Jaka jest waluta w Egipcie? Jakie pieniądze wziąć do Egiptu? - BelSole

 Jaka jest waluta w Egipcie? Jakie pieniądze wziąć do Egiptu?

“Jaka jest waluta w Egipcie” – to pytanie zadaje sobie wiele osób decydujących się na wyjazd do kraju faraonów. Kwestia wymiany pieniędzy jest w końcu  bardzo istotnym elementem planowania wakacyjnego budżetu. Nie inaczej jest w przypadku odwiedzin w Egipcie. 

Faraońskie pieniądze. Egipt stawia na funty

Żeby nie trzymać Was w niepewności, od razu odpowiedzmy na tytułowe pytanie, które brzmi: “jaka jest waluta w Egipcie?”. W kraju faraonów walutą jest funt egipski, którego kod w międzynarodowym środowisku zapisuje się jako EGP (w samym Egipcie można również spotkać się z zapisem “LE”)  Pieniądze z Egiptu cechują się stosunkowo niskim kursem – dla przykładu wystarczy tylko powiedzieć, że 1 funt egipski pod koniec lutego 2023 kosztował około 0,033 dolara amerykańskiego, 0,031 euro i 15 polskich groszy. 

A jak wygląda system monetarny w Egipcie? 1 funt egipski dzieli się na na 100 piastrów i na 1000 milimów. W obiegu gospodarczym kraju nad Nilem znajdują się banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów egipskich, a także monety określające konkretną wartość wyrażoną w piastrach. Teraz już wiecie, jaka jest waluta w Egipcie.

 

Pieniądze w Egipcie. Jak wymienić złotówki na funty egipskie? 

 

Skoro już odpowiedzieliśmy na pytanie, jaka jest waluta w Egipcie, możemy przejść do praktycznych kwestii związanych z przygotowaniem do wyjazdu. Jedną z nich jest ewentualna wymiany waluty. A ta może okazać się całkiem problematyczna, zwłaszcza w przypadku chęci kupna funtów egipskich za polskie pieniądze. Egipt jest niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym wśród  naszych rodaków, jednak w większości polskich kantorów próżno szukać waluty z tego kraju. A jeżeli już nawet uda się znaleźć taki punkt, wymiana będzie możliwa po bardzo niekorzystnym dla klientów kursie. 

Zabieranie złotówek do Egiptu również mija się z celem. Kantory działające w kraju faraonów nie przyjmują pieniędzy z naszego kraju. Problem ten można jednak bardzo łatwo rozwiązać. 

Mimo, że walutą w Egipcie jest funt egipski, w kraju nad Nilem bez problemu zapłacimy również m.in w euro i amerykańskich dolarach. Gospodarka tego afrykańskiego państwa w dużej mierze bazuje na turystyce, a  tłumy zagranicznych odwiedzających stwarzają również dodatkowe możliwości dla tamtejszych sklepów i restauracji, których właściciele mogą zarobić dodatkowe pieniądze. Egipt jest więc otwarty na zagraniczne waluty, a w większości lokali gastronomicznych i atrakcjach turystycznych ceny podawane są zarówno w funtach egipskich, jak również euro i dolarach. Jeżeli zatem planujesz odwiedzić ten kraj, koniecznie zaopatrz się w jedną z tych dwóch popularnych walut. Mając w portfelu dolary lub euro, będziesz mógł spokojnie wymienić je na funty egipskie lub po prostu płacić nimi za wszystkie swoje wydatki. Skoro już wiesz, jaka jest waluta w Egipcie, możesz spokojnie przystąpić do dalszego planowania wakacji. Życzymy powodzenia!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz