Czym dalej od domu, tych chętniej próbujemy lokalnej kuchni. Grillowane ryby, mięsa, sałatki i pyszne wina… co jeszcze czeka na Was w Czarnogórze? Co zjeść w Czarnogórze? Czego się napić? Jaka jest kuchnia w Czarnogórze?
Co zjeść w Czarnogórze?
Kuchnia Czarnogóry, jaka jest?
Kuchnia czarnogórska to mieszanka bałkańskich przepisów z lokalnymi dodatkami. Na wybrzeżu jada się ryby i owoce morza, natomiast im głębiej w kraj, tym więcej dań z mięsem i serem. Zatem wegetarianie będą mieli ciężko. Ale też nie będą chodzili głodni. Czarnogóra pełna jest pysznych warzyw i owoców. Kuchnia w Czarnogórze pomimo bliskości innych krajów bałkańskich, według nas trochę różniła się na przykład od takiej kuchni w Albanii. Podpowiadamy, co zjeść w Czarnogórze!
Njeguški pršut
Wędlina z Czarnogóry
Pršut to wieprzowa suszona szynka. Jej wyjątkowość polega na tradycyjnych metodach przygotowania. Mięso najpierw leży w solance, a następnie suszy się przez ok. 5-8 miesięcy. Aby odgonić od mięsa muchy, przez jakiś czas w pomieszczeniu gdzie trzyma się szynkę, pali się drewnem. Najlepsze wyroby pochodzą z górskiej wioski Njeguši – stąd jej nazwa. O tej szynce pisaliśmy także w kontekście zakupów w Czarnogórze, pamiętajcie o tym, że wwóz wędliny do UE jest zabroniony.
Ile w restauracji kosztuje njeguska prsuta? Około 5 EUR za porcję (100 g<)
Kuvana Krtola
Ziemniaki z jogurtem
Te ziemniaki to narodowe danie w Czarnogórze. Danie składa się z połączenia ziemniaków, jogurtu, sera, soli i czarnego pieprzu – czasami szczypiorku i koperku. Ziemniaki się gotuje lub piecze i faszeruje mieszanką dodatków. Jest to odświerzające danie podczas gorących dni w Czarnogórze.
Ćevapi
Kiełbasa z Czarnogóry
Głównym składnikiem potrawy jest mięso mielone lub siekane. Może być wieprzowe, ale najlepsze wychodzi z mieszanki różnych mięs. Do niego dorzuca się cebulę, czosnek, przyprawy i zioła. Całość trzeba dobrze wymieszać, uformować na kształt kiełbasek i zgrillować. Ćevapčići jada się w bułce (lepinja) lub na talerzu z surową cebulą, grillowanymi warzywami i frytkami.
Ile kosztuje Cevapi w restauracji? Porcja 300 g to około 6 EUR
Pljeskavica
Burger z Czarnogóry
Kolejną mięsną potrawą jest pljeskavica, czyli taki nasz kotlet mielony, tylko bez panierki i grillowany, a nie smażony. Jest to mieszanka wołowiny, wieprzowiny i jagnieciny. Podobny bardzo do tradycyjnego burgera. Ostatnio Pljeskavica zyskała popularność w innych częściach Europy jako fast-food w tym w Polsce.
Cicvara
Śniadanie w Czarnogórze
Kuchnia w Czarnogórze to nie tylko mięso. Cicvara to kleik, który robi się z płatków owsianych lub mąki kukurydzianej. Gotuje się je na mleku, z dodatkiem sera i kwaśnego mleka. Potrawa pochodzi z gór i jest spożywana na śniadanie.
Kačamak
Polenta z Czarnogóry
Co jeszcze zjeść w Czarnogórze? Jeśli lubicie mamałygę albo polentę, to i posmakuje Wam kačamak. Przygotowuje się go z mąki lub kaszy kukurydzianej. Podawany jest z serem oraz kwaśnym mlekiem, czasami z dodatkiem kajmaku. Idealny jako dodatek do mięs w Czarnogórze. Cena w restauracji to około 4 EUR za porcję.
Priganice
Deser z Czarnogóry
Deser w Czarnogórze? Wielbiciele słodkości tez będą zadowoleni. W Czarnogórze, jako tzw. czekadełko podaje się priganice. Są to małe pączki, zrobione z mąki pszennej, smażone na oliwie lub głębokim tłuszczu. Podaje się je polane miodem.
Prebranac
Zapiekanka z Czarnogóry z fasolą
A teraz coś dla wielbicieli sałatek. Prebranac to danie, w którym głównym składnikiem jest fasola. Zapieka się ją w glinianym naczyniu razem z papryką, cebulą i przyprawami. Danie dla wegetarian w Czarnogórze.
Ryby
Ryby i owoce morza z Czarnogóry
Na wybrzeżu oczywiście królują owoce morza, Jednak jeśli zapuścicie się nad jezioro Szkoderskie. Koniecznie spróbujcie lokalnych karpi, sardynek i węgorzy. Specjalnością kuchni tego rejonu jest karp na suszonych śliwkach, jabłkach i melonie; karp grillowany na cebuli; węgorz na kaszy, oraz węgorz na grillu. Najpopularniejszym daniem zaś jest wędzony karp. Polecamy!
Co pić w Czarnogórze?
Wino, alkohol i kawa w Czarnogórze
Jeśli macie wieczorem ochotę na coś mocniejszego, to wybór lokalnych trunków daje wiele możliwości. Z czego możecie wybierać?
Rakija – słynna na całych Bałkanach, bardzo mocny destylat z przefermentowanych owoców np. śliwek, brzoskwiń, morel, jabłek, fig oraz pigw. Czasem wódkę miesza się z ziołami, miodem albo orzechami.
Loza – wódka z winogron.
Nikšićko pivo (Nikszićko piwo) jest to piwo wyprodukowane z jęczmienia, wody górskiej i gorzkiego, ale aromatycznego chmielu. Ma 11,8% ekstraktu i 5% alkoholu.
Vranac – czerwone wytrawne 12% wino w kolorze rubinu, o smaku owocowym.
Krstač – białe wytrawne wino.
Kruna – wódka powstająca w specjalnych kadziach, które opalane są drewnem z winorośli.
A jeśli nie alkohol to co? W Czarnogórze o każdej porze dnia pije się słodką parzoną „po turecku” kawę. W górach skosztujcie pysznej ziołowej herbaty z dodatkiem kwiatów górskich.
Prijatno – czyli smacznego!
Zobacz także:
- Top 7: Co kupić w Czarnogórze? Co przywieźć? Zakupy w 2021
- Top 9: najlepszych atrakcji w Czarnogórze – co zobaczyć?
- Ceny w Czarnogórze 2021? Czy Czarnogóra jest droga?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |