Top 10: Co kupić w Bośni i Hercegowinie? Co przywieźć? Zakupy - BelSole

Top 10: Co kupić w Bośni i Hercegowinie? Co przywieźć? Zakupy

Jeśli wybieracie się do Bośni i Hercegowiny na zakupy bądź po prostu chcecie kupić pamiątkę z Bośni i Hercegowiny – przygotowaliśmy dla Was listę co kupić i przywieźć z Bośni i Hercegowiny, jakie zakupy, pamiątki i prezenty kupić?

 

Zakupy w Bośni i Hercegowinie

 

zakupy w Bośni i Hercegowinie

Zacznijmy od tego, że w Bośni i Hercegowinie walutą jest marka wymienna i lepiej mieć trochę wolnej gotówki ze sobą, bo nie wszędzie zapłacicie kartą. Warto mieć albo BAM albo EUR na zakupy w Bośni i Hercegowinie. Jeśli chcecie wiedzieć ile kosztują produkty w kraju, napisaliśmy specjalny artykuł o cenach w Bośni i Hercegowinie.

Warto wspomnieć o limitach wwozowych do Unii Europejskiej z Bośni i Hercegowiny – powinniście je znać przed zakupami – zapoznajcie się. Jeśli już wszystko wiecie, zapraszamy na zakupy w Bośni i Hercegowinie!

 

Wino z Hercegowiny

 

wino z Hercegowiny

Historia uprawy winorośli na tych terenach sięga 2200 lat. Gdy przybyli Turcy, tradycja ta powoli zamierała, wojna także nie pomogła w odbudowie. Obecnie produkcja wina w regionie ogranicza się do dorzeczy rzek Neretwy i Trebišnjica. Będąc w Bośni i Hercegowinie warto zakupić lokalne wino, jakie wino z Bośni i Hercegowiny jest najlepsze i ile kosztuje? My polecamy Zilavka, Trnjak oraz Blatinę. Ceny zaczynają się od 10 BAM do aż 50 BAM za lepsze roczniki i rodzaje.

 

Pamiątki z nabojów

 

pamiątki z nabojów w Bośni i Hercegowinie

Historia Bośni i Hercegowiny jest tragiczna, pełna jest wojny i cierpienia. Gdzie wojna tam i naboje, mnóstwo naboi. Pomysłowi Bośniacy postanowili naboje przekuć na sukces, dosłownie! Z nabojów robią suweniry, długopisy, wisiorki, breloki – wszystko! Z tą pamiątką uważajcie! Żeby ją przewieźć przez granicę, należy odpowiednio się przygotować z tłumaczeniami dla celników 😉

 

Certyfikat skoczenia z mostu Mostar

 

skoki do wody Mostar

Co jeszcze kupić w Bośni i Hercegowinie? To chyba najbardziej wymagająca pamiątka o jakiej do tej pory pisaliśmy we wszystkich krajach. Możecie zakupić sobie za 30 EUR i oprawić w ramkę Certyfikat skoczenia z mostu w Mostarze, problem jest tylko taki – że trzeba skoczyć z 20 metrowego mostu. Więcej o tym jak skoczyć z mostu w Mostarze  już napisaliśmy, odważycie się?

 

Miedziane wyroby

 

wyroby z miedzi w Bośni i Hercegowinie

Co przywieźć z Bośni i Hercegowiny? Tradycja wyrabiania wyrobów z miedzi w Bośni i Hercegowinie jest bardzo silna, tygielki, platery, filiżanki możecie kupić w wielu miejscach – głównie jednak w Sarajewie przy Bascarsija i w Mostarze. Uważajcie na tanie kopie, które nie widziały nigdy młota ni kowadła rzemieślnika! Ceny od paru do wielu euro.

 

Lokum Rahat

 

lokum Bośnia i Hercegowina

Jeśli macie ochotę na słodycze z Bośni i Hercegowiny, polecamy Lokum – czyli słynne na Bałkanach ’galaretki’ z cukru i skrobi obsypane cukrem pudrem – nadaje się idealnie do kawy, którą w Bośni i Hercegowinie także opłaca się kupić. Nie pomylcie Lokum z Bosanski Lokum z ciastkami obsypanymi cukrem pudrem – swoją drogą, równie pysznymi. Ceny od 3 BAM.

 

Skarpertki i kapcie

 

Sprawa jest bardzo prosta, jeśli zadajecie sobie pytanie jaką fajną pamiątkę kupić w Bośni i Hercegowinie, polecamy kapcie oraz skarpety – najlepiej robione ręcznie z tradycyjnymi bośniackimi wzorami. Nadają się idealnie na zimową aurę, a także na prezent z Bośni i Hercegowiny. Sklepy i stoiska z kapciami czy skarpetami, znajdziecie w wielu turystycznych miejscach w Bośni i Hercegowinie.

 

Ser Trapist

 

ser Trapist

Lokalny ser Trapist możecie kupić w Bośni i Hercegowinie, ale nie możecie go wwieźć niestety do Unii Europejskiej – dlatego warto go po prostu na miejscu sobie zjeść.

 

Medaliki i figurki z Medjugorie

 

pamiątki z Medjugorie

Jeśli do Bośni i Hercegowiny jedziecie na pielgrzymkę do Medjugorie to na miejscu możecie zakupić święte medaliki, figurki maryjne, krzyże, poświęcone różańce i wiele innych pamiątek dewocjonaliów. Koszt od 1 BAM za najmniejsze medaliki, 5 BAM za figurki

 

Magnesy z Bośni i Hercegowiny

 

magnesy Bośnia i Hercegowina

Na koniec klasyk zakupów na wielu wycieczkach, w tym do Bośni i Hercegowiny, jeśli posiadacie lodówkę, kupcie sobie mały tani magnesik – trochę kiczu nigdy nikomu nie zaszkodziło! Cena od 2 BAM.

 

Rakija z Bośni i Hercegowiny

 

rakija Bośnia i Hercegowina

Także w Bośni i Hercegowinie produkuje się Rakiję, ta owocowa mocna wódka zazwyczaj dostępna będzie w tradycyjnych sklepach ale czasami także na targach w trochę mocniejszej wersji. Znajdziecie wiele odmian smakowych rakii w Bośni i Hercegowinie – morelowa, śliwkowa,  gruszkowa czy winogronowa. Cena w sklepach od 17 BAM, na targach zdecydowanie taniej.

Jak widzicie to koniec listy z pamiątkami które należy kupić w Bośni i Hercegowinie! Jeśli znajdziecie inne ciekawe rzeczy, dajcie nam znać! Miłej Podróży!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz