Flagi zazwyczaj nie są najciekawszym tematem do rozpisywania się, sytuacja wygląda jednak inaczej z flagą Sycylii. Jak wygląda flaga Sycylii? Jakie ma znaczenie dla Sycylijczyków i co mówi nam o samych mieszkańcach wyspy. Zapraszamy do lektury.
Historia flagi Sycylijskiej
Historia sycylijskiej flagi sięga 1282 roku gdy powstała konfederacja dwóch sycylijskich miast: Palermo i Corleone. Sojusz założony został z potrzeby wydalenia Andegawenów z wyspy. Nieszpory sycylijskie zakończyły się sukcesem i tak zaczęła się historia sycylijskiej flagi. Od czasów po II wojnie światowej Sycylia jest wyspą z dużą autonomią. Od stycznia 2000 roku dzięki ustawie nr 1 parlamentu sycylijskiego flaga oficjalnie została flagą Sycylii.
Jak wygląda flaga Sycylii? Tak jak widać – składa się z triskelionu na żółtym i czerwonym tle. Sycylijska flaga przypomina trochę flagę Wyspy Man. Czerwony na sycylijskiej fladze przedstawia Palermo, a żółty jest symbolem Corleone. Triskelion (symbolizujący szczęście i pomyślność) znajdujący się na fladze uważany jest za jeden z największych symboli Sycylii. Na fladze obok charakterystycznego symbolu znajdują się trzy kłosy pszenicy – nawiązujące prawdopodobnie do rolniczego charakteru Sycylii. Na środku znajduje się głowa Meduzy, Gorgony.
Warto zwrócić uwagę również na to, że gorliwi sycylijscy patrioci używają nieco innego symbolu – flagi z żółto-czerwonymi pasami i triskelionu na niebieskim tle. Flaga ta jest flagą separatystów, a jej historia sięga 1944 roku gdy na wyspie pojawiły się ruchy dążące do całkowitej niepodległości. Tak jak kiedyś tak i teraz Sycylijczycy są dumni ze swojej „niezależności” stąd też będąc na wakacjach na Sycylii flagę zobaczycie w wielu miejscach na przykład zwiedzając Palermo ale również wyspy koło Sycylii. Zgodnie z prawem może być wywieszana na urzędach czy szkołach w których łazienkach płynie sycylijska woda z kranu, a nawet lotniskach.
Co oznacza flaga Sycylii?
Sycylijczycy podchodzą do swojej flagi bardzo poważnie. Poza kolorami odwołującymi się do sycylijskich miejscowości widać tu inne symbole. Nogi na fladze symbolizują m.in. przemijanie pór roku i cykliczność. Niektórzy doszukują się w nich też graficznego odwzorowania samej Sycylii. Trzy nogi oddawać mają położenie Capo Libibeo, Capo Peloro i Capo Passero.
Gorgona na sycylijskiej fladze nieco różni się od tej znanej z mitologii greckiej w której zamiast kłosów pszenicy znajdowały się głowy węży. W sycylijskiej odsłonie i tak jest to symbol odstraszający pecha i dobry amulet. Według niektórych wytłumaczeń kolorów flagi żółty ma być symbolem słońca, a czerwony symbolem przelanej krwi ale jest to raczej spore nadużycie. Na Sycylii możecie być bezpieczni – flagę uda się zobaczyć chociaż rekinów już niekoniecznie.
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |