twierdzy Księstwa Valony w czasach średniowiecznych, kiedy to Vlora był wasalem Serbskiego Imperium. Z zamku rozpościera się widok na pobliskie wzgórza, położoną w dole Vlorę, morze, półwysep Karaburuni oraz wyspę Sazani. Dziś zamek jest bardzo zniszczony i zostały tylko ruiny – warto jednak podziwiać okoliczne widoki!

 

Wyspa Sazan

 

wyspa sazan

Największa wyspa Albanii leży terenie Pari Narodowego Przylądka Karaburun i Wyspy Sazan. Miejsce to będzie gratką dla miłośników wojennych tajemnic. Wyspa od wieków przechodziła z rąk do rąk. W średniowieczu należała do Wenecji, potem zainteresowali się nią Turcy. W XX w. przeszła w ręce Włochów, a w 1944 r. zawładnęli nią Niemcy. Następnie miejsce to przejęło ZSRR, a potem NATO. Oprócz bogatej flory i fauny znajdziemy tam liczne tunele i bunkry, które zostały zbudowane, aby przetrwać atak nuklearny. Na wyspę dopłyniecie łódką.

 

Klasztor Zvernec

 

zvernec klasztor

15 minut autem z Vlory znajduje się malutka miejscowość Zvernic. Niedaleko niej na wyspie stoi XIII-wieczny klasztor Marii Panny. Prowadzi do niego 200-metrowy drewniany most. Obiekt ma bogata przeszłość – tutaj przywożono chorych psychicznie, by doznawali łaski wyzdrowienia, a w czasach komunistycznych wyspa była miejscem zesłana więźniów politycznych.

Jeśli zastanawiacie się jakie miasto wybrać w Albanii, pomyślcie także o Sarandzie i jej atrakcjach lub o atrakcjach Durres.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz