Czy w Albanii mówią po angielsku? Język w Albanii - BelSole

Czy w Albanii mówią po angielsku? Język w Albanii

Jakie języki znają Albańczycy? Czy dogadacie się po angielsku? Czy znają ten język? Nie ma nic bardziej frustrującego niż problem z komunikacją – odpowiemy Wam na pytanie czy w Albanii mówi się po angielsku i ile ludzi zna ten język.

W jakim języku mówi się w Albanii?

W jakim języku mówi się w Albanii? Albania jest dość mocno jednolita homogenicznie i nie znajdziecie tutaj, aż tak dużo innych języków jak dla przykładu w innych bałkańskich krajach. W Albanii oficjalnym i urzędowym językiem jest albański.

Wyróżnia się dwa dialekty, toskijski na południu kraju i gegijski na jego północy. Nie oznacza to jednak, że Albańczycy mówią tylko po albańsku. Popularny jest także grecki na południu kraju, włoski, angielski i macedoński. Prawie 40% mieszkańców Albanii w wieku 25 – 64 lat, potrafi posługiwać się jakimś językiem obcym.

Język angielski z Albanii

Jak wygląda znajomość angielskiego? W Albanii ponad 65 % młodego pokolenia posługuje się płynnie językiem angielskim – to bardzo dużo. Co ciekawe, angielskiego w Albanii zaczęto uczyć już w 1921 roku, jednak musiał on później konkurować z rosyjskim – dziś to głowny drugi język nauczany w kraju. 

Czy dogadamy się z kelnerem po angielsku w Albanii? Raczej tak, obsługa zazwyczaj jest odpowiednio przygotowana i najpopularniejsze lokale obsługiwane są przez anglojęzycznych kelnerów.

Czy dogadam się po angielsku na wsi w Albanii? No tutaj będzie trochę gorzej i starsze pokolenie może nie znać angielskiego – ale bez obaw, Albańczycy bardzo jasno i głośno przedstawiają swoje racje, zrozumiecie ;).  Warto więc poznać na żywo w Albanii, jak wygląda znajomość języka angielskiego.

Język włoski w Albanii

Co ciekawe drugim najpopularniejszym językiem obcym w Albanii jest język włoski, nawet wśród starszego pokolenia. Albańczycy odbierali kanały telewizyjne podczas trwania reżimu komunistycznego – wielu z nich nauczyło się wtedy języka z telewizji. Król Zog I, którego willę znajdziecie w Durres, wydał także traktat o nauce języka włoskiego w 1933 roku. 

Miremengjes – czyli dzień dobry po albańsku, miłych wakacji w Albanii!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz